Nová Toyota Prius: Iba plug-in a elegancia

Toyota patrí so svojim modelom Prius určite medzi výrobcov, ktorí sa najviac zaslúžili o rozšírenie hybridných vozidiel využívajúcich benzín a elektrickú energiu na svoj pohon. Aktuálne prichádza už piata generácia obľúbeného modelu, ktorý sa preslávil najmä v zámorských oblastiach. Piata generácia bude svojím spôsobom unikátna, v porovnaní s tými predchádzajúcimi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.11.2022
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Nová Toyota Prius: Iba...

Auto-moto zaujímavosti

To najzásadnejšou zmenou nebude použitie výraznejších futuristických tvarov, ale nový systém pohonu. Nový Prius bude už iba plug-in hybrid. Bude sa spoliehať na dvojlitrový štvorvalcový základ, ktorý ponúkne celkový výkon, vrátane elektromotorov, 162 kW (220 k). Oproti súčasnej verzii, ktorá má celkovo 90 kW (122 k) je to ozajstný skok dopredu. Aj keď aj predchodca bol dostupný, na niektorých trhoch, ako plug-in hybrid, mal stále batériu s kapacitou 8,8 kWh a teraz bude mať Prius batériu s kapacitou až 13,6 kWh. Odhaduje sa, že na plné nabitie by mohla táto elegantne tvarovaná nová generácia prejsť až 90 km.

Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaZdroj: Toyota

V príplatkovej výbave nového Priusu bude aj a som na solárny strešný panel, ktorý bude prinajmenšom poháňať vstavané spotrebiče. O tom, či sa podpíše aj pod zväčšenie dojazdu nabíhjaním batérie ešte nie je žiadna informácia.

Celkovo bude piata generácia Priusu vyzerať skôr ako kúpe než štvordverové vozidlo. Môžu za to skryté kľučky zadných dverí a najmä tvar strechy. Výška sa medzigeneračne zmenšila o 50 mm a o rovnakú hodnotu sa natiahol rázvor. Celková dĺžka je aj napriek tomuto predĺženiu rázvoru menšia o 46 mm a šírka zase narástla o 22 mm. Prius je teda trochu menší ako bol predchodca, ale v interiéri ponúkne viac miesta.

Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaZdroj: Toyota

Vnútro vozidla využíva najnovšiu generáciu informačno-zábavného systému, ktorý má Toyota v ponuke. Využíva ho aj Highlander, ale najmä model bZ4X, ktorý Toyota už teraz aktívne ponúka zákazníkom ako prvý elektromobil. Z neho sú prevzaté rozloženia displejov a niektoré systémy. V strede je naozaj obrovský displej na zobrazenie máp, či rádia. Klimatizácia si nechala samostatný ovládací panel pod sústavou výduchov v strede. A fyzické ostalo aj koliesko pri displej, ktoré slúži na nastavenie hlasitosti.

Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaZdroj: Toyota

Cena nového modelu zatiaľ známa nie je, ale automobilka ju oznámi bližšie k spusteniu predaja. Taktiež ešte nie jasné, či Toyota ponúkne aj klasickú hybridnú verzii bez nutnosti nabíjania. Zatiaľ to vyzerá, že nie. Veď klasický hybrid je vo všetkých ostatných osobných Toyotách a Prius bol vždy skôr inovátorským modelom.

Nová Toyota Prius: Iba plug-in a eleganciaZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násAutomobilka Ford už dávnejšie predstavila pre americký trh model Ranger Raptor, ktorý...16. November, 2022
02Alfa Romeo Stelvio a Giulia dostali facelift, ale len jemnýS veľkou pompou v roku 2016 predstavila automobilka Alfa Romeo svoj model Giulia, ktorý...3. November, 2022
03Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Lexus RX bol, svojím spôsobom, prelomovým modelom, ktorý nielen automobilku katapultoval do...22. September, 2022