Audi bude mať aj menší elektrický crossover Q4 e-tron

Audi znova rozšíri svoju ponuku elektrických áut. Už to nebudú šialené extrémne rýchle mašiny ako ostatný e-tron GT. Najnovší model bude skôr mainstreamový a veľkoobjemový, čo sa týka predajov. Je ním Audi Q4 e-tron. Spolu s ním sa ukázal aj model Q4 e-tron Sportback.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Audi

Audi bude mať aj menší...

Auto-moto zaujímavosti

Je jasné, kto bude konkurentom nového auta od Audi. Je ním predsa Tesla Model Y. Ale aj Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq. Nové elektrické Audi nemá vôbec šialený dizajn, je prekvapivo triezvy. Vpredu je veľká singleframe maska, aj keď by ju elektromobil nemusel mať.

Audi Q4 e-tronZdroj: Audi

Každá z karosérií, teda Q4 e-tron ako crossover aj ako Sportback bude mať v ponuke tri verzie. Takže to bude presne rovnaké ako v prípade sesterských modelov ID.4 a Enyaq. Základná verzia ale bude mať 52 kWh. Bude sa skrývať za označením 35 e-tron. Prečo? Kvôli výkonu, Audi tým číslom označuje výkonový interval. Tento Q4 e-tron bude mať pohon zadnej nápravy. Elektromotor umiestnený vzadu ponúkne výkon 125 kW (170 k) a krútiaci moment 310 Nm. Na stovku sa dostane za niečo cez 9 sekúnd. Ale podľa WLTP bude mať dojazd na nabitie až 341 kilometrov. Verzia Sportback s trochu lepšou aerodynamikou prejde ešte o 8 kilometrov ďalej.

Audi Q4 e-tron SportbackZdroj: Audi

V stede ponuky bude Q4 40 e-tron. Ten benefituje z omnoho väčšej batérie s kapacitou 77 kWh. Ale tiež má len pohon zadnej nápravy, aj keď má výkonnejší motor. Dosahuje 150 kW (204 k) a vďaka tomuto usporiadaniu bude mať naozaj výborný dojazd. Aj stovka za približne 8,5 sekundy už nie je tragická.  V cykle WLTP vychádza, že na nabitie prejde až 520 kilometrov.

Audi Q4 e-tron SportbackZdroj: Audi

Vrcholom ponuky Q4 e-tron bude verzia s číslom 50. Tá bude mať síce rovnaký balík batérií ako stredná alternatíva, ale má dva motory. Jeden je vpredu a jeden vzadu. To znamená, že toto bude jediná štvorkolka v ponuke Q4. Kým klasická verzia dosahuje dojazd 488 kilometrov na nabitie, Sportback zvládne 497 kilometrov. Ale na stovke je tento model za 6,5 sekundy. Veď má celkový výkon 220 kW (299 k). Čo je ďalším pozitívom vrcholnej verzie je, že kým 35 a 40 potiahnu maximálne tonu, 50-tka dá 1,2 tonový príves.

Audi Q4 e-tron SportbackZdroj: Audi

Vnútri je to klasické Audi s veľkým dotykovým displejom a charakteristickým štýlom. Podobne ako Enyaq však bude mať aj head-up displej s rozšírenou realitou. V ponuke bude nový model už v lete tento rok. V Nemecku je základná cena 41 900 eur.

Audi Q4 e-tronZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nová Štvorka začne najskôr elektricky ako BMW i4 s dojazdom 590 kmTúto revolúciu reálne odštartovala spoločnosť Tesla Motors, ale niektoré automobilky...23. Marec, 2021
02Audi combi s výkonom Veyronu: 1 001 koní trhá betón!Audi RS6 od MTM upravené na 1 001 koní si nesmieš nechať ujsť. Výkon, ktorý kedysi...12. Apríl, 2021
03Audi má nový elektromobil e-tron GT, hľadáte Porsche Taycan?Audi má už v ponuke jeden elektromobil, ktorý ale nie je až tak často vidieť na cestách....10. Február, 2021