Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k nám

Japonská automobilka Suzuki má niekoľko zaujímavých modelov. Najzaujímavejším je však práve malý terénny model Jimny. Ten sa vo veľkom predával už vo svojej predchádzajúcej generácii a využívali ho nejedny služby elektrární. Je to auto, ktoré je malé a má extrémnu priechodnosť vďaka úžasným nájazdovým a príjazdovým uhlom. Najnovšia generácia sa chvíľu predávala na Slovensku ako štvormiestne vozidlo, ale potom zasiahli emisné normy a je dostupná iba ako dvojmiestny úžitkáč. Teraz však prichádza nová verzia.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Suzuki

Päťdverové Suzuki Jimny...

Auto-moto zaujímavosti

Nová alternatíva bude mať pätoro dverí a znova nebude u nás dostupná, čo je extrémna škoda. Toto auto je totiž stále perfektné do terénu a to aj napriek použitiu iba 1,5-litrového atmosférického agregátu s výkonom 75 kW (102 k). Malému autu s terénnymi schopnosťami viac naozaj netreba. Maximum výkonu je dostupné pri 6 000 otáčkach a krútiaci moment 134 Nm je pri 4 400 otáčkach agregátu za minútu. Základom je pohon všetkých 4 kolies, ale je možné zvoliť si niekoľko režimov. Auto môže byť buď výhradne zadokolka, alebo má štandardnú štvorkolku s normálnymi stupňami, prípadne redukciu.

Väčšia karoséria s viac dverami má 36-stupňový nájazdový uhol vpredu, 50-stupňový uhol vzadu a príjazdových uhol je 24 stupňov. Svetlá výška modelu ostáva 210 mm.

Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námZdroj: Suzuki

No a teraz ako sa zmenili celkové rozmery. Dĺžka pôvodnej verzie, bez pneumatiky na posledných, či skôr tretích dverách je 3395 mm. S pneumatikou a držiakom to je 3645 mm. Novinka s 5 dverami má dĺžku 3985 mm. Na rázvore pribudlo 340 mm a celkovo má novinka 2590 mm z 2250 mm. Šírka ostáva rovnakých 1645 mm, čiže rovnako ako má pôvodná menšia verzia. Vozidlo bude vyrábať indická sekcia automobilky a bude mať klasický hranatý dizajn doplnený o dvojicu dverí. To je jediný dizajnový výstrelok, ktorý je novinkou.

Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námZdroj: Suzuki

Auto môže mať aj krikľavo zelenú farbu s rozšírenými blatníkmi. Je to presne to čo je jeho základná verzia s trojicou dverí. Interiér je navlas rovnaký, ale ponúka viac priestoru. Stále je štvormiestny, lebo šírka nedovolí 5 miest, ale tentoraz má viac miesta pre pasažierov na zadných sedadlách a batožinový priestor s objemom 208 litrov, ktorý sa dá zväčšiť sklopením zadných sedadiel.

Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námZdroj: Suzuki

India bude teda prvým trhom, na ktorý sa päťdverová verzia dostane už v máji tohto roka. Nasledovné budú v programe Afrika, Austrália a latinská Amerika. O Európe nie je, samozrejme, ani zmienka, lebo už pôvodná menšia verzia má problém s emisnými normami a Suzuki nechce zbytočne platiť pokuty za vyššie hodnoty CO2 emisií. Pritom takéto auto by bolo určite zaujímavé aj na našom trhu, lebo by ponúklo za relatívne málo peňazí obrovskú terénu priechodnosť a prešlo by, najmä vďaka nízkej hmotnosti, takmer naozaj všade. To, čo sa stalo pôvodnej verzii spôsobilo jedinú vec. Kusy, ktoré majú 4 sedadlá a boli dovezené do Európy vtedy, keď ešte mohli, sú teraz extrémne drahé a cenené. Pritom dovoz auta z Indie je takmer nemožný, lebo by vozidlo muselo absolvovať individuálne schválenie do prevádzky. Škoda. Takéto auto by si určite našlo mnohých prívržencov a majiteľov, ktorým by nevadil horší komfort a boli by radi za pravé terénne vlastnosti.

Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námZdroj: Suzuki

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Hyundai posúva model Kona vyššieKona je tým crossoverom, ktorý ma vytvárať imidž kórejskej automobilke a prinášať ľuďom...21. December, 2022
02Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarPorsche sa netají tým, že chce mať čo najviac verzií svojho modelu 911. Tentoraz však...23. November, 2022
03Alpina B4 Gran Coupe ako japonská špecialitaAlpina je oddávna tým úpravcom, ktorý robí autá naozaj detailne a prestavby si vyžiadali...4. Január, 2023