Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…

V galérii Danubiana v Čunove aktuálne predbieha zaujímavá výstava špeciálnych vozidiel s logom BMW. Zaregistrovať na ňu sa môžete na stránke galérie do 26.6., kedy je posledný deň podujatia. Možno by sme ale nenechávali registráciu na úplný koniec, lebo počet miest nie je neobmedzený. Ak si zvolíte návštevu tohto miesta, tak môžete vidieť mnohé zaujímavé vozidlá, ktoré sú inak schované v depozitároch.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.06.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Chcete vidieť BMW M3...

Auto-moto zaujímavosti

Najznámejšie kusy sú však dva. Najväčším extrémom zo všetkých exponátov je určite BMW M3 s karosériou typu pick-up. Vznikol ako popularizátor modelu, ale odvtedy sa občas objaví na niektorej z výstav, prípadne na podobnom evente ako je tento. V zadnej časti modelu, za prednými svetlami a deliacu stenou je ložný priestor. Toto auto nemalo absolútne žiadnu šancu na akúkoľvek sériovú výrobu. Ako pútač je na nezaplatenie. Veď má stále rovnaký motor V8 s atmosférickým plnením a objemom 4 litre, ktorý produkuje 309 kW (420 k).

Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…Zdroj: Autobazar.EU

Druhým najzaujímavejším exponátom, ktorý ale budete vidieť úplne prvý po vstupe je BMW M1 Art Car. Tu nie sú žiadne mechanické zásahy, toto auto je proste inak namaľované. Je to BMW M1, ale nie obyčajné, je to verzia, ktorá bola súťažná a dokonca aj raz na pretekoch bola. Tento model, tento konkrétny kus, sa zúčastnil pretekov 24 h Le Mans aj s farbami, ktoré na auto dal Andy Warhol. Pre transformovanie kabátu auta do tejto podoby mu stačilo 6 kg farby a 28 minút času. Všetci prítomní vtedy boli naozaj prekvapení ako rýchlo Andy prerod auta zvládol. On ku svojmu dielu povedal, že pre neho znamená rýchlosť rozmazaný pohyb a to sa snažil docieliť aj svojim umením. V každom prípade je práve tento kus jedným zo 19 vozidiel Art Cars, ktoré existujú.

Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…Zdroj: Autobazar.EU

Veľmi unikátne je aj BMW M8 GTE, ktoré sa tiež zúčastňuje vytrvalostných pretekov. Dobre, možno tento kus už žiadne preteky neabsolvuje, ten má svoju kariéru za sebou, ale podobné vozidla môžete vídať v sériách tohto športu. Kus, ktorý sa ukázal v Danubiane má rozšírený bodykit, masívne zadné krídlo a ešte masívnejší difúzor v spodnej časti. To čo nemá, čo hovorí, že už je skôr výstavným exponátom, je motor. Pod karosériou z plastu a karbónom vystuženého plastu sú karbónové komponenty, takže celé vozidlo s výkonom okolo 600 k vážilo tesne nad 1200 kilogramov.

Zaujímavou novinkou s logom M je aj Motocykel BMW M 1000 RR. Ten je prvou lastovičkou spolupráce divízie M s motocyklovými konštruktérmi. Má, z litrového objemu, výkon viac ako 200 konských síl a hmotnosť sa dostala pod 200 kg. Po zrátaní kalkulačkou to vychádza 1,1 konskej sily na kilogram.

Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…Zdroj: Autobazar.EU

Z historických vozidiel je možné obdivovať aj 3,0 CSL, ktoré predvádza svoju žraločiu prednú časť a logo na poslednom stĺpiku karosérie. Tento dizajnérsky prvok zdedil aj jeden novodobý model. Na poslednom stĺpiku karosérie má logo aj BMW X2. Samotný názov 3,0 CSL hovorí o zdvihovom objeme motora a CSL znamená Competition Sport Lightweight. V exteriéri má zase svoje miesto BMW M3 generácie E30 v naozaj dokonalom stave, vrátane stieračov na predných svetlách. Tak to zachovalé kúsky v originálnom stave a s prvkami výbavy Clubsport sú naozaj unikátom. Verziu z roku 1986 poháňa agregát s najvyšším výkonom 162 kW (220 k). Aj napriek tomu, že aktuálne dosahujú tento výkon akékoľvek menšie autá, tak v osemdesiatych rokoch pôsobil naozaj brutálne. O to viac pri naladení podvozku a pri celkovej hmotnosti vozidla.

Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…Zdroj: Autobazar.EU

Z modernejších kúskov sa o svoje slovo hlási nová sedmička. Znova je v galérii, tentokrát však nie je elektrická. Má trojlitrový radový šesťvalec a označenie 740d. Toto vozidlo je odeté to matnej čiernej farby a má balík doplnkov M, aby nevychádzalo z témy danej výstavou. Pri rade 7 plnohodnotná verzia M predsa neexistovala a zjavne ani existovať nebude. Na vonkajších plochách môžete obdivovať aj BMW X6 M Competition fialovej farby, ale pred bránami vás privíta trikolóra M zložená z troch modelov BMW M4 a M3.

Návšteva galérie Danubiana sa aktuálne oplatí každému motoristickému nadšencovi, ale najmä tomu, ktorý má naozaj blízko ku vozidlám z Mníchova. Bude trvať do nedele 26.6. a na jej návštevu sa musíte registrovať.

Chcete vidieť BMW M3 pick-up naživo? Choďte do…Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01V čom sa BMW iX3 podobá Enyaqu?BMW X3 len nedávno prišla faceliftom a v jeho ponuke sa skrýva naozaj všeličo. Od...7. Jún, 2022
02BMW radu 3 má facelift, interiér je úplne inýBMW radu 3 je jedným z najpredávanejších vozidiel v prémiovej sekcii strednej triedy a...18. Máj, 2022
03Nové BMW X1 je väčšie a môže byť plne elektrickéNemecká automobilka BMW postupne rozširovala počet crossoverov a SUV na takú hranicu, že v...2. Jún, 2022