Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 Dakar

Porsche sa netají tým, že chce mať čo najviac verzií svojho modelu 911. Tentoraz však prichádza jedno prvenstvo, ktoré bude v ponuke unikát. Bude to Porsche 911 Dakar s neprehliadnuteľne terénnymi ambíciami. Je to síce odkaz na historickú verziu, ktorá súťažila v rôznych pretekoch na nespevnených cestách, ale prvýkrát sa takáto mašina dostáva do sériovej produkcie a do štandardnej ponuky výrobcu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.11.2022
Diskusia:
Zdroj: Porsche

Porsche mieri do terénu,...

Auto-moto zaujímavosti

Jediným výrazným problém modelu bude, že celkovo má byť vyrobených iba 2500 kusov tejto limitovanej série. Nie je to až taký problém, lebo si ju nebude kupovať každý druhý človek. Bude totiž stáť skoro toľko ako 911 GT3, prípadne Turbo S. Základná cena je niekde okolo 270 000 €. Čím sa však odlišuje od štandardných modelov?

V prvom rade je 911 Dakar odlišná svojím podvozkom. Je zdvihnutý o 5 centimetrov a o ďalšie 3 centimetre ho dokáže zdvihnúť špeciálny systém, ktorý dokáže aktivovať vodič. To znamená, že svetlá výška stúpne až o 8 centimetrov, čo zase naznačuje, že Porsche 911 Dakar má svetlú výšku na úrovni niektorých vozidiel SUV. Pozeráme na teba Macan. Dodatočné zvýšenie je možné použiť až do rýchlosti 170 km/h, pri ktorej sa vozidlo automaticky zníži. Maximálna rýchlosť je stanovená na 250 km/h.

Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarZdroj: Porsche

Maximum je stanovené z dôvodu použitia terénnejších pneumatík Pirelli Scorpion. Tie sú špeciálne pripravené pre nové terénne Porsche 911 Dakar a vpredu majú rozmer 245/45 na 19-palcovom disku a vzadu 295/40 na 20-palcovom disku. Pneumatiky sú stavané na použitie aj mimo spevnenej cesty, preto nie sú úplne stopercentne vhodné na športovú jazdu. Zo skúsenosti však vieme, že tieto pneumatiky fungujú aj na ceste veľmi obstojne a to taj na veľkých SUV. Našťastie. Nie je to jediná možnosť, zákazník si môže zvoliť aj obyčajné letné pneumatiky so športovejším ladením, ale maximálna rýchlosť ostane stále rovnaká s obmedzením.

Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarZdroj: Porsche

Pohon tohto terénneho Porsche 911 bude zabezpečovať trojlitrový plochý šesťvalec, ktorý bude mať dve turbá a maximálny výkon 353 kW (480 k). Je to ten istý agregát, ktorý využívala aj verzia 911 GTS. Na všetky štyri kolesa smeruje výkon cez osemstupňovou automatickú prevodovku s dvomi spojkami a na stovku sa tento nový model dostane za 3,4 sekundy.

Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarZdroj: Porsche

Výraznou zmenou, okrem drsnejšieho vzhľadu a vyššej svetlej výšky, bude aj použitie dvoch nových režimov. Do súčasnej plejády pribudnú alternatívy Off-road a Rallye. Prvý menovaný je nastavený na horšie podmienky a automaticky zvyšuje svetlú výšku. Druhý spomenutý je pre mäkké nespevnené povrchy, pričom viac výkonu smeruje na zadné kolesa, čím povoľuje viac jazdy bokom. Štandardom pre 911 Dakar bude aj nastavitelná tuhosť tlmičov a aj natáčanie zadnej nápravy. Úchyty motora sú vylepšené a pochádzajú z 911 GT3. Systém Lunch Control tiež prešiel prekalibrovaným a ponúka možnosť jemného preklzu pri akcelerácii na sýtejších materiáloch. Automobilka ho nazvala Rallye Launch Control.

Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarZdroj: Porsche

Porsche 911 Dakar bude mať vzadu fixný spojler a vpredu kapotu z karbónom vystuženého plastu. V ponuke príslušenstva modelu bude aj strešný stan a nosič s možnosťou odviezť až 45 kg nákladu. Zvonku Porsche 911 Dakar predvádza, že sa ešte zmenili aj blatníky a samozrejme nárazníky. V ponuke bude aj možnosť priplatiť si za Rallye Design Package , ktorý prinesie lakovanie na štýl toho špeciálu, o ktorom sme hovorili vyššie a číslo na boku od 1 do 999. Tí, ktorí sa rozhodnú pre 911 Dakar budú mať možnosť stiahnuť aj po hodinkách so špeciálnym dizajnom pre túto sériu.

Porsche týmto novým modelom s pohonom všetkých kolies mieri na terénnejšie prejazdy a prináša možnosť, ktorú má v ponuke málokto. Kedysi s týmto princípom prišla francúzska automobilka Mega pre svoj superšportovo-terénny model Track a aktuálne svet čaká na konkurenta v podobe Lamborghini Huracan Steratto, ktorý bude mať dve miesta a masívny atmosféricky plnený 10-valcový motor s objemom 5,2 litra umiestnený v strede. Tieto dve vozidlá budú vlastne konkurentami a pritom budú stále patriť do spoločného koncernu. Reálne tak Porsche vytvára model, ktorý bude takmer bezkonkurenčný, okrem spomenutého Lamba.

Porsche mieri do terénu, tentoraz s 911 DakarZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche exceluje: S trhovou hodnotou 85 miliárd eur porazilo koncern VW!V neistých časoch väčšina automobilových značiek bojuje o pozície a niektoré aj o prežitie....14. Október, 2022
02Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaOpel Mokka je aktuálne na trhu vo svojej druhej generácii. Aktuálne sa spolieha na...22. November, 2022
03Lamborghini dorobilo utopené autá, toto je posledný AventadorLamborghini oznámilo koniec výroby modelu Aventador už dávnejšie, ale muselo znova obnoviť...21. Október, 2022