Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSI

Volkswagen Tiguan sa stal akýmsi etalónom triedy SUV veľkosti patriacej do segmentu C. Je to z dôvodu, že aj napriek neskoršiemu príchodu na trh si už prvá generácia získala mnoho fanúšikov a mnohí práve Tiguan porovnávajú s ostatnými autami pri kúpe. Patrí k tým väčším vozidlám v segmente, čo dokazuje aj porovnanie s napríklad s koncernovým modelom Ateca, ktorý je menší. Je tým, čo by malo SUV v tejto kategórií byť. Je dostatočne veľký, ponúka rozmanitú škálu motorov a má na výber niekoľko línií vzhľadu. Prečo by ste ho mali brať do úvahy pri výbere podobného vozidla a prečo sa môže naozaj pasovať za etalón v triede?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Tiguan je...

Auto-moto zaujímavosti

Tvary po modernizácii

Volkswagen ešte stále nedávno modernizoval tento model a priniesol mu novú prednú tvár. Má užšie svetlomety, ktoré môžu byť vybavené systémom IQ.Light, ktorý sa pretavuje aj do zadných svetiel. V praxi to znamená, že sú svetlá adaptívne a ponúkajú možnosť vykrajovania lúčov podľa potreby, tak aby neoslepovali protiidúcich, ani tých, čo idú pred vami, ale zároveň ponúkali vynikajúcu možnosť výhľadu.

Retuší na stredne veľkom SUV nebolo rozhodne treba veľa. Už pred faceliftom vyzeralo dobre a jediný problém verzie, ktorá sa dá nazvať pôvodná v tejto druhej generácii, je, že po príchode tejto novinky vyzerá trochu zastaralo. Ak si pozriete auto pred faceliftom, tak stále vyzerajú dobre, avšak iba do momentu, kým vedľa nich nepostavíte modernizovanú alternatívu s modernejšie tvarovanou prednou časťou a hlavne so spomenutými novými svetlami. Tie vytvárajú extrémny rozdiel a Tiguan získal nielen modernosť, ale aj väčšiu eleganciu ako ponúkal doteraz.

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIZdroj: Autobazar.EU

Výrazné odlíšenie modelu, ktoré bolo ale dostupné už aj pred faceliftom, je voľba výbavy R-line. Tým automobilka odlišuje športovo ladené verzie, ktoré nie sú úplne športové, len majú takú vizáž. Balík sa skladá z iných nárazníkov, lakovaných časti a odkazov aj v interiéri. Práve R-line dáva prednému nárazníku agresívnejší nádych a lakovanie plastových dielov spodnej časti zase prináša celistvejší dojem pri pohľade zboku. Trochu však devalvuje terénne schopnosti vozidla. V reálnom svete, pre ktorý je auto stvorené, čiže nie v teréne, vyzerá Tiguan s výbavou R-Line lepšie ako s inými druhmi výbavy.

Interiér s veľkým priestorom

Etalónom môže byť Tiguan aj kvôli ponuke vnútorného priestoru. Veď má základný objem batožinového priestoru 615 litrov a sedadlá je možné sklápať pre ďalšie zväčšenie až na 1 655 litrov. To však nie je všetko, ako sa hovorí v teleshopingu, je možné ich aj polohovať. V realite to znamená, že operadlo viete nastaviť do niekoľkých sklonov, tak aby ste dosiahli optimálnu kombináciu tvaru batožinového priestoru a pohodlia osôb na zadných sedadlách.

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIZdroj: Autobazar.EU

Osoby na zadných sedadlách majú dostatok priestoru v pozdĺžnom aj priečnom smere. V pozdĺžnom za to môže rázvor s dĺžkou 2 679 milimetrov, ktorý vytvára rozumné miesto. Svoje na celej situácii zohráva aj fakt, že Tiguan využíva vyššie sedenie, čiže nohy akoby viac viseli smerom nadol. Trojica urastených dospelých vedľa seba síce môže sedieť, ale môže mať trochu problém so šírkou sedadiel. V tejto triede je to však znova veľmi slušné miesto na život. Dokonca by sa dalo povedať, že vedľa seba dáte dve detské sedačky a medzi ne si sadne štíhlejší dospelák.

