Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)

Dacia Jogger si postupne získava svojich zákazníkov. Je to ťažký prechod od veľkopriestorového MPV Lodgy a podobne zameraného úžitkovejšieho modelu Dokker, ale, zdá sa, že to automobilke vychádza. Aktuálne je Jogger v ponuke s dvomi druhmi pohonu. Buď si vyberiete výlučne benzínovú priamovstrekovú alternatívu s litrovým trojvalcom, alebo si vyberiete nepriamovstrekový trojvalec s rovnakým objemom, ale nižším výkonom. Práve tento druhý je vhodný aj na použitie alternatívneho paliva.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Jogger LPG: Iný...

Auto-moto zaujímavosti

Dacia je už dlhodobo známa tým, že do vozidiel montuje priamo vo fabrike splyňovacie zariadenia využívajúce ako palivo LPG. Táto alternatíva je v ponuke v každej karosérií, ktorú Dacia ponúka. V Joggeri predstavuje úplne základnú voľbu so základným cenovým nastavením. Aké je žiť s Joggerom na plyn? Koľko stojí prevádzka?

Výkon

Základný Jogger má teda trojvalcový litrový motor s nepriamym vstrekovaním, čo znamená výkon 74 kW (100 k). Tento výkon je však dostupný iba pri spaľovaní plynu. Ak budete jazdiť na benzín, tak máte dostupných len 67 kW (91 k). Rovnako je to aj s krútiacim momentom, ktorý je 170 Nm pre plynové nastavenie a 160 Nm pre benzínové.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Motor je spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Rozdiely sú badateľné aj pre hodnoty zrýchlenia a maximálnej rýchlosti. Kým na benzín sa Jogger LPG rozbehne maximálne na 172 km/h, na LPG to je ešte o 3 km/h viac. Na stovke je, pri spaľovaní benzínu, Jogger za 12,5 sekundy, plynové kW a Nm ešte ukroja 0,2 sekundy. A to sa bavíme stále o päťmiestnej verzii. Jogger môže byť aj sedemmiestny, pričom, v takom prípade, treba ku každému času zrýchlenia pridať 0,7 sekundy. Je to kvôli pridanej hmotnosti.

Priestor

Dacia predstavila Jogger aj ako alternatívu, či skôr náhradu veľkopriestorových vozidiel, ktoré boli v ponuke doteraz. Je to síce veľmi slušná náhrada s dobrými tvarmi a modernými technológiami, teda aspoň modernejšími, ale oproti Lodgy bude očividne trochu zaostávať. Ako náhrada Logan MCV je však Jogger obrovský. Prichádza s dostatočným priestorom vpredu a tiež masívnym batožinovým priestorom pri 5 sedadlách.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Ako jedna z nevýhod by mohla prísť na um nemožnosť posúvania zadnej lavice. Takto je priestor vzadu, pre pasažierov na kolená celkom priemerný. A nie každý dokáže využiť batožinový priestor s objemom 708 litrov. Ak by sa dala posúvať zadná lavica a kufor by sa dal zmenšiť na, povedzme že, 500 litrov, tak by priestor na kolená mohol konkurovať Superbu. To však stále neznamená, že Jogger bude spôsobovať utrpenie pri cestovaní zadným pasažierom. Jednoducho nebudú mať až toľko miesta a nebudú si ho môcť prispôsobiť. Pre facelift by sa možno hodilo aj použitie rozdelenia sedadiel na 3 časti, čo by, v prípade sedemmiestnej verzie, uľahčilo nastupovanie do tretieho. radu a stačilo by spraviť posuvné práve tie krajine dve sedadlá.

Cena

Jogger, okrem samotného priestoru a ekonomickej jazdy, útočí aj s cenou. Základná verzia stojí 15 650 € a už v nej sú zahrnuté airbagy a niekoľko ďalších zaujímavých prvkov. Avšak ak chcete auto použiteľné, tak musíte zaplatiť minimálne 17 550 € za päťmiestnu verziu alebo 18 450 € za 7-miestnu verziu. V takom prípade dostanete aj tempomat a klimatizáciu, ale aj Media Display čiže displej v strede prístrojovej dosky a nebudete musieť používať ako displej svoj mobil.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Z cenníka vychádza, že príplatok za 7-miestnu verziu je 900 € pre všetky stupne výbavy. Na vrchole ponuky tróni výbava Extreme, ktorá ponúka už automatickú klimatizáciu a bezdotykový prístup do auta a štartovanie. Taktiež má aj sklopné stolíky na operadlách predných sedadiel pre cestujúcich druhom rade, ale tie sú viacmenej zbytočné, lebo ak si do zadného radu človek sadne a nedokáže sa posunúť, tak ich dokáže vystrieť. Spraví to jedine pri rozkročení, alebo len pri nastupovaní. Výbava Expression je teda zlatou strednou cestou, ktorá bude vyhovovať naozaj väčšine budúcich majiteľov.

