Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever Trophy

Renault predstavil na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Paríži nový koncept vozidla schovaný za názvom 4ever Trophy Concept. Toto vozidlo má byť predzvesťou sériového vozidla, ktoré sa objaví v roku 2025 ako malý drsnejší crossover.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2022
Diskusia:
Zdroj: Renault

Renault 4 sa vráti,...

Auto-moto zaujímavosti

Nový malý crossover, ktorý sa objaví v ponuke automobilky v roku 2025, či skôr o dva roky na parížskom autosalóne, bude výlučne elektrický a tento koncept dáva jasný odkaz do minulosti, konkrétne k modelu Renault 4L Trophy, ktorý plnil humanitárne zásobovacie účely v marockej púšti. Ďalšia dôležitá hodnota v tomto prípade je, že budúci rok bude 25 rokov od konca produkcie tohoto úspešného modelu. V slovinskej fabrike sa vyrábal až do roku 1994, kým vo Francúzsku skončila výroba v roku 1992.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Práve na verziu 4L Trophy prechádzajúcu marockou púšťou nadväzuje aj nový koncept. Je postavený na 19-palcových zliatinových diskoch, ktoré majú tiež v púšti použiteľné obutie s rozmerom 255/55 R19 s terénnym vzorom. Odhodlanosť vyžaruje aj z matnej striebornej farby Gun Metal doplnenej o ružové, možno až fialové, akcenty. Toto vozidlo je vysoké 1,9 metra a má, očividne, dostatočnú priechodnosť terénom.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Nové malé vozidlo bude stáť na špeciálnej elektrickej platforme CMF-BEV. Celková dĺžka vozidla je 4160 mm a šírka aj s vytŕčajúcimi kolesami a rozšírenými blatníkmi 1950 mm. Renault hovorí, že v budúcnosti bude tento automobil v rovnakom segmente ako Captur, čo znamená segment B a pozíciu medzi malými SUV. Bude teda o čosi väčší ako budúci Renault 5.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Na pohon bude slúžiť elektrický motor s výkonom 100 kW (136 k) a batéria dostane kapacitu 42 kWh. Umiestnenie batérie medzi nápravami zase zlepší jazdné vlastnosti a zníži ťažisko. Zatiaľ sa hovorí o dojazde až 402 km a o zrýchlení na stovku za menej ako 9 sekúnd.

Nový model, ktorý príde do roku 2025, bude mať teda podobné tvary, ale musí zabudnúť na karbónový strešný nosič, či krytovanie podvozku a rozšírenia. Taktiež nebude mať v kolesách zabudované kompresory na dofukovanie. Na finálnu a znormálnenú vizáž teda musíme počkať ešte pár rokov. Nový model patrí do segmentu, kde je aj Captur a istý čas budú v produkcii spolu. Je to z dôvodu, že prechod na plne elektrické modelové portfólio nie je zrovna záležitosťou okamžitej zmeny.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault vyženie Trafic aj na elektrickú cestuRenault pridá do ponuky elektrickú alternatívu vo svojom modelovom rade Trafic. Bude...5. Október, 2022
02Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USACadillacu sa podarilo pretaviť svoj koncept Celestiq do reálneho produktu, ktorý sa zaradí...20. Október, 2022
03Renault priblížil opravy batérií, má nové centrum v PoľskuPri elektromobiloch Renault, ktoré sú čím ďalej, tým viac rozšírené, je zásadná otázka, čo...7. Október, 2022