BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísť

Automobilka BMW nedávno predviedla facelift modelu X3. Nová predná časť, nové interiérové prvky a viac hybridov však neprekvapí nikoho. Skôr prekvapí to, v akej kondícii je trojlitrový radový šesťvalec spaľujúci naftu. Má síce mild-hybridný doplnok, ale to takmer nie je poznať.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW X3 po facelifte:...

Auto-moto zaujímavosti

My sme si skúsili práve BMW X3 xDrive30d a máme zopár poznatkov, ktoré nás zaujali.

Výkon a spotreba

Po zoznámení s týmto motorom sa nám do hlavy natlačila myšlienka, že každý potrebuje minimálne skúsiť trojlitrový šesťvalec. Naviac radové usporiadanie mu prepožičiava naozaj vyrovnaný beh a súčasne trochu menej naftový prejav. Aj tento agregát má všetky tie vylepšováky ako DPF a SCR, ale má tiež mild-hybrid.

Celkový výkon motora je naozaj slušných 210 kW (286 k). Krútiaci moment je nemenej zaujímavých 650 Nm a je dostupný od 1500 do 2500 otáčok. Na stovku sa X3 s týmto motorom dostane za 5,7 sekundy. Avšak zaujímavé hodnoty ukazuje aj palubný počítač v sekcii spoteba. Bežne sa dá s X3 s trojlitrovou naftou jazdiť za menej ako 8 litrov. Ale 150 kilometrov po diaľnici, podľa predpisov znamenalo, aj vďaka osemstupňovému automatu len 7,1 litra na sto kilometrov s dvojtonovým autom. To vyráža dych ešte viac ako zrýchlenie.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Vypínanie motora sa nedá vypnúť

Donedávna mali BMW hneď vedľa radiacej páky jedno tlačidlo naviac. Tlačidlo vypínania systému štart-stop, presne toho, čo vypne motor na križovatke. A tu sa to nedá. Prečo? Prečo chýba to tlačidlo? Jednoducho kvôli tomu, že toto auto má mild-hybridný doplnok a využíva na šetrenie práve tento systém.

Reálny rozdiel medzi týmto autom a verziou bez mild-hybridu by mal byť pár deci, ale to nie je zásadný problém prečo automobilky pristupujú k elektrifikácii. Tým sú emisie a každý gram, vlastne každá desatina gramu sa ráta do celkového súčtu a účtu. Jediným neduhom je, že pri prebúdzaní pôsobí trojliter ak keby sa mu veľmi nechcelo znova rozbiehať, ale potom už sa počiatočné zamrmlanie stratí. Jediný spôsob ako obísť vypínanie motora je voľba športového jazdného režimu.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Vhodné farebné zladenie

Aj tu platí, že správna konfigurácia dokáže z obyčajného auta spraviť úplne iné. A stačí na to pritom málo. Teda tri kliknutia v konfigurátore. Prvý je balík M doplnkov s inými nárazníkmi. Síce aj s bežnými auto vyzerá veľmi pekne, ale M-kové dodajú viac dynamiky už stojacemu autu. Sú jednoducho lepšie z dlhodobého hľadiska, lebo M-paket, ako sa tomuto balíko ľudovo hovorí, je pri opätovnom predaji žiadanejší.

Jednoduché je to aj s farbou. V ponuke sú síce aj výraznejšie odtiene, ale klasická plotová ešte z módy nevyšla a popularite sa bude určitý čas tešiť. Lepšie je trochu pustiť uzdu v interiéri. Práve sivá s červeným interiérom je naozaj nádhernou farebnou kombináciou. Ale tu je to veľmi subjektívne. Niekto má radšej iné farebné variácie.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Optimálne rodinné auto, nechajme cenu bokom

Treba X5? Netreba X5? X3 nemôže mať vzduchový podvozok. A je menšia. To však nie je označenie zlého parametra. Ale práve naopak. Vnútri má rozmery ako X5 dve generácie dozadu. Vlastne je ideálnym štvormiestnym autom a aj to len kvôli tvaru zadnej lavice. Avšak na kolená bude priestoru dosť a na šírku sa zmestí aj trojica. Len nie tak pohodlne.

Aj keď sa to nemusí zdať, najmä v porovnaní s X5, tak X3 má stále veľký batožinový priestor. Základný objem je 550 litrov a po sklopení zadných sedadiel vznikne až 1600 litrov. Reálne tu nie je čo vyčítať, lebo aj tvar priestoru je veľmi vyrovnaný a dá sa do neho naložiť naozaj veľa. Dominuje skôr šírka, čo zase znamená, že to, čo sa šuchne za sedadlá dočiahnete bez zásadnejšieho problému.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Čipové rozpory

Najväčším problémom X3, ako aj každého iného auta aktuálne, je problém s dodávkami čipov. Vo väčšine prípadov to znamená zdržania vo výrobe a tiež krátenie výbavy. V tomto prípade za obeť čipovému nedostatku padli niektoré prvky výbavy. Aj napriek použitiu kľúča s displejom, ktorý sa bezdrôtovo nabíja tu nie je bezdrôtová nabíjačka.

Ešte väčší šok predstavuje absencia radarového tempomatu s adaptívnym nastavením vzdialenosti. Kým nabíjačka sa dá domontovať dodatočne, nie sme si istí, či domontovať radar do nárazníka a tiež vymeniť tlačidlá na volante bude práve jenoduchá záležitosť. Tretím chýbajúcim prvkom, aj keď to nemusí byť spôsobené touto situáciou, je otváranie kufra zamávaním nohou pod nárazníkom. Dobre, to nie je úplne nutné, ale s plnými rukami to vie potešiť.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Keď si to zosumarizujeme, tak tejto X3 síce chýba pár prvkov výbavy, ktoré už niektorí považujú za základné, ale aj napriek tomu je výborná. Má naviac fantastický motor s vysokým výkonom a nízkou spotebou, výbornú prevodovku a tiež dobré sedadlá. Je ideálnym autom na každý deň. Tou ďalšou vecou je, že nie všetci môžu teraz nabehnúť do predajne BMW a zaplatiť ho. S cenou nad 80-tisíc eur nie je práve modelom, ktorý by v predajnosti vytlačil z pozícií Škodu Octavia. Pre tých, čo si ho kúpia však bude predsatavovať univerzálne a všestranne použiteľné vozidlo.

BMW X3 po facelifte: Naftové motory nemôžu odísťZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 najdrahších SUV v databáze Autobazar.EUNiekoľko zlatých mincí, niekoľko vratiek DPH, prípadne iné druhy zarobenia peňazí môžu...29. Október, 2021
02BMW iX: Čím je zaujímavý nový elektromobil? Ktorej Tesle konkuruje?Nové BMW iX sa dá aktuálne považovať za vrchol toho, čo má nemecká automobilka medzi...5. Október, 2021
03Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiTo akým spôsobom sa rozširuje ponuka elektromobilov je naozaj šialené. Avšak BMW oznámilo,...14. Október, 2021