Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je iný

Obľúbené manažérske auta na Slovensku sú v zásade najmä dve. Je to Škoda Superb a Volkswagen Passat. Nevýhodou týchto áut je, že firemné autoparky sú preplnené bielymi až čiernymi kúskami vo všetkých odtieňoch a v celom spektre sivej. Sú síce elegantné, ale vďaka monochromatickosti svojho lakovania vôbec ničím nevyniknú. A pritom stačí tak málo na zlepšenie rozoznateľnosti na parkovisku.

JozefM v Testy
23.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Passat Alltrack

Testy

Volkswagen už dlhodobo, vlastne už v tretej verzii, ak rátame, že začal ponúkať novú alternatívu pri modeli označenom B7, prešiel na B8 a teraz je B8 po facelifte, ponúka alternatívu Alltrack s terénnejším vzhľadom. Táto možnosť dokáže ozvláštniť aj biele, či inak bledo sfarbené vozidlo. Ale dá sa ísť ešte ďalej. Ako v tomto prípade.

Farieb sa netreba báť

Rozhodnutie toho, kto konfiguroval tento Passat je naozaj perfektné. Červená farba sa na verziu Alltrack hodí ešte viac ako na akúkoľvek inú. Má istý šarm, ktorý sa monochromatickým spektrom rozhodne dosiahnuť nedá. Vyzerá inak ako všetky ostatné Passaty na ceste a čierne lemy karosérie, ktoré sú štandardom pre verziu outdoorovú verziu Alltrack, predvádzajú, že toto auto má ambície pozrieť sa aj mimo spevnených komunikácii.

Alltrack je vlastne verzia Passatu, ktorá je trošku zdvihnutá, má iné disky, ideálne aj s nejakým bočným profilom pneumatiky, čiže osemnástky a dostala odhodlanejší výzor predku, znova s terénne pôsobiacimi detailami. Rozdielnosť verzie ukazuje aj malý nápis Alltrack na lište pred vodičovými a spolujazdcovými dverami. A aby toho nebolo málo, tak strešné nosiče a kryty spätných zrkadiel sú matné sivé.

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýZdroj: Autobazar.EU

Keby nebolo týchto odlišnosti, tak je aj Alltrack obyčajný Passat s karosériou kombi, čiže skôr, podľa názvoslovia Volskwagenu, Variant. Je to klasické kombi strednej triedy, či skôr segmentu D, ktoré ukazuje všetky pozitívne aj negatívne stránky tohto biznisu. Zadok prispôsobí príliš utilitárne s zvislým vekom batožinového priestoru. Tu sa s ničím hrať netreba, veď na dynamické proporcie je Arteon. Ten ale nemôže byť Alltrack, aspoň zatiaľ.

Reálne použiteľný priestor

Veľkou výhodou Passatu je práve jeho tvar, ktorý síce predurčuje jeho zaradenie medzi hranatejšie a menej dynamicky pôsobiace kombi na trhu, ale zároveň ponúka pravouhlé línie a veľkorysé rozmery vnútri. Samotný batožinový priestor má základný objem 639 litrov a po sklopení sedadiel delených štandardne dva ku jednej je ho možné ešte zväčšiť. Pritom aj priestor na zadných sedadlách pre pasažierov, keď nie sú zrovna sedadlá sklopené a neprevážate náklad, je celkom veľkorysý. Nie je veľkorysý až na štýl Superbu, ale len málo menší.

Ako všade aj tu sú tie hlavné a dôležité miesta v prvom rade. Sedadlá vpredu majú možnosť detailnejšieho nastavenia, majú lakťové opierky a sú síce tvrdšie, ale vhodné aj na naozaj dlhé trasy. Práve vodičovo miesto môže byť tým najlepším, lebo práve on má po ruke nielen príjemne tvarovaný volant s ovládaním toho, čo treba a dokonca tlačidlovým ovládaním, nie dotykovým, ale má po ruke aj displej informačno-zábavného systému.

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýZdroj: Autobazar.EU

Na displej infotainmentu je možné zrkadliť mobilný telefón bezdrôtovo a prenášať tak mapy od Googlu, Apple, či navigáciu Waze. Zaujímavé, na tomto kúsku, je nielen použitie tlačidlového volantu, ale aj použitie klasických okrúhlych ukazovateľov otáčok a rýchlosti, medzi ktorými je len menší displej. V ostatnej dobe je možno práve toto krajšie prevedenie ako použitie samostatného displeja.

Dvojliter a štvorkolka sú výbornou voľbou

Možno by sa dalo tvrdiť, že na vrchole ponuky Passatu je dvojlitrový motor TSI so spaľovaním benzínu. Ale tým najobľúbenejším modelom určite bude 2,0 TDI so sedemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a taktiež s pohonom všetkých 4 kolies. Vlastne Passat Alltrack je naozajstné terénne vyššie vozidlo, keďže alternatíva s pohonom prednej nápravy v ponuke absentuje úplne. A prečo by mal byť práve naftový dvojliter najlepšou možnosťou? Lebo je už vo svojej najnovšej verzii, ktorá dosahuje výkon 147 kW (200 k) a krútiaci moment 400 Nm.

