Citroën predviedol ako vylepšil model C5 Aircross

Aj keď sa to nezdá, tak je tu s nami Citroën C5 Aircross už od roku 2018. To znamená, že aktuálne prichádza čas na jeho oživenie vo forme modernizácie. Facelift prichádza s niekoľkými, hlavne vizuálnymi, novinkami, ktoré doteraz boli inak a sú dôsledkom meniaceho sa trhu. Vlastne je to práve trh a reakcia naň v podobe tohto SUV, ktorý odstránil klasický sedan a kombi C5. Návrat ku týmto karosériám nepredstavuje ani crossover C5 X.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Citroen

Citroën predviedol ako...

Auto-moto zaujímavosti

Prvou a najvýraznejšou novinkou prichádzajúcou s inováciou modelu je použitie novej prednej časti. Nie je to len o nárazníku, ale facelift sa dotkol hlavne svetiel. Už nemajú dvojposchodové usporadanie so samostatnými jednotkami. Teraz sú všetky svetelné zdroje združené pod jedným krycím sklom. A, samozrejme, C5 Aircross bude využívať na svietenie LEDky pre všetky druhy osvetlenia.

Druhou zmenou, výraznou, je predná maska chladiča. Ak v telesách svetiel svietia dva prúžky, tak medzi nimi sú lišty tiahnuce sa od svetiel k maske. A tie svietia. Nie však ako kompletné pásy, ale ako menšie body. Toto je celkom novinka a odlišnosť oproti ostatným výrobcom, ktorí majú spojené svetlá. A v strede, medzi delenými líniami je nové čierne logo automobilky. Nový predný nárazník má inak rozmiestnené otvory, čo má optimalizovať obtekanie vzduchu a chladenie.

Citroën predviedol ako vylepšil model C5 AircrossZdroj: Citroen

Pri pohľade zvoku je všetko takmer rovnaké, ak teda nerátame presah prednej časti do tohto pohľadu. Jedinou zmenou sú nové tvary zliatinových diskov. Vzadu je zase veľkou zmenou použitie nových svetiel. Nie, nemajú úplne nový tvar, ale majú inak rozmiestnené a stvárnené jednotlivé svetelné prvky. Malá zmena, ale po tme sa dá vďaka nej rozoznať modernizovaná verzia.

Citroën predviedol ako vylepšil model C5 AircrossZdroj: Citroen

Lenže to najzásadnejšie sa udiali v inteiréri. Kým doteraz mal C5 Aircross staršiu verziu informačno-zábavného systému a mal na zobrazovanie zabudovaný displej, tak odteraz sa situácia mení. Nový displej s novým informačno-zábavným systémom, teda aspoň inovovaným, je na vyvýšenom displeji na vrchu prístrojovej dosky. Je podobný práve tomu, ktorý je v novej generácii Citroënu C4 a v úplne novom modeli C5 X. Uhlopriečka displeja je 10 palcov a druhý displej je, už tradične, pred vodičom miesto klasických ukazovateľov.

Citroën predviedol ako vylepšil model C5 AircrossZdroj: Citroen

Novinkou je aj nová forma radenia prevodových stupňov. Páka smerujúca nahor pod 45-stupňovým uhlom, podobná niektorým ovládačom lietadla, aspoň tak si ich predstavujeme, je preč. Miesto nej je prepínač v štrbinke, podobne sa zapína mixér.

V interiéri je však aj o jednu USB viac a predné sedadlá sú nové. Sú také ako majú C4 a C5 X, čo znamená, že majú lepšiu masáž a neprišli ani o vyhrievanie. Odvetrávanie v ponuke nie je. To však v tejto triede ponúka naozaj málokto. Okrem prémiových značiek je to vlastne iba kórejská produkcia, ktorá také niečo má.

Citroën predviedol ako vylepšil model C5 AircrossZdroj: Citroen

Po kapotou ostáva to, čo pod ňou bolo tesne pred faceliftom. Na dvojliter s naftovým pohonom a štvorvalec benzín bez hybridu môžeme zabudnúť. Základom teda bude 1,2-ka PureTech a 1,5-ka BlueHDI. Kto bude chcieť viac výkonu môže siahnuť po plug-in hybridnej verzii s výkonom 165 kW (225 k), ale pohonom iba prednej nápravy. C5 Aircross s pohonom všetkých kolies v pláne nie je.

Citroën predviedol ako vylepšil model C5 AircrossZdroj: Citroen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Citroën C4 II. generácie: Aký je a na čo si dať pri kúpe pozor?Pri automobilke Citroën je charakteristický výrazný vzhľad. To však platí teraz, pred 10...3. December, 2021
02Čo má nové Peugeot 3008, je po facelifte lepší a čo ostalo dobré?Peugeot 3008 s faceliftom sa pomaly, ale isto začína udomácňovať na našich cestách. Je to...9. November, 2021
03Peugeot 3008 Hybrid4: Koľko prejde na nabitie a koľko sa nabíja?Automobilka Peugeot inovovala všetky verzie modelu 3008 a to vrátane najvýkonnejšej...23. November, 2021