Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokov

Volkswagen v rámci faceliftu zapracoval aj na verzii Polo GTI, ktorá má teraz iné tvary, ale hlavne iný motor. Má aj inú a naozaj agresívnu cenovú politiku, ktorá ho robí vynikajúcou kúpou v danej triede malých ostrých hatchbackom. Právom patrí k tomu najostrejšiemu, čo je v daných možnostiach. Nie, ak začnete s GR Yarisom, tak ten je v úplne inej lige.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Polo GTI...

Auto-moto zaujímavosti

Čo sa vlastne zmenilo zvonka?

Áno, zadné svetlomety zasahujú až do kufra, nárazníky sú trochu pozmenené, predná časť má iný tvar svetiel, ale to nie je hlavná zmena. Predné svetlá sú osadené systémom IQ.Lights, ktoré adaptívnymi lúčmi svietia na cestu. Sú spoľahlivé a ľahko ich rozoznáte podľa prepojovacieho svetelného pasu, ktorý delí azda iba logo automobilky. Facelift sa rozhodne podaril a Polo GTI vyzerá veľmi schopne aj na základných  17-palcových zliatinových diskoch.

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovZdroj: Autobazar.EU

Podvozok je nastavený ideálne

To, že Polo stojí na 17-palcových zliatinových diskoch jedna vec, druhá vec je čo majú obuté. MMichelin Primacy 3 rozhodne nie je športová pneumatika a určité priestory na zlepšenie jazdných vlastnosti sú práve v tomto komponente. Keby malo Polo GTI obuté akékoľvek iné športové pneumatiky, kľudne napríklad Goodyear Eagle F1 Asymmetric, prípadne niečo od Pirelli, či vyššiu triedu Michelinu, tak by ešte lepšie držalo na ceste. Takto na hrane naozaj cítiť jemné vybočovanie prednej, prípadne zadnej nápravy, pri pustení plynu v zákrute. Nie je to nič tragické a znova, veľa vodičov na túto nedokonalosť ani nepríde. Je to z dôvodu, že samotný podvozok je nastavený veľmi dobre. Ak niekto stále tvrdí, že koncernové modely sú nedotáčavé, tak tu je neduch veľmi dobre eliminovaný. Polo sa snaží držať cesty najlepšie ako vie a ide mu to naozaj bravúrne. Máloktorý malý hatchback dokáže takúto čistú a prirodzenú jazdu. Napadá nám len jeden. Veď vlastne viac konkurentov už toto auto nemá. Všetci sa na malého hothatche vykašľali a v ponuke zostáva iba Polo GTI a Hyundai i 20 N. Ešte raz, Toyota s GR Yarisom je úplne inde, ani nie v inej triede, ale v inom športe.

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovZdroj: Autobazar.EU

Interiér Pola GTI je podobne veľký ako mal Golf piatej generácie

Nárast rozmerov každej triedy vozidiel spôsobuje, že aj malé Polo už nie je malé. Má predsa dĺžku cez 4 metre a takmer atakuje rozmery, ktorými sa pýšil Golf GTI 5. generácie. Tých paralel je viac a dá sa povedať, že v interiéri je možno porovnateľne veľa miesta na zadných sedadlách, ale aj v kufri. Polo GTI by vyhralo aj z pohľadu kvality spracovania, ktorá výrazne pokročila a vidno použitie kvalitných materiálov a zaujímavých systémov. Veď informačno-zábavný systém podporuje bezdrôtové zrkadlenie telefónu cez Apple CarPlay, či Android Auto, ale tiež dokáže zobraziť športový displej, ktorý bude na náhľade väčšinu času, pokiaľ nedoplatíte za navigáciu. Dajú sa na ňom zvoliť rôzne ukazovatele, pričom dôležitá je napríklad teplota oleja. Spracovanie je naozaj dobré a vôbec nám nechýbali ani virtuálne budíky. Niekoho možno bude trochu mrzieť absencia bezkľúčového otvárania a bezkľúčového štartovania, ale aj na štartovanie klasickou planžetou sa dá zvyknúť a pri tom ako sa auto správa nepredstavuje táto archaická vec žiaden zásadný dôvod, pre ktorý by človek na malý hothatch zanevrel. To, čo ale autu rozhodne netreba je príplatkové čalúnenie. Základné čalúnenie interiéru má klasický károvaný štýl, ktorý predvádza už dlhodobo. Už Golfy pri svojom predstavení mali takéto látky a vždy boli tou lepšou voľbou ako kožená alternatíva.

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovZdroj: Autobazar.EU

Aký ma teda motor a koľko žere?

Do malého Pola GTI sa kedysi montoval motor s objemom 1,4 litra, potom sa objem zvýšil na 1,8 litra a teraz je v ňom dvojliter. Má výkon 152 kW (207 k), ktorými tesne prekonáva svojho najväčšieho rivala. Kým konkurencia nemôže mať automatickú prevodovku Polo nemôže mať manuál a musí sa spoliehať na sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku, ktorá radí naozaj brutálne rýchlo. Výhoda je aj v spotrebe. Pri normálnej bežnej jazde mimo obce sa dá držať v okolí 6 litrov, s diaľničnými kilometrami sa stále viete dostať na priemer niekde okolo 6,5 litra. Pri športovej jazde je, samozrejme, spotreba trochu vyššia, ale to sa dá očakávať. Prísuny paliva sú stále relatívne nízke a automobilka odviedla dobrú prácu pri odlaďovaní tohto malého hothatchu. Dá sa povedať, že malé Polo GTI má veľmi málo slabých miest. Má nízku spotrebu, výkonný motor, dobre odladený podvozok, dostatok miesta, ale ešte ma jeden tromf v rukáve.

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovZdroj: Autobazar.EU

Cenovka prekvapí

Volkswagen cenovú politiku poňal naozaj agresívne a v čase svojho cyklu výroby mal novinársky kus Polo GTI cenovku 27 000 €. Bolo to pri základnej cene 25 990 eur a tá sa zmenila len mierne. Nárast cien automobilov spôsobil, že aktuálne je základná cena modelu 26 490 €. Veľa? Vôbec nie. Je to práve hodnota, ktorú ponúka aj konkurencia za vozidlo bez automatickej prevodovky s motorom menším o 4 decilitre. Cenovka tohto modelu je nakoniec úplne očarujúca a za cenu lepšie vybavenej Fabie Monte Carlo, ktorá by mohla mať maximálne 110 kW (150 k) z 1,5-litrového štvorvalca máte ozajstný a rýdzi hothatch, ktorý by mohol mať len jednu vec vylepšenú. O tej sme hovorili vyššie. Pneumatiky sú predsa tým bodom, ktorý spája vozidlo s vozovkou a dáva do rúk pocity z riadenia.

Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuVolkswagen pri dvadsaťročnici svojej divízie R inovoval väčšinu svojich modelov a dal im...4. Október, 2022
02Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022
035 zaujímavých muscle cars s výkonnými motormi aktuálne v ponukeDefinícia pojmu Muscle Car sa rôzni od toho, kde ju pozeráte. V každom prípade sa však...11. November, 2022