Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetko

Máte veľa vecí, ktoré potrebujete prevážať a tradičné kombi je vám malé? Takisto vám bude asi malé aj väčšie vozidlo typu SUV. To má síce vyššiu svetlú výšku, ale na jednu kategóriu, ktorú vytláča z trhu priestorovo nikdy mať nebude. Áno, hovoríme o MPV, ktoré postupne miznú zo všetkých ponúk automobiliek. Toto je veľmi smutný príbeh, ktorého záchrana je len v zámorí, kde stále existujú MPV v hojnom počte.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.01.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Chcete veľa prevážať?...

Auto-moto zaujímavosti

My sme si dali pre výber piatich MPV niekoľko limitov. V prvom rade to teda musí byť MPV, či inak veľkopriestorové vozidlo. Druhý aspekt je finančný, lebo sme boli zvolili maximálnu hodnotu 20 000 €, ku ktorej sa pridal atribút hovoriaci o nájazde do 150 000 km a vzhľadom na potrebu prepravovania rôznych vecí a posádky sme zvolili výkon aspoň 105 kW (143 k). Z tohto výberu, ktorý prešiel si tom sme podľa zaujímavosti vybrali 5 rôznych vozidiel. A jeden bonus, samozrejme, tam sme vypustili nájazd.

1. Renault Espace

Renault s touto triedu vlastne začínal. Jeho prvá generácia modelu Espace ukázala ako môže takéto auto reálne vyzerať. Dovtedy boli jednopriestorové vozidlá výhradne vo fantázii dizajnérov. Najnovšia a zatiaľ posledná, možno posledná celkovo, generácia modelu ukazuje akúsi polcestu medzi MPV a SUV. Automobilka siahla po tomto netradičnom riešení a vlastne ani to jej veľmi nepomohlo udržať model pri živote.

V každom prípade máme teraz veľmi zaujímavé vozidlá na trhu jazdených automobilov, ktoré majú 1,6-litrové motory buď na benzín, alebo na naftu. Benzínový motor s objemom 1,6 litra pochádza z produkcie Nissanu a Renault ho použil predtým aj pre športové Clio RS. Výbava Initiale Paris je úplný vrchol, čo model ponúka a môže mať aj vyhrievanie, či ventiláciu sedadiel, alebo mnohé ďalšie doplnky. Pritom mu stále zostáva obrovský batožinový priestor a variabilita so samostatnými zadnými sedadlami.

https://www.autobazar.eu/renault-espace-energy-tce-200-initiale-paris-edc-id30231605.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

2. Volkswagen Sharan

Omnoho konzervatívnejšie je tvarovaný Volkswagen Sharan. Tento dlhoročný zástupca triedy už tiež musel uvoľniť priestor novšiemu modelu MPV Tiguan Allspace, ktorý by ho mal nahradiť. Všetci dobre vieme, že akékoľvek SUV nenahradí poctivé MPV s naozaj obrovským vnútorným priestorom. A Sharan presne taký obrovský je. Na trhu vydržal celkom dlho a za ten čas ponúkol mnohé pohonné jednotky.

Najrozšírenejším motorom v tejto generácii je však dvojlitrové TDI, ktoré má rôzne stupne výkonu. V tomto prípade sa pozeráme na výkon 110 kW (150 k), ktorý prenáša 6-stupňová automatická prevodovka s dvomi spojkami. Čierna farba síce neurazí, ale nenadchne a auto pôsobí až príliš nudne. Avšak vnútri je to, čo robí Sharan Sharanom, obrovský vnútorný priestor a tiež 3 samostatné sedadlá v zadnej časti sú znakom tohto MPV. Existujú aj 7-miestne verzie, ale tie majú o niečo menší batožinový priestor. V tomto prípade je za 5 sedadlami vskutku obrovská jaskyňa.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-sharan-20-tdi-scr-bmt-150k-highline-dsg-id30246631.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

3. FIAT Talento

Fiat Talento nie je úplne MPV, aj keď sa zaň chce považovať. Stále ma však veľa priestoru a je možné, že by do podobnej kategórie patriť mohol. Patrí však medzi vany, ktoré prešli o kategóriu nižšie a spolu so svojimi koncernovými bratmi a sestrami ukazuje príjemnú stránku týchto obrov. Nie je to však klasické 7-miestne auto, má tých miest o niečo viac. Reálne ponúka až 8 miest, pričom 6, v zadných dvoch radoch, je použiteľných aj pre dospelých ľudí.

