Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalec

Bentley predstavil nový model. Volá sa Mulliner Batur a vznikne v obmedzenej sérii, ktorá bude za šialené sumy. Ale to nie je problém, je to predsa Bentley, ktorý má ochotných zákazníkov, ochotných zaplatiť aj trochu vyššie sumy za jedinečnosť. A toto auto rozhodne jedinečné bude.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.09.2022
Diskusia:
Zdroj: Bentley

Bentley Mulliner Batur...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model ukazuje ako by mali vyzerať prichádzajúce elektromobily s okrídleným B na kapote. Mulliner Batur poslal do histórie rozdelené svetlomety. Dva kruhy sú preč, miesto nich sú kvapkovo tvarované svetelné elementy. O tom, že majú štandardne adaptívne lúče a dokážu sa prispôsobiť aktuálnej situácii asi ani netreba hovoriť.

Bočný profil nabral oproti Continental GT ešte trochu viac dynamiky a pôsobí ľahšie vďaka inému strešnému oblúku. Možno za to môže absencia zdvihnutej línie spodnej hrany bočných okien. Tá síce bola pre kupé od Bentley charakteristická, ale bez nej vozidlo vyzerá menej masívne. Zadná časť tiež prináša vizuálne odľahčenie znova vo forme veľmi štíhlych svetiel.

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalecZdroj: Bentley

Dôležitým prvkom dizajnu je ale predná maska, tá predstavuje len evolúciu a nie revolúciu vo svojom stvárnení. Zasahuje až do spodnej časti nárazníka a opticky narástla, pričom získala ešte modernejšie tvary ako mali všetky modely Bentley doteraz. Dostala stvárnenie, ktoré by malo vydržať aj v budúcnosti, keďže tieto línie dostanú aj budúce a už plne elektrické modely. V takom prípade však bude otázne, či vôbec bude nutné používať mriežku, alebo automobilka pristúpi ku transformácii na štít, podobne ako to spravilo BMW pri modeli iX a vlastne aj i4.

Mulliner pre toto kupé s názvom Batur pripravil aj špeciálne disky kolies s priemerom až 22 palcov. Aj toto bude jedným z charakteristických prvkov, ktoré má priniesť elektrická stratégia automobilky prichádzajúca pod označením Beyond100.

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalecZdroj: Bentley

Kým zovňajšok modelu Batur vyzerá inak ako ostatné modely automobilky, teda prináša vlnu riešení budúcnosti, interiér je stále rovnaký, či skôr veľmi podobný ako v ostatných súčasných modeloch automobilky. Aj tu je viditeľný rotujúci stredový displej s možnosťou prehodenia na tri okrúhle ukazovatele. Zaujímavé je koliesko v strede okolo tlačidla na štartovanie. Má bronzovú farbu a je na ňom napísané, že toto auto postavil špeciálne Mulliner. Niektoré komponenty interiéru môžu byť naviac vytvorené 3D tlačou, alebo môžu byť z 18-karátového zlata.

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalecZdroj: Bentley

Do interiéru Mulliner nasťahoval diely z prírodných vlákien miesto karbónu a na čalúnenie používa kožu zo škótskych zdrojov, ktoré netrpia tak veľmi komármi a podobnou háveďou a nepravý semiš Dinamica. Aj koberce sú z recyklovaných vlákien, čo je prvýkrát v histórii automobilky.

Pohon ešte nebude elektrický, bude sa oň starať 6-litrový motor W12 dopovaný dvoma turbami. Celkový výkon je 544 kW (710 k) a krútiaci moment dosahuje hodnotu 1 000 Nm. Toto auto má byť najvýkonnejším, ktoré automobilka doteraz vyrobila. Batur na zvládnutie výkonu použije pokročilý vzduchový podvozok s elektronickým systémom proti nakláňaniu a tiež elektronicky riadený samosvorný zadný diferenciál. Natáčanie zadnej nápravy bude tiež štandardom.

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalecZdroj: Bentley

Automobilka prezentuje, že vyrobí 18 kusov tohto výnimočného kupé a stanovila aj cenu. Kým štandardný Continental GT s motorom W12 môžete mať s prehľadom do 300-400 tisíc eur, Batur bude stáť necelé dva milióny eur.

Bentley Mulliner Batur ukazuje tvary elektromobility, akurát má dvanásťvalecZdroj: Bentley

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
02Video: Ako vyzerá rozrezané Bugatti koleso za 35 000 eur?Youtuber rozrezal koleso Bugatti Veyron v hodnote nového automobilu. Všade sa hovorí o cene...30. August, 2022
03Bentley Flying Spur dostane novú športovejšiu verziu SBentley pripravil pre svojich zákazníkov ďalšiu verziu modelu Flying Spur, konkrétne...19. Jún, 2022