Spotreba a dojazd

Dacia hovorí, že spotreba Joggeru na LPG je 7,6 až 7,8 litrov plynu na 100 kilometrov, alebo 6,0 až 6,1 litra benzínu na 100 kilometrov. V praxi je to trochu inak, pri bežnej jazde, bez sledovania spotreby, sa dá na plyn jazdiť za 8,5 litra, ale pri minime diaľnic. Diaľnice dokážu spotrebu vyhnať niekam ku 10 litrom. Aj tak by to znamenalo dojazd na jedno naplnenie LPG nádrže, s prehľadom, až štyristo kilometrov. Pri vynechaní diaľnic a sledovaní spotreby sa na LPG dajú dosiahnuť vzdialenosti aj viac ako 500 kilometrov.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Pri benzíne je znova spotreba o kúsok vyššia ako udáva výrobca, čiže bez diaľnic stačí rátať s priemerom 6,5 litra a na po diaľniciach sa spotreba benzínu prehupne tesne nad 7,5 litra. Stále sú to veľmi zaujímavé hodnoty, ktoré, vzhľadom na veľkosť auta, ponúka málokto. A teraz trochu k ekonomickosti prevádzky. Ak by ste jazdili za 8 litrov LPG na 100 kilometrov, tak by náklady na 100 kilometrov, na palivo, boli 7,2 eura. To už sú takmer elektromobilové hodnoty.

Konkurencia

Dacia Jogger nemá veľa konkurentov a už vonkoncom nie v prípade sedemmiestnej verzie s LPG. Veď nádrž je umiestnená pod podlahou a z toho dôvodu netreba kvôli nej zmenšovať batožinový priestor a vyhadzovať zadné sedačky. Z malých kombi však stále existuje Fiat Tipo, ktorý je ale o niečo drahší a hlavne výrazne menší.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Ako najväčší konkurent päťmiestneho Joggeru však prichádzajú dva ďalšie automobily z rumunskej produkcie. Je to buď Sendero Stepway, alebo Duster. Tie oba ponúkajú rovnakú pohonnú sústavu a je už len na sympatiách a potrebe priestoru, či obrovský Jogger naozaj treba. Vždy sa dá ušetriť pár eur, menším a ľahším autom, aj na pálivé.

Polemika s hviezdičkami EuroNCAP

Dacia Jogger prekvapila svojím výsledkom v EuroNCAP Crash testoch. Teda výsledok to bol naozaj veľmi kontroverzný, lebo testujúca inštitúcia ani auto neotestovala. V ostatnej dobe sa crash testy zameriavajú vo väčšej miere na prítomnosť systémov a dávajú im väčšiu a väčšiu dôležitosť. To ale znamená aj fakt, že vozidla, ktoré sú relatívne bezpečné svojou konštrukciou, ale nemajú napríklad upozornenie na zapnutie pásov v treťom rade, ako to má, či skôr nemá, Jogger, dostanú horšie hodnotenie.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Ako teda prebiehal crash test a jeho vyhodnotenie pre Dáciu Jogger? EuroNCAP testovalo nedávno Daciu Sandero, ktorá získala dve hviezdičky hlavne kvôli absencií niektorých bezpečnostných prvkov a systémov. Štruktúra karosérie je však dostatočne tuhá a vodič so spolujazdcom by vyviazli aj z nárazu bez výraznej ujmy. Takže prvý bod do odpovede je, že Sandero nie je nebezpečné, len nemá niektoré drahé asistenčné systémy, ktoré by vozidlo predražili, celkom logicky. Druhým bodom je konštatovanie, že Jogger na crash testy ani neprišiel, lebo EuroNCAP skonštatovalo, že má podobnú konštrukciu ako Sendero Stepway a tým pádom ho testovať netreba. To, že ma výstuže naviac a je väčšie a má aj väčšiu hmotnosť asi nikto nebral do úvahy. Jednu hviezdičku ma Jogger kvôli tomu, že nemá varovanie o zapnutí bezpečnostných pásov v treťom rade a tým pádom je o hviezdičku horším autom. Ak vám tu chýba logika, tak nie ste sami a aj my by sme radi videli reálny crash test a výsledok nielen s ohľadom na použité bezpečnostné prvky, ale hlavne s ohľadom na reálnu ujmu pasažierov.

Dacia Jogger LPG: Iný hybrid (koľko dá na nádrž LPG?)Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Dacia štartuje s novým logom už naozajAutomobilka Dacia, ktorá aktuálne, už 20 rokov, patrí pod krídla Renaultu sa stáva...20. Jún, 2022
02Euro NCAP: Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez testovania! Testy Euro NCAP ukrivdili čoraz častejšie skloňovanému nádejnému bestselleru v segmente...24. Apríl, 2022
03Test: Dacia Spring - Vstupná brána do elektromobilitySlová o tom, že elektromobilita je drahá sú stále v klasických krčmových rečiach. Áno...27. Apríl, 2022