Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazdu

Škoda predstavila už pred určitým časom modernizovaný Kodiaq. Kým zmeny vizáže sú jedna vec, tou druhou sú zmeny technické. Najviac noviniek, teda vlastne jednu veľkú prináša športová alternatíva Kodiaq RS.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.07.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Kodiaq RS s benzínom...

Auto-moto zaujímavosti

Škoda Kodiaq RS po facelifte tiež ukazuje novú masku chladiča a nové svetla, podobne ako všetky ostatné verzie. Nové svetla sú aj v zadnej časti, majú omnoho zložitejšie tvarovanie a zaujímavejší dizajn s krištáľovo vyzerajúcimi detailami.

O výraznosti tejto verzie netreba hovoriť. Prvky karosérie podobné tým, ktoré predvádza Sportline, sú doplnené najmä 20-palcovými zliatinovými diskami. V tomto prípade zatiaľ disky nemajú plastové kryty, ale aj takáto verzia v ponuke je a možno práve tieto dekle prispievajú ku zníženej spotrebe, ktorá však nie je príliš vysoká aj v štandardnom diskovom usporiadaní.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Kodiaq RS vo svojej prvej verzii s naftovým štvorvalcom získal titul najrýchlejšieho SUV so siedmimi sedadlami poháňanom naftou na Nürburgringu. Legendárna Sabine Schmitz spravila čas 9 minút 29 sekúnd a 84 stotín sekundy. O prekonanie rekordu sa Kodiaq RS po modernizácii uchádzať nemôže, lebo stratil jednu zo základných ingrediencií. Už nemá naftový motor. Automobilka pri Kodiaqu RS prešla na benzínový agregát.

Prítomnosť benzínového agregátu vidno v interiéri najmä pri pohľade na otáčkomer. Všetko ostatné mohlo zostať takmer totožné a menili sa len detaily. V prípade Kodiaqu RS znova veľmi záleží na zvolenej výbave a ventilované sedadlá je možné len odporúčať. Takto nakonfigurovaný kúsok síce stojí 56 000 €, ale má naozaj všetko, čo kedy môžete od auta vyžadovať.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Teda nie, nemá úplne všetko. Chýbajú práve dve sedadlá v kufrovej časti. Kodiaq RS ich stále môže mať, ale tento konkrétny kus s nimi nedisponuje. To však znamená gigantický objem batožinového priestoru 835 litrov, ktorý sa dá ešte zväčšiť sklápaním operadiel zadných sedadiel delených v pomere 40: 20: 40. Interiér Kodiaqu je obrovský aj v prípade kontroly časti pre zadných pasažierov. Tí majú dostatok miesta nielen na kolená, ale aj hlavy.

No a teraz to dôležité, ako Kodiaq RS s benzínovým motorom jazdí? V rukách je okamžite ľahší ako predchádzajúca alternatíva a pôsobí omnoho ovládateľnejšie s menšou námahou pri manévrovaní. Takisto zmenami prešiel aj podvozok, ktorého komfortný režim je o niečo komfortnejší, čo vytvára presne ten rozdiel, ktorý RS pred faceliftom chýbal.

Najväčšou novinkou však stále bude agregát pod prednou kapotou. Ten bude mať objemu síce nezmenené 2 litre, ale bude mať iba jedno turbo a iný druh paliva. Benzínový štvorvalec má výkon 180 kW (245 k), čo je rovnako ako má motor v Octavii RS. Tu sa však musí vysporiadať s omnoho väčšou hmotnosťou a väčšími odpormi vzduchu. Logický teda nemôže byť rovnako rýchly ako v menšom vozidle.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Aj tak stále platí, že na rýchlosť prejazdov sa s Kodiaqom RS naozaj nebude sťažovať nikto. Veď na stovke je za 6,5 sekundy a prevodovka v športovom režime dokáže radiť obstojne rýchlo. Nebude to však na úrovni superšportov, ale na úrovni jemne športovejších vozidiel a hothatchov spred pár rokov.

Pri novom Kodiaqu RS s benzínovým agregátom je zaujímavý pohľad na spotrebu. Pri nej veľa záleží od spôsobu používania a najmä toho akú ťažkú má vodič nohu. Štandardný priemer sa dá držať medzi 9 a 10 litrami, ale pri snahe sa dá dosiahnuť kombinovaná spotreba aj pod 8 litrov. Reálne však bude dlhodobý priemer niekde v intervale 9 až 9,5 litra, pri zvážení dynamických prejazdov a jazdy po diaľnici. Ak by niekto namietal, že to je príliš, tak predchádzajúci Kodiaq RS s naftovým motorom potreboval na rovnakú vzdialenosť, pri veľmi porovnateľných podmienkach, okolo 8 litrov nafty na sto kilometrov.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Čiže, v závislosti od vodiča, je rozdiel spotrieb medzi naftovým a benzínovým Kodiaqom RS iba liter paliva na 100 kilometrov. Pri výraznejšom využívaní potenciálu motora však môže aj tento rozdiel narásť, pretože aj napriek nižšiemu krútiacemu momentu, ktorý má benzínová verzia, z 500 Nm klesol na 370 Nm, je jazda stále pocitovo dynamickejšia. Určite za to nemôže zmenený výkon, lebo nárast zo 176 kW (240 k) na 180 kW (245 k) postrehne naozaj málokto. Celkovo je teda auto vyladené o poznanie lepšie a to nielen pre športovú, ale aj pre komfortnú jazdu.

Ak by sme sa chceli pozrieť na konkurentov Kodiaqu RS, tak netreba chodiť ďaleko. Už sesterský model SEAT Tarraco FR využíva presne rovnakú pohonu sústavu. Rovnako sa treba pozrieť aj na Volkswagen Tiguan, v tomto prípade skôr na Tiguan Allspace. Oba modely teda môže zhodne poháňať dvojlitrový 180 kW benzínový motor, avšak Kodiaq RS má nespornú výhodu v masívnej základni fanúšikov automobilky v našej krajine.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Škoda Kodiaq RS kombinuje teda výkonný benzínový motor a zaujímavú karosériu SUV. Táto kombinácia funguje prekvapivo veľmi dobre a aj spotrebou sa radi do použiteľných sfér ponuky na trhu. Za 56 590 € dokonca nie je ani najdrahšou Škodovkou súčasnosti. Takže sa vlastne oplatí. V každom prípade je veľmi dobrým rodinným autom pre piatich pasažierov, s možnosťou občasného výletu v dynamickejšom tempe. Má síce svoje chyby, ale na konci dňa bude vždy výborným spoločníkom.

Škoda Kodiaq RS s benzínom zvláda aj ekojazduZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Audi A6 (C7): Aké je a na čo si dať pozor pri kúpeAudi A6 je medzi vozidlami vyššej strednej triedy naozaj pojem. V svojich začiatkoch to...1. Júl, 2022
02Dacia štartuje s novým logom už naozajAutomobilka Dacia, ktorá aktuálne, už 20 rokov, patrí pod krídla Renaultu sa stáva...20. Jún, 2022
03Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CToyota už aj na Slovensku predstavila svoj nový model Corolla Cross. Dopĺňa tak ponuku SUV...24. Jún, 2022