Citroën C3 prichádza, ale iba ako elektromobil
Jedno auto v ponuke automobilky Citroën už dlho, dlho potrebovalo nutne nástupcu. Tým autom je model C3, ktorý je na trhu už od roku 2002, ale súčasnú tretiu generáciu získal v roku 2016. To znamená, že sedemročný životný cyklus, ktorý majú európske automobilky sa dostal do svojho finále a Citroën predstavil novú generáciu, ktorá má nové označenie ë-C3.
Citroën C3 prichádza, ale...
Auto-moto zaujímavosti
Novinka predvádza ostré hrany a línie, ktoré sú doplnené oblými prechodmi. Auto pôsobí skôr milo ako brutálne a hlavne využíva, v prednej časti, nové logo s odkazom do minulosti. Nová generácia ë-C3 je niečo medzi modelom C3 a modelom C3 Aircross. Dizajn teda vyzerá minimálne zaujímavo a predvádza predné LED svetlomety v štandardnom výbavovom stupni. Prekvapením je, že aj v tomto prípade je nabíjací konektor elektrického vozidla umiestnený tam, kde by normálne bola nádrž. Či skôr vlastne na opačnej strane, lebo Citroën máva nádrže na pravej strane a nabíjací konektor je na strane ľavej. Zadok teraz vyzerá viac ako SUV, či skôr crossover, ale to je hlavne kvôli výške.
Zdroj: Citroën
Interiér, so sedadlami Advanced comfort s novými výplňami pre ešte pohodlnejšiu jazdu, ktoré spolupracujú s špeciálne nastaveným podvozkom, predvádza usporiadanie vo forme dvoch displejov. Ten centrálny je s novým informačno-zábavným systémom, teda s najnovším, čo automobilka ponúka a preto má aj bezdrôtové zrkadlenie telefónu z oboch platforiem, ale ten menší je tiež zaujímavý. Je tesne pod sklom a pripomína to, čo mal kedysi Citroën C6. Supluje aj head-up displej. Novinka bude taktiež prepojená cez mobilnú aplikáciu, takže viete na diaľku zamknúť, odomknúť a tiež skontrolovať nabíjanie.
Zdroj: Citroën
Nový Citroën ë-C3 predvedie batériu s kapacitou 44 kWh, ktorá využíva technológiu Lithium Ferro Phosphate, LFP, ktorá by mala dať vozidlu dojazd až 320 km v režime WLTP. S motorom s výkonom 83 kW (113 k) dokáže stovku atakovať za 11 sekúnd. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 135 km/h. To stačí na každodenný mestský život. Batéria má možnosť nabíjania výkonom 100 kW v prípade jednosmerného napájania a dokáže sa dostať z 20 na 80 % za 26 minút. Pri štandardnom AC nabíjaní, ktoré môže mať napríklad 7 kW je plná batéria, teda z 20 na 80% za 4 hodiny a 10 minút. Za príplatok je možnosť zvoliť výkonnejšiu palubnú nabíjačku, ktorá ponúka až 11 kW.
Zdroj: Citroën
A čo bude najvýraznejšou devízovú nového auta? Bude to fakt, že základ bude stáť už 23 300 € v tejto konfigurácii. Ak by ste však zvolili v budúcnosti, teda v roku 2025, lacnejšiu možnosť, s dojazdom iba dvesto kilometrov, tak tá bude stáť 19 990 €. To znamená, že elektromobilita sa čím ďalej, tým viac približuje ku bežným zákazníkom. A práve Citroënu v tejto najmenšej sekcii trhu niečo chýbalo. Bude teda lacnou a tým pádom prelomovou alternatívou ku súčasným modelom v elektrickom svete koncernu Stellantis. Veď už teraz fungujú vozidlá Peugeot e-208 a Opel Corsa na elektrickú energiu. Tie však majú väčšiu batériu a väčší výkon. Výhodou je, že Citroën využije najnovšiu generáciu elektrických motorov, ktoré sú výrazne úspornejšie ako tá prvá možnosť. A už tá bola celkom použiteľná.
Zdroj: Citroën