Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšia

Volkswagen len nedávno vrátil na trh malý model up! a táto trieda vďaka nemu získala viacero vozidiel na výber. Už tradičnou je Toyota Aygo, ktorá do svojej tretej generácie získala doplnok vo forme písmena X. Tento prvok, ktorý ma naznačovať crossoverový potenciál modelu je viditeľný už na samotnej vizáži.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Aygo X je stvorená...

Auto-moto zaujímavosti

Oproti predchodcovi výrazne vyniknú plastové časti spodnej sekcie karosérie. Tieto majú práve ukázať, že toto auto chce byť reálnym crossoverom na každý deň a nechce mať problém s prechádzaním obrubníkov, či iných mestských nástrah, u nás aj vo forme jám a rôznych výtlkov.

Kombinácia vrcholného stupňa výbavy Limited s dvojfarebnou karosériou a zelenou farbou doplnenou o jemné oranžové detaily je prinajmenšom zaujímavá. Tvary autá sa nevymykajú tomu, čo by malo malé mestské vozidlo mať. Zadné dvere sú už tradične, tie piate, zo skla a ňom je vsadená kľučka na otváranie. Toto riešenie použila už prvá generácia modelu, ktorá vznikala spoločne s Citroënom C1 a Peugeotom 107 v českom Kolíne.

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšiaZdroj: Autobazar.EU

Pozrime sa na čísla, auto s dĺžkou 3,7 m je čistým zástupcom segmentu A. Vlastne, pri vymenúvaní sme zabudli na Fiat Panda a Fiat 500, ktoré sú tiež zástupcami tohoto istého segmentu. Jasné, vozidiel by sa našlo viac, ale hlavným konkurentom stále ostáva ten prvý menovaný. Z celkovej dĺžky pripadá na rázvor až 243 cm, čo je naozaj veľmi slušná hodnota, keďže je auto tak to maličké. To by mohlo ale znamenať aj dostatok priestoru v zadnej časti, pre pasažierov. Tu to až také ružové nebude. Ak vodič nemá výšku 170 cm a menej, tak sa za neho rovnako vysoký parťák neposadí. Vyššie postavy budú mať problém nielen s kolenami, ale aj s tým kam umiesniť hlavu.

Aygo X je naozaj malé auto a to sa oklamať reálne nedá. Veď ani Suzuki Ignis nie je interiérovým zázrakom a to Suzuki dokáže priestorové kombinácie využiť naplno. Celkom prekvapením je však batožinový priestor, ktorého objem je až 231 litrov. Je to málo? Áno, toľko isto ostáva v niektorých 7-miestnych vozidlách, napríklad v Ford S-Max, ktorý má reálny priestor pre 2+3+2 pasažierov. Ale na túto veľkosť auta je to stále vynikajúce a je to obrovský nárast oproti predchodcovi, ktorý mal len tesne pod 170 litrov a ešte predchádzajúcej verzii, teda vlastne úplne prvej, ktorá mala okolo 140 litrov objemu.

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšiaZdroj: Autobazar.EU

Toyota na pohon svojho najmenšiu auta využíva radový trojvalec objemom jeden liter. Je Atmosférický a prináša výkon 53 kW (72 k), ktoré cez bezstupňovú automatickú prevodovku CVT posiela na predné kolesá. Ak ste ešte nešoférovali nič s takouto prevodovkou, tak budete prekvapení tým, že vozidlo celkom hučí a otáčky sú viac-menej statické pri zrýchlení. Mení sa totiž dĺžka remeňa v prevodovke, ktorá takto dokáže mať nekonečno prevodových pomerov v rozmedzí svojho intervalu pôsobenia. Keď sa rýchlosť ustáli, tak prevodovka zvolí najvhodnejšiu možnosť a auto razom stíchne.

Na takto malé Aygo X stačí aj relatívne malý výkon, ale je možné, že optimálnejšie by sa javil pri použití manuálneho radenia. Pri bežnej mestskej jazdiť Aygo dokáže jazdiť pod 6 litrov, ale v tom momente ako ho začnete naháňať, má kľudne aj 6 a pol. Diaľnica nie je veľmi jeho kamarát. Pri diaľničnom tempe už vie papať aj 7 litrov, lebo je ho maximum je 150 kilometrov za hodinu. Stále to nie sú zlé hodnoty, ale treba zvážiť aj alternatívu vo forme hybridného Yarisu, ktorý dokáže jazdiť s ešte nižšou spotrebou najmä v meste a mimo mesta. Tiež ponúka viac miesta v interiéri. Avšak ten je o málo drahší. Táto alternatíva Aygo X, ktorú vidíte na fotkách stojí s výbavou Limited 17 990 €. Základný Yaris s hybridom, ktorý rozhodne nemá až takto prepracovanú ponuku prvkov je s výbavou Active za 18 390 eur.

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšia

V prospech menšieho vozidla Aygo X hovorí nielen viac prvkov výbavy a zaujímavejšie stvárnenie lepšie vybavenej verzie, ale najmä modernejší informačno-zábavný systém. Tento dokáže zobrazovať informácie modernejšie, na lepšom displeji a zároveň dokáže bezdrôtovo pripojiť zrkadlený telefón cez Apple CarPlay, či Android Auto. A reálne to funguje, prekvapivo bezproblémovo, niektoré automobilky majú ešte stále s takýmto bezdrôtovým prepojením občas problém. Vodič Ayga X sa ale nemá veľmi na čo, z tohto pohľadu, sťažovať. Možno mu bude chvíľu trvať získať prehľad v ukazovateľoch za volantom, ale aj na to stačí pár desiatok minút a naučí sa rýchlo odčítavať vitálne charakteristiky auta.

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšiaZdroj: Autobazar.EU

Práve priestor pre vodiča je najlepším miestom vozidle, lebo ani sedadlá nie sú na zahodenie a ponúkajú dobré vlastnosti aj pri stredne dlhých cestách. Toto auto je však stavané to veľkých miest. Do takých, kde aj spomenutý Yaris pôsobí obrovský a zaparkovať sa dá naozaj iba s maličkým presúvadlom. Od dvojdverového Smartu je Aygo X o málo väčšie, teda o necelý meter dlhšie, ale ponúka výrazne zlepšené úžitkové vlastnosti vďaka piatim dverám, štyrom sedadlám a príjemnej cenovke. Veď základ s označením Active začína na 13 390 eurách. Aj tu však treba spomenúť Yaris, ktorý s 1,5-litrovým motorom a výbavou Active začína na sume o 1 100 eur vyššej.

Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšiaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nissan X-Trail sa vracia ako hybridNissan X-Trail predstavuje úspešnú produktovú líniu v histórii automobilky. Každý si určite...7. September, 2022
02Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaPeugeot má v modelovom portfóluí už nejaký čas novú generáciu modelu 308. Je to tretia...6. September, 2022
03Nový Peugeot e-308 má novú baterku a motorPeugeot predstavil model 308 už dávnejšie a postupne dopĺňa nové a nové verzie. Najnovším...21. September, 2022