O priestore v prednej časti netreba hovoriť veľa, stačí povedať, že je optimálny pre akúkoľvek výšku postavy. To dôležitejšie vpredu je však použitie technologických vychytávok a zaujímavostí. A takým prvkom určite je displej v strede, ktorý ponúka možnosť bezdrôtového zrkadlenia mobilného telefónu, ale využíva aj veľmi príjemné užívateľské rozhranie. Ďalší displej je pred vodičom a tiež má viacero zobrazení. Dôležité je povedať, že si auto ponechalo samostatnú klimatizáciu. Aj tu je však jedno ale, má dotykové ovládanie jednotlivých prvkov bez akejkoľvek odozvy. Dotykové tlačidlá na volante majú aspoň haptickú a zvukovú odozvu po stlačení. Nie je tajomstvom, že Volkswagen oznámil, že práve dotykový volant bol krokom vedľa.

Ponuka motorov

Ako etalón môže pôsobiť aj ponuka motorov Tiguanu. To sa neobmedzuje iba na benzínové a naftové agregáty, ale v ponuke aj v plug-in hybrid. Ponuka agregátov je pestrá aj napriek faktu, že má vlastne len tri základné objemy. Úplným základom je 1,5 TSI EVO, ktorý má 96 kW (130 k) a tento objem predstavuje jedinú možnosť spárovania s manuálnou prevodovkou. Tú ponúka aj jeho výkonnejšia verzia s výkonom 110 kW (150 k). Ďalším motorom v ponuke je dvojlitrové TSI, ktoré môže mať, teda skôr musí mať pohon všetkých 4 kolies a je jedinou benzínovú možnosťou ako sa k takémuto pohonu dostať. Má výkon 140 kW (190 k) a využíva výlučne 7-stupňovú automatickú prevodovku DSG, ktorá má dve spojky.

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIZdroj: Autobazar.EU

Výkon motora je dostačujúci a Tiguan s ním pôsobí suverénne v premávke. Môže za to aj krútiaci moment, ktorý má hodnotu 320 Nm od 1 500 do 4 100 otáčok a ponúka tak široké spektrum využiteľnosti. Jasné, v ponuke je aj dvojlitrové TDI EVO s výkonom až 147 kW (200 k), ale to je o niečo drahšie. Konkrétne o 2 900 € a aj s TSI sa dá jazdiť úsporne.

Základné diaľničné tempo zvláda Tiguan s týmto motorom a pohonom s priemerom do 8,5 litra benzínu na 100 km. Mimo diaľnic sa viete dostať aj na 7,5 litra, ak práve nevyužívate všetky kapacity agregátu. Bežný priemer tak môže byť naozaj okolo tých 8 litrov a to bez akýchkoľvek nutností uskromňovania sa odtŕhania si od pravej nohy. Tiguan ani veľmi neláka na dynamickú jazdu, lebo podvozok je nastavený skôr komfortne. Pod komfort sa pravdepodobne podpisujú aj menšie zliatinové disky. Rozhodne majú celkom slušný bočný profil, aby zvládli pohltiť aj niektoré cestné prekážky.

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIZdroj: Autobazar.EU

Cena

Tiguan, ako ho vidíte na fotkách, stojí necelých 50 000 €. To znamená, že má výbavu za približne 6 000 a základ tejto verzie je za 43 690 €. Tu však treba zvážiť aj alternatívu vo forme výkonnejšieho TSI s výkonom 180 kW (245l). To však nedokáže jazdiť s takouto nízkou hodnotou prídelov z nádrže. Proste potrebuje viac. Vyšším výkonom sa spotreba zdvíha zruba o liter a cena R-line je vyššia o 2 400 €. Tiguan ma však v rukáve ešte jedno zásadné eso. Tým je Tiguan R s výkonom 235 kW (320 k) a automaticky pohon všetkých 4 kolies s automatickou prevodovkou znova so 7 prevodovými stupňami. Ten stojí od 57 090 € a je kráľom ponuky modelu. Právom, ale drvivej väčšine bude skôr vyhovovať dvojliter s výkonom 140 kW (190 k). Je to príjemný kompromis medzi dynamickými parametrami a finálnou spotrebou, čiže aj nákladmi na palivo.

Volkswagen Tiguan je etalónom triedy aj s TSIZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Polo GTI nadväzuje na úspechy Golfov GTI spred 15 rokovVolkswagen v rámci faceliftu zapracoval aj na verzii Polo GTI, ktorá má teraz iné tvary,...15. November, 2022
02Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022