Boj so stáčaním neutícha, ako si zistiť pravdu?

Jedným z najväčších problémov pri kúpe jazdeného auta je jeho overenie a kontrola. To, že sú niektoré autá búrané je asi jasné, také veci sa stávajú. A potom záleží len na tom, či bolo auto riadne opravené, alebo či už nemalo svoju púť skončiť. To sa dá zistiť aj pozornejším okom. Väčšim problémom je stáčanie počítadiel kilometrov. Ale bojujeme aj proti tomu.

JozefM v Legislatíva
09.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Boj so stáčaním neutícha,...

Legislatíva

Tento problém nepostihuje len Slovensko. Prečo sa to deje? Je logické, že auto, ktoré má menej kilometrov najazdených má tiež menšie opotrebenia všetkých komponentov.  To znamená, že vozidlá s nižším nájazdom je možné predať drahšie. Logika nepustí. A preto niektorí kšeftári menia tieto stavy. Nie je to zložitý proces a vedia ho aplikovať aj na najnovšie autá s digitálnymi prístrojovými štítmi.

Proti takýmto zlepšovateľom zárobku prebieha celkom aktívny boj. Podobne ako majú niektoré iné krajiny, aj Slovensko má Register prevádzkových záznamov vozidiel. Je to vlastne štátny register, kde putujú všetky informácie o počte kilometrov, pri rôznych štádiách vozidla. Okrem informačnej funkcie má tento register aj preventívnu funkciu. Znova logika, ak to treba zaznamenávať, tak nebude také nutkanie niečo upravovať, keď už je zaznamenaný nejaký stav v minulosti.

Boj so stáčaním neutícha, ako si zistiť pravdu?Zdroj: Autobazar.EU

V súčasnosti do tohto registra pridáva údaje až 2 400 subjektov. Povinnosť vyplňovať údaje o aute majú nielen zástupcovia výrobcov, ale aj servisy, kontrolné úrady, poisťovne, či napríklad aj požičovne. Od začiatku fungovania registra sa podarilo odhaliť 18 643 áut s pozmeneným stavom počítadiel. Na základe VIN vozidla je teda možné auto aj overiť. Vypracovanie grafu a tabuľky vychádza 8 eur. Za tie záujemca získa ODO-pass, ktorý hovorí o tom, koľko by malo mať auto kilometrov z súčasnosti na základe predchádzajúcich zaznamenaných úkonov.

ODO-pass však nie je jedinou možnosťou ako overiť stav auta. Na trhu funguje viacero systémov na skontrolovanie vozidla. Pritom väčšina z nich čerpá aj z tejto databázy. V rámci súčasnej legislatívy je jasné, že stáčanie stavu počítadla kilometrov sa nie vždy vypláca, najmä teraz, keď je možné vozidlo veľmi jednoducho skontrolovať priamo z pohodlia domova. V podstate na to stačí VIN a možnosť platby za požadovanú službu. A ak vás niekto bude presviedčať, že auto veľa cúvalo, tak to berte maximálne ako vtip. Takto to nefunguje.

Boj so stáčaním neutícha, ako si zistiť pravdu?Zdroj: RPZV

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Hrdza ako nová luxusná príplatková výbava: Land Roveru pristane!Land Rover Defender od Niels van Roij Design zježí mnohým automobilovým fanatikom vlasy na...24. Máj, 2021
02Kamera v aute: Ako môžem použiť nahrávku? Video monitorovanie je dnes už čím ďalej tým bežnejšie. Využívame ho v rámci opatrení na...17. Máj, 2021
03Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruRimac je chorvátska automobilka, ktorá produkuje elektrické autá a aktuálne predstavila...8. Jún, 2021