Strieborný kúsok je dokonca ešte predĺžený, čo spôsobuje, že za 8 sedadlami poskytne priestor pre uloženie batožiny kľudne tých 8 pasažierov. Výhodou takýchto obrov je, že sedíte vyššie a máte väčší rozhľad. Nevýhodou je zase fakt, že takto veľké autá sú postavené priamo z dodávky a tomu je všetko podriadené. Dokonca sa nevyhnú ani občasnému zavŕzganiu interiéru kvôli menšej tuhosti karosérie.

https://www.autobazar.eu/fiat-talento-16-mtj-twin-turbo-145-1.2t-l2h1-carbiid30229986.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

4. BMW 2 Gran Tourer

Kto by to kedy bol povedal, že BMW bude vyrábať MPV, ktoré bude mať v ponuke trojvalec a bude mať pohon prednej nápravy. Prvá generácia modelu 2 Gran Tourer teraz ponúka naozaj rozumný priestor za rozumné peniaze a auto vyzerá, najmä po modernizácii, veľmi dobre. Tento kúsok je však pred modernizáciou a ukazuje, že pri zvolení správnej farby môže aj takáto verzia vyzerať príjateľne.

Vnútri je to BMW presne tak, ako ho poznáme. Má predsa ovládacie koliesko informačno-zábavneho systému a čo je ešte lepšie, pod kapotou ma dvojlitrový naftový štvorvalec, ktorý je v každom druhom BMW radu 3. Takéto auto ponúkne až 7 miest a ak nemá využitých všetkých 7 sedadiel, alebo je iba päťmiestne, ako v tomto prípade, tak ukáže relatívne veľký batožinový priestor a variabilitu vďaka posúvaniu zadného radu sedadiel.

https://www.autobazar.eu/bmw-rad-2-gran-tourer-218d-luxury-line-a-t-id30224504.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

5. Lancia Voyager

Spoza veľkej mláky k nám prichádza model Lancie. Je to trochu divné tvrdenie, ale je to tak, kvôli tomu, že v jednom momente Lancia prevzala niekoľko modelov od Chrysleru a tie predávala buď kompletne premenované, alebo iba so zmenenými logami výrobcu. To nič nemení na využiteľnosti modelu Voyager a jeho veľkosti. Vozidlo ponúka aj možnosť sklápania sedadiel a vytvorenia úplne rovnej plochy.

Tento kus disponuje elektrickým otváraním dverí a tiež veľkým displejom v strede. Lanciu vlastne najviac pripomína zmena čalúnenia a avantgardnejšie farebné kombinácie. Béžový interiér s čiernymi sedadlami je totiž celkom nezvyklý. Pod kapotou modelu pracuje 2,8-litrový radový štvorvalec, ktorý má veľmi vlažný výkon 120 kW (163 k). Spolupracuje s klasickou automatickou prevodovkou so šiestimi prevodovými stupňami, ktorá má ale nie príliš klasické radenie dráhou vedľa volantu na vrchu prístrojovej dosky.

https://www.autobazar.eu/lancia-voyager-28-crd-gold-id30195894.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

Bonus: FIAT Ducato

Keď potrebujete niečo naozaj veľké, tak aj MPV môže byť malé a preto existuje dodávka, ktorá má 8 miest. Za ne vopcháte už naozaj čokoľvek a keď vyhodíte zadné rady sedačiek, tak už bez kúska viete do interiéru vopchať aj väčšie stroje, prípadne skoro aj štvorkolku, ak je auto s takouto dĺžkou L2. Toto má síce interiérovým stvárnením naozaj ďaleko od MPV, ale využiteľnosť je ešte lepšia, teda pokiaľ neplánujete chodiť do podzemných garáži. Tie sú pre vás teraz zakázaná zóna, pri takomto aute.

Špecifikom tohto konkrétneho kusu nie je ani tak samotná veľkosť, alebo farba, tým špecifikom je totiž usporiadanie sedadiel dva plus dva plus dva plus tri a nájazd viac ako 700 000 km. Ak teda niekto hovorí, že nové autá nič nevydržia, tak toto vydržalo celkom dosť. Pritom zvonka nenesie žiadne výrazné šrámy a aj interiér je, na ten nájazd, celkom zachovalý. Tu teda môžete kľudne počítať s kariérou prímestského autobusára.

https://www.autobazar.eu/fiat-ducato-23-multijet-150k-e6-l1-35t-id30252100.html

Chcete veľa prevážať? Týchto 5 MPV ponúkne priestor na všetkoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Päťdverové Suzuki Jimny prichádza, ale nie k námJaponská automobilka Suzuki má niekoľko zaujímavých modelov. Najzaujímavejším je však práve...17. Január, 2023
02Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023
03Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIVolkswagen Tiguan sa stal akýmsi etalónom triedy SUV veľkosti patriacej do segmentu C. Je...3. Január, 2023