Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever Trophy

Renault predstavil na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Paríži nový koncept vozidla schovaný za názvom 4ever Trophy Concept. Toto vozidlo má byť predzvesťou sériového vozidla, ktoré sa objaví v roku 2025 ako malý drsnejší crossover.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Renault

Renault 4 sa vráti,...

Auto-moto zaujímavosti

Nový malý crossover, ktorý sa objaví v ponuke automobilky v roku 2025, či skôr o dva roky na parížskom autosalóne, bude výlučne elektrický a tento koncept dáva jasný odkaz do minulosti, konkrétne k modelu Renault 4L Trophy, ktorý plnil humanitárne zásobovacie účely v marockej púšti. Ďalšia dôležitá hodnota v tomto prípade je, že budúci rok bude 25 rokov od konca produkcie tohoto úspešného modelu. V slovinskej fabrike sa vyrábal až do roku 1994, kým vo Francúzsku skončila výroba v roku 1992.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Práve na verziu 4L Trophy prechádzajúcu marockou púšťou nadväzuje aj nový koncept. Je postavený na 19-palcových zliatinových diskoch, ktoré majú tiež v púšti použiteľné obutie s rozmerom 255/55 R19 s terénnym vzorom. Odhodlanosť vyžaruje aj z matnej striebornej farby Gun Metal doplnenej o ružové, možno až fialové, akcenty. Toto vozidlo je vysoké 1,9 metra a má, očividne, dostatočnú priechodnosť terénom.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Nové malé vozidlo bude stáť na špeciálnej elektrickej platforme CMF-BEV. Celková dĺžka vozidla je 4160 mm a šírka aj s vytŕčajúcimi kolesami a rozšírenými blatníkmi 1950 mm. Renault hovorí, že v budúcnosti bude tento automobil v rovnakom segmente ako Captur, čo znamená segment B a pozíciu medzi malými SUV. Bude teda o čosi väčší ako budúci Renault 5.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Na pohon bude slúžiť elektrický motor s výkonom 100 kW (136 k) a batéria dostane kapacitu 42 kWh. Umiestnenie batérie medzi nápravami zase zlepší jazdné vlastnosti a zníži ťažisko. Zatiaľ sa hovorí o dojazde až 402 km a o zrýchlení na stovku za menej ako 9 sekúnd.

Nový model, ktorý príde do roku 2025, bude mať teda podobné tvary, ale musí zabudnúť na karbónový strešný nosič, či krytovanie podvozku a rozšírenia. Taktiež nebude mať v kolesách zabudované kompresory na dofukovanie. Na finálnu a znormálnenú vizáž teda musíme počkať ešte pár rokov. Nový model patrí do segmentu, kde je aj Captur a istý čas budú v produkcii spolu. Je to z dôvodu, že prechod na plne elektrické modelové portfólio nie je zrovna záležitosťou okamžitej zmeny.

Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
02Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USACadillacu sa podarilo pretaviť svoj koncept Celestiq do reálneho produktu, ktorý sa zaradí...20. Október, 2022
03Renault vyženie Trafic aj na elektrickú cestuRenault pridá do ponuky elektrickú alternatívu vo svojom modelovom rade Trafic. Bude...5. Október, 2022