Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním Spring

Elektromobilita má niekoľko úskalí. Napríklad teraz je tým veľkým problémom malého rozširenia aj cena elektrických modelov. Jasné, ešte sa dá argumentovať infraštruktúrou a vlastne celkovo možnosťami nabíjania, ale cena stále ostáva hlavnou témou. Z toho by mala vykorčuľovať Dacia s novým modelom Spring.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2020
Diskusia:

Dacia ponúkne naozaj...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model je trochu povedomý, lebo tieto tvary už Dacia niekde používa. Spring nie je postavený na novej platforme ako je najnovšia generácia Sandera a Loganu. Celkovo sú tvary podobné modelu Renault Kwid, ktorý brázdi cesty Indie. Je to low-cost model, čo vyhovuje aj cenovým potrebám lacného elektromobilu. Na jeho základe už automobilka predstavila v Číne elektrický model City K-ZE. Ten sa v Číne, po podtáciách, predáva za menej ako 9-tisíc eur.

Základná výbava modelu Spring bude obsahovať elektrické ovládanie predných okien a malý 3,5-palcový displej pred vodičom. V základnej výbave je aj manuálna klimatizácia. Vo vyšších stupňoch a za príplatok bude 7-palcový displej na ovládanie multimédií s podporou Apple CarPlay a Android Auto. Displej zobrazuje aj pohľad cez zadnú kameru. Znova v štandardnej výbave bude figurovať niekoľko airbagov, stabilizačný systém a napríklad automatické brzdenie.

Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním SpringZdroj: Dacia

Na pohľad by Spring mohol kľudne byť aj vozidlom so spaľovacím motorom, lebo sa tvarmi nelíši od ostatných áut. Dokonca má aj celú prednú masku. Je síce len dizajnérskym prvkom, ale schováva konektor nabíjania. Je schovaný, podobne ako pri Renaulte Zoe za znakom výrobcu.

A teraz to dôležité. Dacia Spring má ako pohonnú jednotku elektromotor s výkonom 33 kW (45 k). Motor poháňa predné kolesá a energiu čerpá z batérie s kapacitou 26,8 kWh. To znamená, podľa WLTP dojazd až 225 kilometrov. Ale stlačením tlačidla ECO sa dá vyžmýkať o 10 percent väčší dojazd. ECO vypne klimatizáciu, zníži výkon na 23 kW (31,25 k), obmedzí rýchlosť na 100 kilometrov za hodinu, kým štandardné maximum je 125 kilometrov za hodinu. Viac reálne nutné nebude.

Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním SpringZdroj: Dacia

Tento elektromobil je určený primárne na riešenie situácie v mestách. Polomer otáčania je predsa len 4,8 metra a mestskému využitiu vyhovuje aj veľkosť batožinového priestoru 280 litrov. Je to veľkosť za akú sa nemusí hanbiť žiadne malé auto.

Nabíjanie je možné aj doma základným káblom do bežnej elektrickej siete s 230 voltami. Vtedy ale z nuly na sto percent trvá nabíjanie nezanedbateľných 14 hodín výkonom 2,3 kW. Z Wallboxu s výkonom 7,4 kW sa Spring nabije v priebehu 5 hodín. Na verejných nabíjacích staniciach a pri použití DC s výkonom 30 kW sa Spring z nuly na osemdesiat percent dostane za menej ako hodinu.

Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním SpringZdroj: Dacia

Život s autom uľahčuje aj komunikácia so špeciálnou aplikáciou do mobilného telefónu. Tá zobrazuje dojazd, dokáže na diaľku spistiť klimatizáciu, či lokalizovať vozidlo. Najvôležitejšie je však to, že dokáže monitorovať nabíjanie vozidla. Na diaľku tak je možné zistiť v akom štádiu je batéria a predísť tak parkovnému pri dlhšom státí pri nabíjačkách.

Dacia Spring má jednoduchšiu údržbu oproti vozidlám so spaľovacím motorom, keďže je elektromobilom. Záruka na auto bude 3 roky, alebo 100-tisíc kilometrov. Na batériu bude 8 rokov, alebo 120-tisíc kilometrov. Cena zatiaľ známa nie je, ale je jasné, že bude nižšia ako cena najlacnejšieho elektromobilu na slovenskom trhu, ktorý je zatiaľ Škoda Citigo za 18-tisíc eur. Automobilka ponúkne aj špeciálnu verziu vozidla pre zdieľané použitie a tiež úžitkovú verziu Spring Cargo.

Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním SpringZdroj: Dacia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020
02Môže Tesla jazdiť bez vodiča na sedadle? Dá sa z Tesly vystúpiť počas jazdy so zapnutým autopilotom? Množstvo búrlivých reakcií...4. Október, 2020
03Dacia ukázala vizáž nového Sandera a LoganuNajpopulárnejšie rumunské autá súčasnosti, ak nerátame teda Ford Puma, ktorý sa robí vo...8. September, 2020