Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonu

Dacia Spring je tým elektromobilom, ktorý ponúka výhody jazdenia elektricky a nabíjania doma za najrozumnejšiu cenu. Doteraz bola v ponuke verzia, ktorá mala veľmi striedmy výkon 33 kW (45 k) a na stovku sa dostala takmer za 20 sekúnd. To bolo najviac kritizovanou vlastnosťou modelu a preto automobilka pristúpila k predstaveniu novej verzie s výkonom posunutým omnoho vyššie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.01.2023
Diskusia:
Zdroj: Dacia

Dacia Spring Extreme...

Auto-moto zaujímavosti

Stále však Spring nemôžeme nazvať športovým autom. Veď ním ani nechce byť, stále chce byť elektromobilom, ktorý prinesie najväčšiu možnú formu úžitku za najprijateľnejšiu cenu. V ponuke sa ale ocitne aj o nová verzia Spring Cargo na mestské rozvozy. Táto verzia sa zbaví zadných sedadiel a ponúkne miesto nich úložný priestor.

Ale poďme na to, čo je novinka naozaj. Dacia Spring Extreme Electric 65 bude mať výkonnejší elektrický motor. Z 33 kW (45 k) sa dostane až na 48 kW (65 k). To predstavuje nárast o 15 kW (20 k), čiže takmer o polovicu výkonu. Krútiaci moment pritom troška pribrzdí, lebo padne z hodnoty 125 Nm na 113 Nm. V reálnom svete to však nebude nič znamenať, maximálna rýchlosť zostane rovnakých 125 km/h, ale zrýchlenie na stovku klesne z 19,1 sekundy na omnoho použiteľnejšiu hodnotu 13,7 sekundy. Na päťdesiatke je pritom Spring už za 3,9 sekundy. Pri rýchlom nabíjaní sa z nuly na 80 % nabije za menej ako 1 hodinu, pri domácej zásuvke stačí 14 hodín na plné nabitie. A to v prípade, že máte istič len na 10 A. Jemnou nevýhodou nového motora môže byť fakt, že v kombinovanom cykle klesol dojazd výkonnejšej verzie z 230 na 220 km.

Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonuZdroj: Dacia

Nová variácia Springu s vyšším výkonom je v ponuke už teraz a automobilka oznámila aj ceny tejto novej verzie. Kým sa však dostaneme k cenám, treba ešte určite spomenúť, že nová Dacia Spring, teda nová verzia Dacie Spring, bude mať zmenený znak na prednom kryte nabíjacieho konektora a tiež ponúkne nové loga automobilky. Výbava Extreme zase získa farbu Slate Blue a niekoľko vylepšení. Na niektorých miestach bude výbava predvádzať novú hnedú farbu doplnkov Copper Brown, konkrétne na strešných lištách, krytoch bočných zrkadiel, nábojoch kolies, na logu Dacia na kufri a lištách pod svetlami. Pribudnú aj mnohé topografické vzory. Do interiéru sa dostanú taktiež a vnútri bude znova použitá aj farba Copper Brown, podobne ako vonku.

Nová verzia elektromotora však nevytlačí kompletne predchodcu, ten sa bude predávať naďalej s výbavou Essential.

Základná cena Dácie Spring Electric 65 s výbavou Extreme je 21 500 €, ku ktorej je možné prirátať príplatky za farbu, rezervné koleso, či rýchle nabíjanie výkonom až 30 kW. Nie je to zásadný výkon, ale batériu s kapacitou 26,8 kWh dokáže naozaj nabiť za menej ako 1 hodinu.

Cena a veľkosť z Dacie Spring robia jedinečný produkt na európskom trhu, ktorý prináša možnosť elektrickej mobility naozaj širokým masám. O tomto fakte svedčí aj realita, ktorá hovorí o viac ako stotisíc dodaných vozidlách doteraz. Konkurenciu k tomuto vozidlu nemá vlastne nikto a jedinou možnosťou ako získať elektromobil za podobné peniaze je siahnuť po jazdených kusoch iných značiek.

Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonuZdroj: Dacia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouMercedes ukázal najväčšiu beštiu v svojom rybníku luxusnej triedy S. Je to S63...8. December, 2022
02Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieNižšia stredná trieda, alebo aj segment C, ak chcete, má možnosť prejsť na elektrickú...6. December, 2022
03Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovRenault bude mať onedlho kompletnú ponuku elektrických vozidiel aj medzi úžitkovými...13. December, 2022