Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v Poľsku

Pri elektromobiloch Renault, ktoré sú čím ďalej, tým viac rozšírené, je zásadná otázka, čo sa deje s batériami keď sa pokazia. Je to veľmi jednoduché, donedávna sa posielali na opravu do Paríža a teraz je nové centrum na opravu v poľskom meste Zabrze.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault priblížil opravy...

Auto-moto zaujímavosti

Ale najskôr trocha teórie a trocha zdĺhavej približujúcej sekcie. Ak je batéria už neúnosná pre elektromobil, čo sa až tak často zatiaľ nestáva, a výrobca ju vymení za novú v osemročnej záruke, tak tá pôvodná ešte nejaký čas slúži ako napájacie zariadenie v rámci buď väčších celkov, alebo samostatne. Na to ma predsa kapacitu dostatočnú aj ak berieme do úvahy pôvodné 22 kWh batérie z prvých verzii modelu Zoe.

Ale aby batéria získala štatút nepoužiteľný pre elektromobily, musí mať menej ako 80 % pôvodnej kapacity. Dovtedy je jednoduchšie ju opraviť a fungovať ďalej. Nové centrum v Poľsku prijíma opravy z celej východnej Európy a pobaltských štátov. Díler Dąbrowscy v Zabrze, vytvoril priestor pre diagnostiku a nápravu poškodených kusov. V prvom rade si ale treba uvedomiť, že každý elektromobil Renault má 3 zóny, v ktorých pracujú rôzne úrovne servisu. Modra zóna je taká, ktorú dokáže opraviť akýkoľvek servis. V rámci elektrického pohonu je potom oranžová zóna, ktorú môže opraviť len Renault expert E-Tech, ktorý má špeciálne pomôcky a špeciálne školenia. Červená zóna je vlastne zásah do samotnej batérie, ktorý môžu vykonávať iba niektoré centrá automobilky. Takým bolo prvé centrum v Paríži a teraz je druhé v poľskom meste Zabrze neďaleko Katovíc. Toto mesto je aktuálne študentským mestom, ktoré oslavuje 100 rokov od udelenia mestských právomocí. Toto mesto je tiež miestom, kde sa konala prvá transplantácia srdca v našom regióne. To je silná paralela ku transplantácii jednotlivých dielov v batériách vozidla Renault.

Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuZdroj: Autobazar.EU

Dobre, a teraz poďme na to ako celý proces prebieha. V prvom rade, úvodnú diagnostiku, spraví konkrétny servis, ktorý pri väčšom probléme batériu vyberie a odošle expresnou dopravou do tohto špeciálneho centra na opravu v Zabrze.

Druhým krokom už v samotnom servise je druhá diagnostika, čo môže byť zle. Reálne tak pracovníci zistia, či treba meniť niečo, alebo je batéria na okraji limitu použitia v elektromobile. Batérie zo zatopených áut sa, samozrejme, neopravujú. Na každý jeden proces má tento servis vypracované postupy aj z pohľadu bezpečnosti, lebo batéria stále pracuje ako zdroj energie s vysokým napätím 400 V. Pri každom úkone sú teda potrební dvaja pracovníci. Jeden vykonáva príslušnú činnosť a druhý má za úlohu kontrolovať, či je všetko dokonale bezpečné a nikto nebude zranený s následkami.

Po základnej diagnostike a napojení na stimuláciu samotného vozidla je okamžite jasné, čo treba s batériou robiť. Za 3 roky fungovania centra bolo opravených 60 kusov batérií. Najviac z toho, až polovica, za prvých 9 mesiacov roku 2022. Je to celkom logické, lebo počet elektromobilov zažíva výrazné nárasty vo forme zvýšených predajov.

Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuZdroj: Autobazar.EU

Zatiaľ však nebola ani jedna z batérií na odpis. Väčšinou stačilo vymeniť chybné prepojenia a káble, alebo s korigovať BMS. To je vlastne základná riadiaca jednotka batérie, ktorá má celý názov Battery Management System. Ku výmene samotných modulov nedochádza až tak často. V poľskom centre sú ale pripravení aj na túto alternatívu a v prípade potreby dokážu jednotlivé články vymeniť za nové. Ale tu prichádza otázka, že ako si batéria s určitou kapacitou zníženej hodnoty poradí s novým dielom. Toto má na starosti práve BMS, ktorá bude všetky moduly článkov používa tak, aby sa prispôsobila tomu najslabšiemu. Je to celkom logické a funkčné vo všetkých oblastiach.

Tou dôležitou vecou, ktorá vyplýva z našej návštevy servisného centra batérií je, že batérie Renault nie sú poruchové. Môže za to fakt, že z celkového počtu niekoľkých desiatok tisíc predaných elektromobilov malo problém v našej oblasti reálne 60 vozidiel. Druhým faktom je, že pri probléme konkrétneho článku servisné centrum mení len celý modul, samotný modul ďalej nerozoberá a posiela ho výrobcovi na analýzu. Dôležitou a pozitívnou správou je aj to, že sa skracujú logistické náklady nielen na financie, ale aj na čas, lebo nie je nutné posielať batérie do Paríža, stačí ich odoslať bližšie do lokálneho centra. Týmto automobilka znižuje uhlíkovú stopu aj v prípade emisií plynúcich z dopravy.

Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
02Pocta Renaultu 5 je naozaj zvláštna, má mramorový volantAutomobilka minút pred 50 rokmi ukázala priekopnícky model s označením číslom 5. Je to...21. Júl, 2022
03Renault vyženie Trafic aj na elektrickú cestuRenault pridá do ponuky elektrickú alternatívu vo svojom modelovom rade Trafic. Bude...5. Október, 2022