BMW sa vybralo na vodíkovú cestu s iX5 Hydrogen

BMW postupne rozširuje svoju flotilu vozdiel s alternatívnym pohonom. Väčšina z vozidiel má minimálne mild-hybrid, v ponuke sú plug-in hybridy a tiež elektromobily. Avšak X5 prichádza s novou možnosťou paliva. BMW iX5 Hydrogen bude používať na pohon vodík.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.09.2021
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW sa vybralo na vodíkovú...

Auto-moto zaujímavosti

Je zaujímavé, že automobilka siahla po vizáži najvýkonnejšieho modelu X5M, ale pod kapotou je niečo úplne iné ako mohutný osemvalec s objemom 4,4 litra a dvomi turbami. Je to niečo, čo môže byť budúcnosťou v doprave.

Na prezentačné účely a použitie ako prepravného auta v rámci mníchovského autosalónu pripravila automobilka verziu, ktorá má menej ako 460 kW (625 k). Má celkom nízky výkon, iba 125 kW (170 k). Ale v prípade potreby vie systém krátkodobo odovzdať až 275 kW (374 k). Avšak pri použití nižšieho výkonu je nižšia aj spotreba paliva.

BMW sa vybralo na vodíkovú cestu s iX5 HydrogenZdroj: BMW

BMW verí vodíkovému pohonu najmä ak v danej oblasti nie je možné rýchle nabíjanie elektromobilov. To by znamenalo, že elektrické autá budú fungovať bok po boku s vodíkovými, čo naozaj nie je zlá predstava. Aj tu je však to isté úskalie, na prevádzku vodíkových áut tiež bude treba budovať infraštruktúru.

BMW sa vybralo na vodíkovú cestu s iX5 HydrogenZdroj: BMW

Ak by však bol dostatok čerpacích staníc na vodík, tak naplnenie dvoch karbónových nádrží šiestimi kilogramami vodíka trvá len 4 minúty. Pri teoretickej spotrebe kilogramu vodíka na sto kilometrov by tak dojazd predstavoval takmer 600 kilometrov na jedno natankovanie. S vodíkom experimentuje aj niekoľko ďalších automobiliek, z ktorých je nutné spomenúť Toyotu. Tá ponúka vodíkový Mirai aj na Slovensku. Avšak tu je ten istý háčik. Najbližšia tankovacia stanica je v rakúskej Viedni.

BMW sa vybralo na vodíkovú cestu s iX5 HydrogenZdroj: BMW

Frank Weber, člen vrcholného menežmentu BMW o iX5 a vodíku povedal: „Vodíkové palivové články sú atraktívnou voľbou uržateľného motorizmu najmä vo väčších vozidlách. To je dôvod, prečo testujeme takmer obyčajné autá s pohonom práve vodíkovými palivovými článkami. Je to významný míľnik v našom vývoji a výskume.“

To znamená, že niekedy v budúcnosti môže BMW do svojho portfólia zaradiť aj vodíkové auto, zatiaľ je však iX5 prototypom, ktorý je plne funkčný a dokáže prepraviť posádku bez akýchkoľvek obmedzení. Teda jediným obmedzením je, podobne ako pri elektromobiloch, hľadanie tankovacej stanice.

BMW sa vybralo na vodíkovú cestu s iX5 HydrogenZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW X5 bude mať špeciálnu sériu s červenou maskou chladičaBMW má svoju sekciu SUV naozaj kompletnú. Od X1 až po X7, ale zakladajúcim kameňom ponuky...29. Júl, 2021
02Takto si žil ruský úplatný policajt, BMW X6 a X7 pred vilou!Polícia a úplatky. Je to vec častých dohadov, málokto tuší pravdu. Niekto chce veriť, že...5. August, 2021
03Väčšia maska chladiča a štandardne športový look, to je modernizované BMW iX3Netrvalo tak dlho a BMW iX3 sa pripojí ku faceliftu základného modelu X3. To znamená, že...19. August, 2021