Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčik

Audi sa podujalo na čiastočnú reštrukturalizáciu svojho modelového radu elektrických vozidiel. Stále ostáva označenie e-tron, ale už bude jasné do ktorej veľkosti sa konkrétne vozidlo radí. Po novom sa pôvodné Audi e-tron, ktorý začínalo novú éru elektrických vozidiel automobilky, premenuje na Audi Q8 e-tron a prinesie jemný facelift.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Audi

Nové Audi Q8 e-tron nie je...

Auto-moto zaujímavosti

Nečakajte však úplne nový model. Stačilo faceliftovať ten starý, ktorý bol na trhu približne 3 roky. Novinka tak dostala úplne nový tvar prednej časti, ktorý viac korešponduje s rovnako nazvaným spaľovacím vozidlom. Fungl nové sú aj svetlomety s novým svetelným podpisom a nesmieme zabudnúť ani na iné prekrytovanie spodnej časti vpredu, aby vzduch ešte lepšie obtekal a nevytváral turbulencie.

Aj vďaka novým usmerňovačom prúdenia vzduchu v prednom nárazníku sa podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu z 0,28 na 0,27. Avšak pri športovejšie rezanom modeli Sportback je toto zníženie ešte rapídnejšie. Pri ňom sa koeficient dostal z 0,26 na 0,24.

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikZdroj: Audi

Tak ako doteraz, aj po facelifte a zmene mena sa bude dať Q8 e-ron zajednať s dvomi výkonovými verziami. Q8 50 e-tron a rovnako označený Sportback budú bude mať elektrický motor s výkonom 250 kW (340 k). Poháňať ho teda budú dva elektromotory, ktoré budú roztáčať všetky 4 kolesa a ich celkový výkon bude takýto, nebude to výkon motorov samostatne. V režime Boost dosiahnu maximálny krútiaci moment 664 Nm. Batéria bude mať kapacitu 95 kWh, ale využiteľných bude iba 89 kWh. V takom prípade sa dojazd Sportbacku môže dostať až na 505 km. Hranatejšie originálne SUV má dojazd 490 km.

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikZdroj: Audi

Druhou alternatívou bude Q8 55 e-tron, ktorý bude mať 300 kW (408 k) a krútiaci moment 664 Nm v režime Boost, čiže rovnako ako slabšia alternatíva. Výraznejší rozdiel však bude v kapacite batérie. Tá má celkovú hodnotu 114 kWh a využiteľných je 104 kWh. Reálne to znamená, že SUV bude mať dojazd 580 km a Sportback až šesťsto kilometrov.

Toto však stále nie je všetko a v ponuke bude aj SQ8 e-tron. Bude mať až 3 elektrické motory, jeden na prednej náprave a dva na zadnej. Celkový výkon bude 370 kW (503 k) a krútiaci moment sa dostane až na naozaj brutálnych 973 Nm. Je to však vykúpené nižším dojazdom, ktorý padá približne o 15% oproti verzii označenej ako Q8 55 e-tron využívajúcej rovnakú batériu.

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikZdroj: Audi

Rozdiel medzi jednotlivými verziami bude aj v nabíjaní. Kým Q8 50 e-tron bude mať maximálny výkon 150 kW, ostatné a výkonnejšie alternatívy môžu mať až 170 kW. Tak ako doteraz, aj v novej ére životného cyklu modelu bude mať Q8 e-tron elektricky riadený vzduchový podvozok a novinkou bude azda už len predný štít, ktorý bude mať samozacelovaciu funkciu. V preklade to znamená, že ak na ňom budete mať nejaký škrabanec, tak sa dá nahriatím opraviť.

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikZdroj: Audi

Audi teda spravilo veľmi jednoduchý facelift, pri ktorom nebolo ani treba meniť nič zásadné v interiéri. Všetko je o novej prednej maske a o jemných úpravách v pohonnej sústave. Veď viac nového dojazdu autu predsa dal lepší aerodynamický odpor.

Nové Audi Q8 e-tron nie je úplne nové, je v tom háčikZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakBMW si necháva všetky dvierka otvorené a okrem elektromobilov ďalej rozvíja aj spaľovacie...17. Október, 2022
02Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiMercedes triedy GLC je najúspešnejším modelom automobilky, lebo v jeho prvej generácii...1. November, 2022
03Opancierované Audi sa predáva za 7% pôvodnej ceny!Luxusné autá sú obvykle výsadou horných niekoľkých percent populácie. Ono obecne cena áut...29. September, 2022