Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 km

Automobilka Rolls-Royce už dlhšie naznačovala, že prechod na elektrické vozidlá je pre ňu nevyhnutným a strategickým ťahom. Doteraz však nebola technológia ešte na dostatočnej úrovni na to, aby ju mohol adaptovať aj Rolls-Royce v sériovej produkcii. Prvým sériovým elektrickým vozidlom so soškou nad chrámom je nový model Spectre.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Rolls-Royce

Rolls-Royce Spectre je...

Auto-moto zaujímavosti

Britská automobilka, ktorá má previazané konexie s nemeckým BMW ukázala nové kupé s veľmi elegantnými líniami. Pôsobí masívne a predná časť získala najširšiu masku chladiča, ktorá má evokovať grécky chrám, akú kedy vozidlo s týmto pôvodom malo. Teraz je celok ešte umocnený podsvietením dvadsaťdva LEDkami. Transformáciu zažila aj soška Spirit of Ecstasy, ktorá získala tvary lepšie rozrážajúce vzduch. Aj vďaka tomu je aktuálne koeficient aerodynamického odporu len 0,25.

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmZdroj: Rolls-Royce

Veľká dvojdverová karoséria Spectre si zachováva rysy vozidiel Rolls-Royce, ktoré ju robia jedinečnými a zároveň pripomínajú do ktorej rodiny patrí. Dvere sa napríklad otvárajú dozadu, podobne ako na ostatných vozidlách kupé z Goodwoodu. To uľahčuje nastupovanie na predné sedadlá. Samozrejmosťou je elektrické ovládanie dverí. Na ich zavretie stačí vodičovi, ale aj spolujazdcovi, stlačiť tlačidlo na prístrojovej doske. Nemajú teda problém s naťahovaním sa a podobnými pripomienkami minulosti.

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmZdroj: Rolls-Royce

Interiér je znova v línii s tým, čo je aktuálne výraznou črtou modelov Rolls-Royce. Novinkou je použitie dverových výplní s označením Starlight Doors, ktoré prináša 5 876 podsvietených bodiek do interiéru, teda na dvere a výplne okolo zadných sedadiel. Ďalšie takéto svetelné body prináša tradične presvetlená strecha, ktorá je pre Rolls-Royce charakteristická už dlhé roky. Novinkou je aj prevedenie predných sedadiel. Má čerpať inšpiráciu v britských manufaktúrach.

Nový model Spectre stojí na platforme Architecture of Luxury, ktorá dostala baterkové súčasti. O výkone Rolls-Royce hovorí len toľko, že pri prvotných testoch mali hodnoty 430 kW (585 k) a 900 Nm. S takýmito parametrami dokáže ťažké, trojtonové, kupé zrýchliť na stovku za 4,5 sekundy.

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmZdroj: Rolls-Royce

Rozumieš však oznámil aj to, že dojazd na plné nabitie má byť až 520 kilometrov, zmeraných pomocou cyklu WLTP. Ale v jednej vete dodáva, že aj napriek tomu, že čísla sú naozaj zaujímavé Spectre nebude o výkone a ani o spotrebe. Má priniesť najluxusnejší pocit za volantom, ktorému má pomôcť aj nový druh podvozku. Elektronický systém bude môcť odpojiť stabilizátory na rovných cestách a zvýšiť tým pohodlie a opätovne ich zapojiť v prípade jazdy v zákrutách. Tento zmenený stav zistí menežment podvozku z navigačných údajov v navigačnom v systéme.

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmZdroj: Rolls-Royce

Prví zákazníci sa nového elektrického modelu Spectre dočkajú v 4. kvartáli roku 2023. O cene sa zatiaľ nehovorí, ale potenciálni zákazníci si ho môžu už teraz objednať. Spectre bude v línii výrobcu medzi Cullinanom a Phantomom, čo môže predurčiť aj jeho cenu. Rolls-Royce však nebude nadlho jediným elektrickým vozidlom v tejto hyperluxusnej sekcii trhu. Postupne má pribudnúť aj model od Mercedes-Maybach, ale hlavným konkurentom bude stále Bentley s novou armádou modelov, ktorých vizáž načrtol Batur s 12 valcami. Presne takto by mali v budúcnosti vyzerať aj elektrické vozidlá Bentley a Rolls-Royce má teda časovú výhodu oproti svojim hlavným konkurentom, lebo prichádza s elektrickým kupé skôr ako oni.

Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmZdroj: Rolls-Royce

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuVolkswagen pri dvadsaťročnici svojej divízie R inovoval väčšinu svojich modelov a dal im...4. Október, 2022
02Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerJeep získal pripojením FIATu ku koncernu Stellantis prístup k technológiám, ktoré doteraz...19. Október, 2022
03Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!V akom najšialenejšom vozidle ste sa viezli? Nám sa podarilo sadnúť do eventového špeciálu...19. Október, 2022