Bič z ČR na cestných pirátov: Polícia na diaľku vypne auto!
Policajti budú čoskoro vedieť na diaľku deaktivovať auto. Postačí im na to jednoduchý príkaz. Dostanú cestní piráti konečne červenú? Ako bude systém zastavenia vozidla fungovať?

Video: Metódy policajtov...
Spravodajstvo
Susedia z Českej Republiky nezaháľajú. Vymysleli dôvtipný systém, ktorý sa veľmi pravdepodobne osvedčí v praxi. Čo by sme mali o systéme vedieť? Aké sú plusy a mínusy?
Zdroj: Twitter/Policie ČR
Polícia "vypne" auto
Polícia bude k zastaveniu vozidla využívať bezdrôtovú technológiu, pomocou ktorej „vypne“ vozidlo unikajúceho vodiča na diaľku. Za týmto projektom stoja susedia z ČR. Ako systém funguje? Českí vedci zastrešení pod pražskou vysokou školou ČVUT a VUT už systém s názvom ELORYKS vyvíjajú 3. rok. Snom vývojárov je vytvoriť modernú bezdrôtovú technológiu, ktorá policajným zložkám umožní pri zásahu zastaviť unikajúceho vodiča na diaľku.
Bezpečné zastavenie cestného piráta
Projekt, financuje české ministerstvo vnútra. Ako informujú Systém je podľa portálu Novinky.cz určený na použitie v mimoriadnych a krízových situáciách. Nebude tak potrebné používať invazívne donucovacie prostriedky. „Vypnutím“ vodiča sa zvýši bezpečnosť premávky a na cestách nebudú vznikať nebezpečné policajné naháňačky a situácie, ktoré môžu ohroziť ostatných účastníkov premávky.
Dosah 300 metrov
Mimoriadne účinnou vlastnosťou je dosah systému. Auto bude možné zastaviť na diaľku až s dosahom 300 metrov. Unikajúce auto dokáže elektronicky spomaliť alebo úplne zastaviť. Vodič nebude schopný jazdy s autom, aj napriek tomu, že bude mať ďalej nohu na plynovom pedále. Kvôli bezpečnosti dokáže systém na sledovanom aute zapnúť aj výstražné smerovky.
Systém V2x (Vehicle-to-X)
„V rámci Európy sme, pokiaľ vieme, jediní, kto sa týmto vývojom zaoberá,“ povedal v rozhovore pre Novinky.cz Zdeněk Lokaj z laboratória CertiLab na Dopravnej fakulte ČVUT. „Tou modernou technológiou, na ktorú sa my zameriavame, je bezdrôtová komunikácia medzi vozidlami známa napríklad pod skratkou V2x (z angl. výrazu Vehicle-to-X) alebo ako kooperatívne systémy. Tieto technológie už sa dnes dostávajú do komerčne vyrobených vozidiel,“ opísal viac možnosti využiteľnosti Lokaj.
Zdroj: pixabay.com
VW Golf a iní výrobcovia
Systém V2x sa už implementuje do nových elektrických modelov automobilky Volkswagen a nachádza sa v poslednej generácii VW Golf. Postupne bude systém montovaný do autonómnych vozidiel a v budúcnosti sa už tomuto doplnku nebude dať vyhnúť. Pre lepšie pochopenie možno povedať, že systém umožňuje komunikáciu s ostatnými vozidlami s podobnou výbavou v okolí a spolupracuje so „smart“ dopravnou infraštruktúrou, ktorá vodiča upozorní na kolónu, práce na ceste či približujúcu sa sanitku. Umožňuje bezpečným a autorizovaným spôsobom vydať prenasledovanému vozidlu povel k zastaveniu.
Využitie
V prípade, že bude polícia potrebovať v mimoriadnej situácii využiť túto "zbraň," urobí tak jednoducho stlačením tlačidla na tablete. Obmedzí sa tak prívod paliva do motora, v prípade elektromobilov prívod energie z batérie. Následne vozidlu systém vypne motor. Aké sú zaujímavé spôsoby využitia v praxi? Nebezpeční a ozbrojení vodiči a páchatelia na úteku nebude mať čoskoro šancu ako s vozidlom uniknúť. Zdá sa, že už o pár rokov sa im žiadnym spôsobom nepodarí vyhnúť zatknutiu.
Koniec krádežiam a ozbrojeným lúpežiam
Skvelou správou je, že tento postup výrazne uľahčí zadžanie páchateľa. Pri krádeži vozidla, obmedzení pohybu okolo chránených budov alebo pri plánovaných policajných akciách proti nebezpečným zločincom nebude mať veľa šancí na útek. Perfektne využitý moment prekvapenia zásahu polície dokáže úplne prekaziť plán páchateľa na úteku.
Zdroj: Foto: TASR - Jaroslav Novák
Páchateľ nenaštartuje ani zastavené vozidlá
V minulosti páchatelia pri útekoch často využívali vozidlá, ktoré zastavili a vzali iným vodičom. Keď sa páchateľ bude približovať k vozidlu, po nasadnutí zistí, že nenaštartuje. Posledným krokom bude vyriešenie technických záležitostí a bude potrebné vyriešiť aj právne a bezpečnostné hľadisko, prípadne zladiť legislatívu v rámci celej EÚ, ktorá by spresňovala, za akých okolností sa môže systém použiť a ako zamedziť jeho zneužitiu.
Aké vozidlá možno deaktivovať?
Podľa Lokaja sa systém bude montovať do nových vozidiel. V prípade, že vozidlo bude mať akúkoľvek autonómnu funkciu, tak bude mať aj možnosť na diaľku deaktivovať. To môže pomôcť aj v prípadoch, kedy sa niečo stane vodičovi alebo zlýha autonómne riadenie a bude treba zásah v podobe zastavenia vozidla na diaľku. Medzi diskutujúcimi sa rýchlo začali šíriť otázky o tom, aké vozidlá bude možno "vypnúť." Napríklad sa pýtajú na staršie autá ako Škoda 120 alebo značky, ktoré nepoužívajú veľa elektroniky. Táto téma ponúka značný priestor na debatu. Osvedčí sa systém v praxi? Pomôže toto riešenie z ČR k zvýšeniu bezpečnosti? Podeľ sa s nami o tvoj názor v komentároch.
Zdroj: cvut
Zdroj: novinky.cz, cvut.cz
Video: Metódy policajtov na zastavovania páchateľov
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




