Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Auto roka 2023, kto vyhral?

Anketa auto roka je veľmi prestížna a zachytáva nielen lokálne trhy, ale aj väčšie celky, takým je napríklad európsky. Teda zachytáva najmä tie, ktoré sú dôležité. Onedlho bude známe aj svetové auto roka, ale pre nás je asi dôležitejší pohľad na aktuálnu situáciu na Slovensku a v Európe. Tieto dve ankety už poznajú svojich víťazov a kým na Slovensku je to voľba racionálna, v Európe prichádza mierne prekvapenie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.02.2023
Diskusia:
Zdroj: Jeep

Auto roka 2023, kto vyhral?

Auto-moto zaujímavosti

Anketa Auto roka na Slovensku združuje viacero motoristických novinárov, ktorí hodnotia jednotlivé vozidlá a tvoria výsledky hlasovaním. Tento rok sa na prvom mieste umiestnila Honda Civic jedenástej generácie, ktorá presvedčila nielen svojou modernosťou, ale určite aj svojím pohonom s hybridným ústrojenstvom a tiež novým informačno-zábavným systémom. Ten predstavuje výrazný pokrok oproti predchodcovi.

Prvý Civic získal 100 bodov a za ním sa na druhom mieste umiestnila Kia Niro, ktorá získala o 7 bodov menej. S výraznejším odstupom na treťom mieste zaúradoval Citroën C5 X so 42 bodmi, ktorý prebehol napríklad Daciu Jogger s 37 bodmi, alebo Alfa Romeo Tonale s 36 bodmi, Toyotu Corolla Cross s 33 bodmi a Peugeot 408 s 31 bodmi. Avšak treba uznať, že už samotná účasť v ankete môže pôsobiť ako lákadlo, lebo za uplynulý rok sa do výberu dostáva len 7 áut.

Auto roka 2023, kto vyhral?Zdroj: Honda

Anketa Európske Auto roka, ktorá bola kedysi uverejňovaná v rámci začiatku Ženevského autosalónu posunula svoje rozhodovanie na skorší termín, lebo Ženevský autosalón jednoducho v kalendári nie je tento rok. Výsledky sú teda známe už v januári po autosalóne v Bruseli a víťaz je prekvapivý. Nie je prekvapivý pohonom, ale hlavne svojím pôvodom. Jeep Avenger je malým elektrickým SUV určeným do mesta, ktorý využíva koncernovú platformu Stellantis a na jej základe prináša osvedčené technológie. Má teda batériu s kapacitou 54 kWh a elektromotor poháňajúci predné kolesá. Štandardne má výkon 115 kW (156 k) a dojazd až 400 kilometrov. Jeep má v pláne priniesť aj pohon všetkých 4 kolies pridaním samostatného elektromotora pre zadnú nápravu.

Jeep získal 328 bodov a druhý za ním skončil Volkswagen ID.Buzz, ktorý dosiahol celkovo 241 bodov. Na treťom mieste sa umiestnil taktiež elektrický Nissan Ariya. Štvrté miesto obsadil model Kia Miro, ktorý je vlastne prvý v zozname so spaľovacím motorom. Piate miesto zaujal Renault Austral, pričom za ním skončil Peugeot 408 a Subaru Solterra a Toyota bZ4x ako dvojičky. Koncern Stellantis týmto prvenstvom v Európe zaknihoval prvé prvenstvo a vlastne prvé umiestnenie pre americkú automobilku vyrábajúcu terénne vozidlá. Reálne však Avenger nemá nič spoločné s naozajstným terénnym autom a jeho úloha bude úplne iná. Dokonca to vyzerá tak, že sa bude predávať iba v Európe a nepozrie sa ani do USA.

Auto roka 2023, kto vyhral?Zdroj: Jeep

Ankety o najlepšie vozidlo roka sa konajú už od šesťdesiatych rokov, najmä tie európske. Automobilky v nich prezentujú svoje modely, ktoré predstavili za predchádzajúci rok a počas neho s nimi dosiahli určené minimálne hodnoty predaja, ktoré sú potrebné na vstup do hodnotenia. Automobilka, ktorá získa titul, má teda právo používať ho vo svojich marketingových kampaniach a tiež ním prezentovať úspechy modelu. Ankiet je to najlepšie auto roka je, samozrejme, omnoho viac a majú nielen lokálny, ale aj čiastkovo lokálny charakter. Volia ich aj jednotlivé motoristické médiá.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Obytná úprava Suzuki Jimny so stanom za 5 500 €!Japonský výrobca splnil sen vodičov, ktorí hľadajú ešte praktickejšie využitie. Stan,...8. Január, 2023
02Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námJaponská automobilka Suzuki má niekoľko zaujímavých modelov. Najzaujímavejším je však práve...17. Január, 2023