Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cena benzínu už klesala, prečo znova rastie?

Pred mesiacom sme uverejnili analýzu cien benzínu a nafty za ostatných pár mesiacov, či skôr od začiatku roka. Vtedy to vyzeralo, že ak cena bude klesať vtedy stanoveným tempom, tak v tomto momente budeme na sume 1,5 eura za liter benzínu, čiže takmer na úrovni ceny pred vojnou. Ale pohľad na ceny na vývesných stojanoch a na bločkoch z pokladní hovoria, že to nie je tak. Prečo sa cena hlavne benzínu a v trochu menšej miere cena nafty znova dvíha a nepadá tak ako od polky leta do septembra?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Cena benzínu už klesala,...

Auto-moto zaujímavosti

Dôvod je veľmi jednoduchý celé tvorby cien a plány má na starosti spoločenstvo členov v organizáciách OPEC a OPEC+. Manipulácia s cenami je však trochu zložitejšia, lebo tie priamo vyplývajú z burzových situácii na komoditných burzách a nedajú sa ovplyvniť a stanoviť úplne priamo. Avšak nastavením produkcie vedia orgány organizácií zamávať aj s cenami samotnej ropy a tým pádom aj benzínu a nafty.

To, čo sa stalo minulý týždeň, a presunulo sa až do tohto je dôvodom zvýšenia ceny palív na všetkých trhoch. Hlavne organizácia OPEC+, dôvod bude neskôr, vydala predpoveď o potenciále celkového zníženia dopytu po palivách v zimnom období, teda po tých, ktoré sa vyrábajú z ropy, o nich hovoríme najviac. Preto padlo rozhodnutie, že denná produkcia sa zníži minimálne o jeden milión barelov, v horšom prípade až o dva milióny barelov spracovanej ropy. Toto vyhlásenie sa premietlo aj do cien ropy na komoditnom trhu. Kým v posledný septembrový týždeň sme mali cenu ropy Brent na úrovni 85 amerických dolárov za barel, toto opatrenie ju vyhnalo nad 90 amerických dolárov, konkrétne na 92 dolárov za barel. Takéto zvýšenie sa automaticky premietlo do ceny palív, ktorá taktiež stúpla zruba o päť percent.

Miesto toho, aby sa cena benzínu dostala ku hranici 1,5 eura, či skôr výraznejšie pod hranicu 1,6 eura za liter sme sa dostali do fázy, kedy ostala pri 1,7 eurách za liter.

V praxi to znamená, že aj na lacnejších pumpách je cena taká ako na drahších predtým. Napríklad bývalá Oliva, teraz už Orlen v Ilave, kde je jedna z najnižších cien v Trenčianskom kraji, stojí liter benzínu 1,659 € za liter (10.10.2021). Pritom dva týždne dozadu sa už cena prehupla pod hranicu 1,6 eura (1.10.2022) a takmer sa dostala aj pod 1,55 eura.

Cena benzínu už klesala, prečo znova rastie?Zdroj: Autobazar.EU

Toto zvýšenie má teraz teda len jednu príčinu a tou je snaha o zracionalizovanie výroby zo strany krajín združených v OPEC+ a čiastočná manipulácia v prospech samotných krajín. Aktuálna cena benzínu je však stále ešte rozumná, lebo vo svojom vrchole atakovala až 2 €, čo bolo pri cene 120 amerických dolárov za barel.

Aby bolo jasné, čo je táto organizácia, skratka je odvodená od názvu Organisation of Petroleum Exporting Countries. Medzi členov, ktorí sú štandardne v základnom zoskupení je Alžírsko, Angola, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Irán, Irak, Kuvajt, Lýbia, Nigéria, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Venezuela. Malý dodatok + však hovorí o tom, že v OPEC+ sa môžu o slovo prihlásiť aj ostatné krajiny, ktoré nie sú súčasťou pôvodnej sekcie skupiny. Tými sú Azerbajdžan, Bahrajn, Brunej, Kazachstan, Malajzia, Mexiko, Omán, Filipíny, Sudán, Južný Sudán a hlavne Rusko. A práve táto druhá skupina máva s cenami výraznejšie v ostatnej dobe.

Tieto zvyšovania ceny sú vlastne umelé, lebo samotný produkt je stále dostupný bez výraznejších obmedzení za ostatnú dobu a takto sa snaží najväčšia krajina na svete využiť svoj vplyv, aby mala stále dostatočný prísun financií za predaj komodity. Tento stav je z dôvodu potreby vybalansovania sankčných opatrení zo strán ostatných hráčov, ktorí zakázali import. Súčasná situácia teda nie je úplne štandardnou a prognóza zníženého dopytu môže byť len zastieracím manévrom kryjúcim potrebu zvýšenia hodnôt peňažného toku a maximalizácie zisku kvôli potrebe financií na iné ciele.

Pre tých, čo tankujú najmä benzín, súčasná situácia znamená, že do 50-litrovej nádrže natankujú o takmer tri eurá drahšie ako pred dvomi týždňami. Oproti cenám, ktoré sme považovali za bežné, približne 1,35 eura za liter, je to zvýšenie o takmer 20 eur na cene takéhoto objemu.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Pri cene benzínu nevyhráva len výrobca, vyšší zisk má aj niekto inýKaždý, kto má auto vie, že cena benzínu a cena nafty je stále vysoko, už síce od mája...1. September, 2022
02Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuPri elektromobiloch Renault, ktoré sú čím ďalej, tým viac rozšírené, je zásadná otázka, čo...7. Október, 2022
03Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022