Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonu

Dacia Spring je tým elektromobilom, ktorý ponúka výhody jazdenia elektricky a nabíjania doma za najrozumnejšiu cenu. Doteraz bola v ponuke verzia, ktorá mala veľmi striedmy výkon 33 kW (45 k) a na stovku sa dostala takmer za 20 sekúnd. To bolo najviac kritizovanou vlastnosťou modelu a preto automobilka pristúpila k predstaveniu novej verzie s výkonom posunutým omnoho vyššie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Dacia

Dacia Spring Extreme...

Auto-moto zaujímavosti

Stále však Spring nemôžeme nazvať športovým autom. Veď ním ani nechce byť, stále chce byť elektromobilom, ktorý prinesie najväčšiu možnú formu úžitku za najprijateľnejšiu cenu. V ponuke sa ale ocitne aj o nová verzia Spring Cargo na mestské rozvozy. Táto verzia sa zbaví zadných sedadiel a ponúkne miesto nich úložný priestor.

Ale poďme na to, čo je novinka naozaj. Dacia Spring Extreme Electric 65 bude mať výkonnejší elektrický motor. Z 33 kW (45 k) sa dostane až na 48 kW (65 k). To predstavuje nárast o 15 kW (20 k), čiže takmer o polovicu výkonu. Krútiaci moment pritom troška pribrzdí, lebo padne z hodnoty 125 Nm na 113 Nm. V reálnom svete to však nebude nič znamenať, maximálna rýchlosť zostane rovnakých 125 km/h, ale zrýchlenie na stovku klesne z 19,1 sekundy na omnoho použiteľnejšiu hodnotu 13,7 sekundy. Na päťdesiatke je pritom Spring už za 3,9 sekundy. Pri rýchlom nabíjaní sa z nuly na 80 % nabije za menej ako 1 hodinu, pri domácej zásuvke stačí 14 hodín na plné nabitie. A to v prípade, že máte istič len na 10 A. Jemnou nevýhodou nového motora môže byť fakt, že v kombinovanom cykle klesol dojazd výkonnejšej verzie z 230 na 220 km.

Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonuZdroj: Dacia

Nová variácia Springu s vyšším výkonom je v ponuke už teraz a automobilka oznámila aj ceny tejto novej verzie. Kým sa však dostaneme k cenám, treba ešte určite spomenúť, že nová Dacia Spring, teda nová verzia Dacie Spring, bude mať zmenený znak na prednom kryte nabíjacieho konektora a tiež ponúkne nové loga automobilky. Výbava Extreme zase získa farbu Slate Blue a niekoľko vylepšení. Na niektorých miestach bude výbava predvádzať novú hnedú farbu doplnkov Copper Brown, konkrétne na strešných lištách, krytoch bočných zrkadiel, nábojoch kolies, na logu Dacia na kufri a lištách pod svetlami. Pribudnú aj mnohé topografické vzory. Do interiéru sa dostanú taktiež a vnútri bude znova použitá aj farba Copper Brown, podobne ako vonku.

Nová verzia elektromotora však nevytlačí kompletne predchodcu, ten sa bude predávať naďalej s výbavou Essential.

Základná cena Dácie Spring Electric 65 s výbavou Extreme je 21 500 €, ku ktorej je možné prirátať príplatky za farbu, rezervné koleso, či rýchle nabíjanie výkonom až 30 kW. Nie je to zásadný výkon, ale batériu s kapacitou 26,8 kWh dokáže naozaj nabiť za menej ako 1 hodinu.

Cena a veľkosť z Dacie Spring robia jedinečný produkt na európskom trhu, ktorý prináša možnosť elektrickej mobility naozaj širokým masám. O tomto fakte svedčí aj realita, ktorá hovorí o viac ako stotisíc dodaných vozidlách doteraz. Konkurenciu k tomuto vozidlu nemá vlastne nikto a jedinou možnosťou ako získať elektromobil za podobné peniaze je siahnuť po jazdených kusoch iných značiek.

Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonuZdroj: Dacia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomAutomobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej...18. Január, 2023
02Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieNižšia stredná trieda, alebo aj segment C, ak chcete, má možnosť prejsť na elektrickú...6. December, 2022
03Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoDacia sa podujala na ďalšiu výraznú zmenu. Je ňou zmena identity, čo zahŕňa nielen zmenu...20. December, 2022