Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérov

Renault bude mať onedlho kompletnú ponuku elektrických vozidiel aj medzi úžitkovými modelmi. Po elektrickom modeli Master prichádza aj malý elektrický model Kangoo. Ten je dostupný nielen ako osobná verzia, ale pribudla aj úžitková, ktoré má v meste naozaj veľký zmysel. Toto tvrdenie ešte viac podporuje fakt, že auto si naozaj treba vyberať podľa konkrétneho použitia. A nie je to len o verzii interiérovej, ale aj o verzií pohonu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Elektrická dodávka Renault...

Auto-moto zaujímavosti

Základné veľkosti úžitkového vozidla predstavuje ponuka priestoru na dĺžke 4,5 metra s objem ložného priestoru až 3 800 litrov. O praktickosť sa teda báť rozhodne netreba. Celkom rozumne vyzerá aj pohotovostná hmotnosť 1 683 kilogramov, ktorá umožňuje nechať tú užitočnú na hodnote 612 kilogramov. Malé dodávkové vozidlo tak dokáže reálne aj niečo odviezť. Reálne odviezť áno, ale aj tu treba rátať s tým, že pri väčšom a hlavne ťažšom náklade bude trochu kratší dojazd.

Ešte kým sa dostaneme ku dojazdovým a spotrebovým parametrom, tak treba určite skonštatovať, že praktickosť podporuje aj systém otvárania dverí s názvom Open Sesame. Sezam otvor sa funguje na princípe bezstĺpikovej pravej strany. Otvoríte predné dvere, otvoríte posuvné dvere a máte voľný priestor na nakladanie bez druhého stĺpika karosérie, ktorý je integrovaný do dverí samotných. Dokonca vám nemusí zavádzať ani sedačka, ktorá sa dá sklopiť až do podlahy. Nie je úplne pohodlná ak na nej niekto chce cestovať, ale v týchto autách sa aj tak väčšinou vozí iba jeden, lebo na dvoch firma prostriedky nevyčlení. Ak však nastane takáto situácia, tak sa aj dvojica vie odviezť s relatívne veľkým priestorom, ale spolujazdec bude mať značne horšiu sedačku s bezpečnostným pásom z ľavej strany. Je na ľavej strane kvôli tomu, že z pravej nemôže ísť, keďže tam nie je žiadny stĺpik, o ktorý by sa dal uchytiť.

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovZdroj: Autobazar.EU

Inak je Renault Kangoo E-tech moderné vozidlo s automatickou prevodovkou a na páke voliteľnými tromi stupňami rekuperácie. Má rovnaké usporiadanie prvkov ako osobné verzie, teda vpredu, ale miesto spätného zrkadla má veľký displej. Ten využíva kameru vzadu nad vozidlom a stále ukazuje dianie v tomto smere. Reálne je Kangoo E-Tech pre vodiča úplne komfortné a príjemné. A má dostatok asistentov, ktorí mu pomáhajú pri jazde, ale aj pri parkovaní v tesných priestoroch. Vôbec sa teda nejaví, že má dĺžku 4,5 metra a šírku 1 860 milimetrov.

Renault Kangoo E-tech zjavne svoju pohonu sústavu, teda aspoň časť, prevzal z modelu Zoe. Má ale trochu inú charakteristiku. Výkon sa dostal na 90 kW (122 k) a krútiaci moment na 245 Nm. Motor je prekvapivo svižný, ale najmä s prázdnym automobilom. Pri väčšej zaťaží automaticky trochu spomalí, ale to nie je vecou vozidla samotného, ale fyzikálnych javov. Nakladanie do auta nie je možné iba cez bočné zaujímavo stvárnené otvory, ale aj cez zadnú časť, ktorá má rovnako dvojkrídle usporiadanie. Zadné dvere sa dajú otvoriť až do uhla 180 stupňov, čo uľahčuje priblíženie s manipulačnými prostriedkami vo forme vysokozdvižných vozíkov.

