Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Opel Mokka: Nie je Mokka ako Mokka

Opel Mokka je aktuálne na trhu vo svojej druhej generácii. Aktuálne sa spolieha na komponenty a riešenia, ktoré využíva aj materský koncern Stellantis, keďže je jedným z prvých spoločných modelov, teda konkrétne tretím po Grandlande a Crosslande, ale prvým s prednou časťou s čiernym štítom. Takáto informácia bola úplne aktuálna pred viac ako dvomi rokmi, kedy nová Mokka uzrela výrobne linky. Druhá generácia modelu je na trhu už určitý čas a stále má dostatok argumentov prečo je dobrým autom na každý deň.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Opel Mokka: Nie je Mokka...

Auto-moto zaujímavosti

Pri druhej generácii Oplu Mokka veľmi záleží na tom akú výbavu má. Môže vyzerať bežne, v základných stupňoch výbavy, ale napríklad výbava GS-line pridáva čiernu porciu na znaky a červený predel medzi strechou a karosériou. Práve tieto detaily dokážu spraviť takmer zázraky a odlíšiť inak úplne nenápadné auto do sfér, ktoré už dokážu zaujať. Veď kombinácia sivej karosérie s 18-palcovými čiernymi diskami, spomenutým červený predelom a plnou čiernou prednou maskou je minimálne zaujímavá. Prednú masku automobilka nazýva Vizor a postupne sa dostáva na všetky modely. Má ju predsa aj modernizovaný Crossland, Grandland, ale aj nová Astra a môžeme očakávať, že v rozširovaní bude naďalej pokračovať. Je to predsa nový charakteristický znak vozidiel od nemeckej automobilky.

Opel Mokka, aj napriek absencii pohonu všetkých 4 kolies, ktorým predchodca disponoval, dokáže výzorom presvedčiť, že patrí do terénnejšej sekcie trhu. Má totiž svetlú výšku takmer 19 cm a lemy blatníkov hovoria jasnou rečou. Toto je crossover, ktorý kombinuje mestské vozidlo segmentu B s vozidlom SUV. A vzadu má dokonca, vďaka krátkemu previsu, aj slušný odjazdový uhol. Ale aj napriek týmto terénnejším vlastnostiam bude doma najmä v meste, kde nebude mať problémy s parkovaním pri obrubníkoch a ani pri výjazdoch zo strmších garáži, prípadne z väčších zlomových bodov šikmín v meste.

Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaZdroj: Autobazar.EU

Vnútro už vyzerá ako civilné auto. Automobilka nezabudla ani na tradičného žraloka vylisovaného v malom priečinku pred prepínačom radiacej páky a radom tlačidiel. Opel si nechal niektoré vlastné riešenia a preto má systém štart-stop vypínanie samostatným tlačidlom. Takisto typické pre Opel je zapínanie svetiel vľavo pod volantom, čo znamená použitie aj špeciálnych páčok a ďalší dôležitý prvok, ktorý si automobilka nechala je charakteristický volant s tromi lúčmi pričom spodný je rozdelený. V rukách sa drží vynikajúco a tradičné tlačidlá sú lepšie na ovládanie ako akékoľvek dotykové plochy.

Tak ako je dôležité zvoliť správnu kombináciu exteriéru je príjemné mať aj interiér, ktorý by aspoň trochu pripomínal, že ste si vozidlo vybrali vy a nie je výsledkom fleetových firemných rozhodnutí. Opel preto ponúka niekoľko červených detailov v príplatkovej výbave. Červená farba si nájde miesto na prístrojovej doske, ale aj na poťahoch sedadiel. Pri použití informačno-zábavné ho systému už Opel svoj vlastný systém musel opustiť a musel prijať to, čo je štandardom v novom koncerne. Na navigáciu sme preto zvyknutí, rovnako sme zvyknutí aj na displej pred vodičom. Pred vodičom je však aspoň samostatná téma, ktorú má Opel jemne upravenú a inú ako koncernoví bratia.

Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaZdroj: Autobazar.EU

Výrazným plusovým bodom, aj oproti súrodencom, je ponechanie samostatnej klimatizácie, znova s podpisom russelheimskej automobilky. Má síce iba jednu zónu, ale na takto malé auto úplne stačí. Na zadných miestach je priestor prijateľný a Mokka môže slúžiť aj ako auto pre rodinu s malými deťmi. Máme pocit, že postupom času sú ľudia viac a viac nároční, veď 20 rokov dozadu bolo rozumné rodinné auto Fabia, prípadne rovnaký model s karosériou kombi. Batožinový priestor Oplu Mokka má v základnom stave 350 litrov, čo znamená, že sa do neho dá zbaliť aj na víkendové dobrodružstvo pre všetkých pasažierov. Nesmie to však byť paraglajding a snaha vopchať tam niekoľko padákov. Hiking je úplne bez problému. To, čo nám najviac prekážalo v interiéri Oplu Mokka nebolo ani prepínanie prevodovky v štrbine, ale absencia svetielka nad zadnými sedadlami. Chcete po tme, čo je v zime už o štvrtej, pripnúť detskú sedačku? Musíte si posvietiť externým svietidlom.

Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaZdroj: Autobazar.EU

Opel Mokka je jedným z tých vozidiel, ktoré majú v ponuke naftový štvorvalec objemom 1,5 litra. Je výborný, ale postupne sa stráca a už prestal figurovať aj v ponuke modelu Combo. Tento kúsok Mokky je však vybavený trojvalcovým motorom s objemom 1,2 litra, ktorý si vyslúžil niekoľko titulov Motor roka vo svojej veľkostnej kategórii. V tomto prípade má výkon 96 kW (130 k) a je spojený s automatickou osemstupňovou prevodovkou. Tá nevyužíva dve spojky, ako je zvykom pri koncernových vozidlách, ale funguje ako hydrodynamický menič. V praxi to znamená potenciál väčšej životnosti, ak japonský Aisin odviedol svoju prácu dostatočne dobre. Výkon motora je adekvátny veľkosti auta a ponúka primerané dynamické parametre. Ponúka však ešte niečo, čo je celkom prekvapivé. Tým kúskom, ktorým sa môžete predvádzať na párty je charizmatický zvuk pri vyústení výfuku. Má až taký chrapľavý podtón ako majú vozidlá Porsche. Samozrejme, je to len veľmi mierna a slabá imitácia, ale ten základný tón jednoducho počuť. Veď predsa trojvalec je stále polovičný šesťvalec.

Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaZdroj: Autobazar.EU

Avšak ešte dôležitejšie ako výkonové parametre a zvukové prejavy sú atribúty týkajúce sa spotreby. Malý trojvalec v aute s relatívne veľkou čelnou plochou dokáže jazdiť so spotrebou okolo 6,5 litra v priemere a to pri štandardnom použití s diaľnicami. Samotné diaľnice však spotrebu trochu zvyšujú a môže sa dostať až na 6,8 litra. Mimo diaľnic zase vyvážite zvýšené prísuny nižšími hodnotami kľudne aj pod 6 litrov. Toto pasuje Mokku na naozaj normálne a použiteľné každodenné auto s možnosťou prepravy viacerých pasažierov.

Jeho najväčším konkurentom je prekvapivo, z vlastnej stajne, Opel Crossland. To sa ale bavíme o základných verziách s nižšími stupňami výbavy. Ak však zvolíte vyšší stupeň, napríklad ten, čo má auto na fotkách, tak sa viete ľahko dostať aj cez hranicu 25 000 €. A to už je na mieste zváženie, či zase nesiahnuť po väčšom crossoveri s názvom Grandland, ktorý má predsa trochu miesta naviac. To ale neznamená, že ďalší výrobcovia spia. V segmente B, do ktorého patrí aj Mokka je naozaj pretlak. Má v ňom auto každý jeden mainstreamový výrobca v Európe. Škoda? Kamiq! SEAT? Arona! Ford? Puma! Renault? Captur! Hyundai? Bayon! Kona! Kia? Stonic! Dacia? Duster! V tomto segmente je úplný pretlak a to sme ešte nespomenuli Volkswagen, či sesterské automobilky používajúce rovnakú platformu a rovnaké systémy. Veď stále existuje Peugeot 2008, Citroën C3 Aircross, či dokonca aj prémiovejší DS3 Crossback. Mokka tu chce ponúknuť hlavne odlišný štýl a výraznejšiu individualizáciu vďaka farebnému predelu medzi panelmi karosérie a vďaka trochu inému interiéru. Má byť tým cool bratom serióznych súrodencov.

Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juAutomobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v...17. November, 2022
02Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikAudi sa podujalo na čiastočnú reštrukturalizáciu svojho modelového radu elektrických...10. November, 2022
03Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaToyota patrí so svojim modelom Prius určite medzi výrobcov, ktorí sa najviac zaslúžili o...17. November, 2022