Elektrický Mercedes-Benz EQS dá na nabitie až 770 kilometrov

Mercedes predstavil vrchol svojej ponuky elektrických vozidiel. Je ním veľký sedan EQS, ktorý chce byť, tak ako aj Trieda S, vrcholom trhu, tým najlepším, čo sa dá kúpiť. Svedčia o tom použité technológie a tiež dojazd na jedno nabitie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz...

Auto-moto zaujímavosti

Nemecká automobilka stavila na aerodynamický dizajn, o čom svedčí nielen vzhľad, ale hlavne koefocient aerodynamického odporu s hodnotou len 0,2. Veľký sedan má vlastnú elektrickú platformu, takže nebolo nutné prispôsobovať ho zvyklostiam s umiestnením motora. Aj preto je kapota relatívne krátka a čelné sklo dlhé.

Vpredu je miesto masky chladiča veľký kryt s lesklým povrchom. Predok vizuálne spája aj svetelný pás, ktorý malo už aj EQC. Rovnako je to so svetlami aj vzadu. Tiež ich spája výrazný horizontálny pás, ktorý pôsobí ako poznávacie znamenie aj z diaľky. Teda poznávací je najmä vďaka ukončeniu na stranách, keďže tento dizajnový prvok sa postupne rozširuje na mnohé iné autá. Je zaujímavé, že Mercedes ostal pri klasických spätných zrkadlách a aj napriek tomu je aerodynamický odpor taký priaznivý.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Zaujímavý exteriér je jedna časť, ale interiér je tiež iný ako pri ostatných súčasných autách. Plocha displejov má uhlopriečku až 141 centimetrov. MBUX Hyperscreen má tri časti, pred vodičom je digitálny displej, ktorý zobrazuje klasické informácie a má naviac aj zobrazenie s ručičkovými ukazovateľmi. V strede je 17,7-palcový dotykový panel, ktorý rieši všetky možné pokyny súviasiace s informačno-zábavným systémom. A ďalší displej je pred spolujazdcom. Ten sa sám vypne, ak kamery spozorujú, že vodič týmto smerom často pozerá.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Automobilka zvolila prístup nula vrstiev, čo znamená, že všetky potrebné informácie sú stále niekde na niektorom z displejov. Umelá inteligencia tiež zisťuje čo vodič vlastne potrebuje a snaží sa prispôsobiť zobrazenie prvkov na displejoch, tak, aby mal individuálne informácie, ktoré využíva. Príkladom môže byť telefonát vždy pri odchode z kancelárie, ktorý sa objaví hneď po opustení parkovacieho miesta na očiach a je teda pripravený. Tento systém displejov však nemusí byť pre každého, pre tých, čo MBUX Hyperscreen nevyužijú bude mať Mercedes klasický displej pred vodičom a v strede dotykový displej s uhlopriečkou 12,8 palca.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Vďaka elektrickej platforme s batériami v podlahe sa podarilo Mercedesu vytvoriť naozaj kráľovský vnútorný priestor. Má viac miesta ako súčasná Trieda S. Vnútri je naozaj dostatok miesta pre piatich. Tí vzadu môžu mať ďalšie displeje, ktoré im spríjemnia jazdu.

Je jasné, že Mercedes bude mať techonlógie, ktoré pomôžu vodičovi, napríklad MBUX Augmented Reality, čo vlastne cez head-up displej premieta napríklad navigačné pokyny priamo do prostredia, teda tak sa to javí. Zaujímavý je aj Pre-Safe, ktorý v prípade bočnej kolízie zdvihne auto o 7 centimetrov, čím odfiltruje väčšinu nárazu pod auto. Zaujímavá bude aj funkcia Power Nap, ktorá ale už funguje v EQC. Tá počas aktivácie pri nabíjaní sklopí sedadlá, zatiahne všetky rolety a pustí hudbu, ktorá je pomaľšia a príjemnejšia. Po uplynutí stanoveného cyklu vodiča postupne zobudí.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Ale tým najšokujúcejším faktom je pohonná sústava a jej parametre. Nebudeme sa baviť o základom modeli EQS 450+, ktorý má jeden motor poháňajúci zadnú nápravu. Má síce nezanedbateľných 245 kW (333 k) a 550 Nm, ale kráľom ponuky je predsalen niečo iné.

Tým najvýkonnejším bude dvojmotorová verzia EQS 580 4Matic. Produkuje 385 kW (523 k) a krútiaci moment 828 Nm. Na stovke je do 4,5 sekundy a automobilka hovorí, že podľa WLTP je dojazd EQS stanovený až na 770 kilometrov. Nabíjanie ma maximum 200 kW, čo nie je vôbec málo, keďže batéria má 108,7 kWh kapacitu. Už pri nabíjaní 110 kW dokáže za 30 minút poskočiť z 10 na 80 percent. Z domácej nabíjačky, z wall-boxu, ak má 11 kW je možné auto nabiť za 11 hodín. Zaujímavosťou auta je, mimo nabíjacích rýchlostí, číslo 10. Až to toľko stupňového uhla sa dokáže natočiť zadná náprava, čo zlepšuje manévrovanie.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Takémuto autu sa naozaj ťažko hľadajú konkurenti. Možno by sa batériou chytala Tesla Model S, ale veľkostne vôbec. A zase Mercedes má menej výkonu. Ani Porsche Taycan a Audi e-tron GT nie sú práve tými správnymi konkurentami. Mercedes ide jednoznačne vlastnou cestou, čo dokázal už keď predstavil elektrické MPV EQV. Na trhu bude tento model už tento rok, je vlastne pripravený na výrobu, keďže koncept sa ukázal už v roku 2019 vo Frankfurte.

Mercedes-Benz EQS 580 4MaticZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Pomsta ex zamestnanca: S bagrom zničil Mercedesy v hodnote 2 milióny eur! Pomsta bude sladká. Tak by sa dal opísať príbeh chlapíka, ktorý sa rozhodol riešiť udelenú...6. Február, 2021
02Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovMercedes predstavil novú generáciu jedného z najdôležitejších modelov v portfóliu. Po...25. Február, 2021
03Na predaj nezničiteľný Mercedes s nájazdom len 378 km! Volajú ho nezničiteľný Mercedes. Nájazd 1 000 000 km je pre neho dosiahnuteľný cieľ. Kúpiť...28. Marec, 2021