BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšport

To, na čo všetci čakali, je realitou. Dlho očakávaná verzia BMW M4 CSL sa oficiálne predstavila. Je tak najextrémnejšiou a najdrsnejšou alternatívou zo všetkých M4, ktoré automobilka vyrába. Je tiež najrýchlejším BMW na okruhu Nürburgring, pričom mu na prejdenie stačí 7 minút a 20,2 sekundy. Aký je teda zoznam vylepšení oproti M4 a M4 Competition?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.05.2022
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW M4 CSL má ešte...

Auto-moto zaujímavosti

Prvým, čo padne úplne hneď do oka je zmena toho ako auto vyzerá. Každá jedna čiastková zmena reflektuje čo najlepší aerodynamický efekt a vylepšené chladenie. Všetky vylepšenia sú teda o zlepšení výkonov a nová M4 má dva chladiace okruhy, jeden pre vysokú a druhý pre nízku teplotu, aby komponenty dostávali dostatočnú porciu vyrovnania teploty pri jazde na mestských okruhoch a na reálnych okruhoch.

M4 CSL má pod kapotou stále trojlitrový Radový šesťvalec ktorý má ale teraz výkon až 405 kW (550 k), čiže o 30 kW viac oproti verzii Competition. Krútiaci moment motora je 649 Nm a je dostupný od 2 750 do 5 950 otáčok. BMW toto dosiahlo viacerými zmenami, medzi ktorými je aj zvýšenie prepĺňacieho tlaku.

BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšportZdroj: BMW

Asi nie je prekvapením, že motor roztáča výhradne zadné kolesá cez 8-stupňovú automatickú prevodovku M StepTronic. Na radenie sa dajú použiť pádla pod volantom z karbónu. Manuálny režim ponúka možnosť viacnásobného podradenia. V manuálnom režime tiež prevodovka drží zvolený prevod, až kým ho vodič nezmení. Na stovku sa M4 CSL dostane za 3,7 sekundy a na dvojstovke je za necelých 11 sekúnd, presnejšie 10,7 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 307 km/h.

BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšportZdroj: BMW

Dôležitou správu pri CSL je zníženie hmotnosti. BMW sa podarilo posunúť hmotnosť o 108,8 kg nižšie, čo znamená že M4 CSL sa dostalo na 1605 kilogramov. Veľkú porciu odstránili zmiznuté zadné sedadlá, či odľahčená zvuková izolácia. Vonku a v interiéri je použitých veľa karbónových prvkov a svoje pridal aj titánový zadný tlmič výfuku. Z karbónu je napríklad aj strecha s náznakom dvoch vypuklín na lepšie použitie prilieb. Zníženie hmotnosti má na svedomí aj použitie bŕzd M Carbon Ceramic Brakes, ktoré sú pre model štandardne. Veľká porcia zníženia hmotnosti pripadá na predné sedadlá, ktoré sú z ponuky M a sú celé karbonové tiež. Tieto sedadla sú navrhnuté špeciálne na čo najlepší pocit pri riadení, nemajú elektrické nastavenie, ani vyhrievanie, ani bedrovú opierku, aby boli dostatočne ľahké. Ak by niekto chcel predsa chcel niečo z toho, tak to môže mať bez príplatku, ale pridá týmto krokom hmotnosť vozidlu.

BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšportZdroj: BMW

Novinkou sú aj zadné svetlá, ktoré majú jemné línie svetelného podpisu. Pre M4 CSL BMW pripravilo aj špeciálny podvozok, ktorý je takmer o 10 mm nižšie ako podvozok štandardného M4 Competition. O zastavenie sa budú starať 6-piestikové brzdy vpredu a jedno piestikové vzadu. Tieto brzdy sú schované za 21 a 22-palcovými matnými diskami z ľahkých zliatin s obutými pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2R.

BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšportZdroj: BMW

BMW ponúkne tento model zákazníkom už onedlho a je jasné, že jeho cena bude, aj na Slovensku, výrazne vyššia ako cena M4 Competition. Prví zákazníci sa auta dočkajú už v lete a v nemeckom konfigurátore začína cena na 165 200 eurách.

BMW M4 CSL má ešte výživnejší recept na superšportZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýBMW radu 3 je jedným z najpredávanejších vozidiel v prémiovej sekcii strednej triedy a...18. Máj, 2022
02Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovVolkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými...19. Máj, 2022
03Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022