Motor v aute netrhá žiadne rekordy, ale je príjemným spoločníkom, ktorý umožňuje predbiehanie kdekoľvek. Možno by ste od výkonu 147 kW (200 k) čakali viac, ale musí ťahať relatívne ťažké auto a je sprevodovaný rozhodne skôr do kľudu ako do naháňania. Z toho vyplýva aj nastavenie podvozku. To je tiež výrazne komfortné, čomu prispievajú 18-palcové zliatinové disky. Akékoľvek väčšie disky sú skôr na škodu ako úžitok. Adaptívne tlmiče však dokážu aj toto nastavenie trochu pritvrdiť a spraviť aj z Passatu Alltrack trochu dynamickejšiu verziu.

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýZdroj: Autobazar.EU

Ak však chcete ozajstnú dynamiku, tak jasné, že musíte siahnuť po benzínovom motore. Pri TDI skôr vyniká ťah a sila širšom spektre otáčok. A vyniká aj spotreba. Tá sa dá bez problém udržať do 6 litrov v akomkoľvek prostredí, a to aj pri diaľničných prejazdoch. Pri bežnej jazde a opatrnejšom stláčaní akcelerátora viete udržať priemer aj okolo 5 litrov. Na takto obrovské kombi s dĺžkou 4,8 metra a hmotnosťou 1,7 tony je podobná hodnota veľmi priaznivá.

Odporúčaná verzia

Možno sme to načali už v samotnom texte, Alltrack je naozaj príjemnou alternatívu, ktorá dokáže odlíšiť aj relatívne tuctové auto, akým Passat rozhodne je. Má všetky predpoklady na prejazd miernym terénom, čo znamená, že na poľnej ceste nebudete chytať podvozkom vytŕčajúce kamienky. Dôležité rozhodnutie pri Alltracku však prichádza pri pohľade na motor. V ponuke sú dva a obidva sú dobre. Kým dvojlitrový benzínový štvorvalec ponúkne naozaj slušný výkon, alternatíva s naftovým motorom bude zase ekologická. A aj ekonomická z pohľadu peňaženky a spotreby. V tomto prípade o niečo lepšie vyzerá práve alternatíva TDI. TSI nech si nechá Passat R-line. V TDI získate teda nielen nižšiu spotrebu, ale aj vyšší krútiaci moment, ktorý sa môže hodiť napríklad pri ťahaní prívesov.

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Tak ako je zvykom, automobilky menej rentabilné vozidla vypúšťajú z ponuky a na prekvapenie sa toto stáva aj priamym konkurentom Passatu Alltrack. Ak teda chcete niečo v segmente D, čo by malo terénnejšie vlohy, tak spravidla musíte siahnuť buď po prémiovom Audi A4 Allroad, alebo po Mercedese triedy C All-terrain. Stále je však v ponuke aj Volvo so svojimi modelmi Cross Country. Najväčším konkurentom bol, svojho času, Opel Insignia s verziou Country Tourer. Tá však mala smolu a nedostala sa cez facelift do aktuálnej ponuky. Inak to bol solídny konkurent s rozumnou cenou.

Keď je Passat jedinečný

Za jedinečnosť sa platí. V tomto prípade stojí takto vybavený Passat takmer 60 000 €. A je jedno, či má červenú farbu, alebo modrú, či šedú, alebo bielu. Stále bude stáť rovnako. Je to cena, ktorá je v mysliach spätá s prémiovými vozidlami, ale situácia sa mení a na základe nových noriem a nových požiadaviek treba nové bezpečnostné prvky, ktoré stoja veľa peňazí. Za danú sumu však získate vozidlo, ktoré bude verným spoločníkom na akékoľvek trasy. Potrebujete ísť na konferenciu do Paríža? Passat to zvládne. Chcete ísť do Gdansku k moru pozrieť ako vyzerá Baltik? Nech sa páči. Passat je tým autom, ktoré je univerzálne vo všetkom. V prípade verzie Alltrack je dokonca aj čiastočne terénne, čo je jeho komparatívna výhoda. Alltrack má štandardne pohon všetkých štyroch kolies a tým pádom lepšiu využiteľnosť aj v prípade zimných športov. Len cena by mohla byť aspoň o 10 000 nižšie.

Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+táto kombinácia sa podarila
+Alltrack má vždy 4x4
+veľký vnútorný priestor

-cena
-takmer každé druhé auto na ceste je Passat
-obľuba u zlodejov (červená môže odradiť)

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen Passat Alltrack 2,0 TDI 4Motion

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

147 kW (200 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

400 Nm pri 1750-3500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová-dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

228 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,2 s

Spotreba (WLTP)

6,1 l/100km

Emisie

137 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4780 mm

Šírka

1853 mm

Výška

1503 mm

Rázvor osí kolies

2788 mm

Objem batožinového priestoru

639/1769 l

Objem palivovej nádrže

66 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1709/571 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022
02Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022
03Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022