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovZdroj: Autobazar.EU

Motor čerpá energiu z batérie s kapacitou 45 kWh. Možno sa to zdá ako málo, ale je to kompromis medzi pohotovostnou hmotnosťou a užitočnou hmotnosťou. Už aj tak má Kangoo relatívne vysoké hodnoty hmotnosti bez tovaru a nákladu. Pri využívaní energie z batérie práve vidno, že podobné vozidlo si skôr rozumie s mestským prostredím, kde sa s ním dá jazdiť s kombinovanou spotrebou 16,5 kWh na sto kilometrov a celkový dojazd vie byť aj takmer 300 kilometrov, ktoré stanovuje cyklus WLTP. Akonáhle do repertoáru zaradíte aj diaľnice, tak sa priblížite hodnote 20 kWh, a to ani príliš neprekročíte rýchlosť 110 km/h, takže dojazd bude len niekde okolo 200 kilometrov. Pri 130 km/h už Kangoo E-tech žerie bez akýchkoľvek zábran. Toto je však realita aj pri konkurentoch s elektrickým pohonom. Vozidlo má maximálnu rýchlosť obmedzenú na 130 až 135 km/h a konštruktéri dobre vedeli, prečo ju tak nastavili. Už aj pri nej sa viete dostať ku dvojnásobkom mestskej spotreby a dojazd len sťažka udržíte nad 150 kilometrami.

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovZdroj: Autobazar.EU

Práve kvôli faktu, že spotreba môže variovať je dôležité stanoviť si kadiaľ auto bude chodiť a aké trasy mu operátor určí. Ak bude chodiť väčšinu času v meste a diaľnice úplne zavrhne, tak je život  s elektrickým úžitkovým modelom Kangoo E-Tech bez problému. Ideálny stav prichádza, ak máte ešte vo svojej hale, či sklade možnosť nabíjať výkonom aspoň 7,4 kW z wallboxu. V takom prípade z nuly na 100 nabijete auto za šesť a pol hodiny. Samozrejme, Kangoo E-tech podporuje aj nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 80 kW. Avšak častejšie budete, ak máte vlastnú infraštruktúru, využívať AC nabíjanie, čiže striedavým prúdom, ktoré môže byť, podľa výbavy s maximom 11 kW, alebo 22 kW.

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovZdroj: Autobazar.EU

Ak jazdíte, alebo ak vaši zamestnanci jazdia, aj dlhšie trasy, tak už je vhodné zamyslieť sa nad kombinovaným vozovým parkom. V prípade potreby 10 modelov Kangoo tak môžete mať 6 mestských elektrických a 4 spaľovacie naftové na dlhšie trasy a budete mať úplne ideálnu situáciu s dojazdom a s univerzálnym použitím. Ako jemná nevýhoda môže prísť cena, ale tu sa treba odraziť od toho, že Kangoo E-tech má elektrickú sústavu s automatickou jednostupňovou prevodovkou, keď chceme porovnávať. Vlastne len zaradíte chod dopredu a už si riešite len rekuperáciu. Rozdiel ceny medzi klasickým spaľovacím Kangoo s automatickou prevodovkou a týmto elektrickým s približne rovnakým výkonom, keďže 1,5 dCi má 85 kW (115 k), je 11 500 eur. Ak by ste obstarávali vozový park tak, ako sme navrhli vyššie, tak by vás vyšiel 278 200 eur a mali by ste rozumný mix na rôzne použitie. Ak však chcete Kangoo ako jediné auto a chcete ho na elektrickú energiu, tak sa pripravte na dlhšie trvajúce dlhé presuny nielen kvôli nabíjaniu, ale hlavne kvôli faktu, že 130 km/h určite nepôjdete. Na diaľniciach je fakt optimálne držať sa do 110 km/h a za niečím, čo rozráža vzduch. Toto isté platí aj pre konkurenčné modely z koncernu Stellantis.

A teraz poďme na kalkuláciu kedy by sa mohla vyššia vstupná suma vrátiť. Samozrejme, toto sa môže meniť, ale berme do úvahy 25 centov za kWh bez dane a 1,4 eura bez dane za liter nafty. Pri priemernej spotrebe 17 kWh vychádza, pri výlučne domácom, či podnikovom nabíjaní, suma 4,25 eura bez DPH na sto kilometrov. Zatiaľ Kangoo na naftu potrebuje 6 litrov na sto kilometrov. To znamená 8,4 eura bez DPH na sto kilometrov. Rozdiel je teda 4,15 eura a vráti sa za 280-tisíc kilometrov. Takže elektrická energia je, v tomto prípade, hlavne o vysielaní posolstva a o možnosti lacnejšieho nabíjania ak podnik disponuje vlastným zdrojom energie, napríklad kombináciou solárnych panelov a batérii na nabíjanie v noci.

Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Renault vyženie Trafic aj na elektrickú cestuRenault pridá do ponuky elektrickú alternatívu vo svojom modelovom rade Trafic. Bude...5. Október, 2022
02Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyRenault predstavil na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Paríži nový koncept vozidla...20. Október, 2022
03Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuPri elektromobiloch Renault, ktoré sú čím ďalej, tým viac rozšírené, je zásadná otázka, čo...7. Október, 2022