Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!

V akom najšialenejšom vozidle ste sa viezli? Nám sa podarilo sadnúť do eventového špeciálu Red Bull Zubor, ktorý má potenciál spraviť perfektnú párty všade, kde sa objaví. Vlastne s týmto zámerom ho nechala firma Red Bull aj postaviť. My sme si všetky funkcie vyskúšali naživo.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Skúsili sme Red Bull...

Auto-moto zaujímavosti

To, čo najskôr vyzerá ako dodávka z filmu Mad Max Fury Road a bije do očí svojimi ostro rezanými líniami je špeciálne vozidlo, ktoré vytvorí zábavu všade, kde ho postavia. Ale najskôr k samotným tvarom. Prvé pohľady naznačujú, že toto vozidlo mohlo mať za pôvodcu základných komponentov niečo z vojenského súdka. Nie je to tak. Toto auto je postavené na podvozku amerického pick-upu RAM 1500 Laramie. Luxusný základ pôvodného vozidla prináša hneď niekoľko výhod pre vodiča. Okrem slušného informačno-zábavného systému prináša tiež možnosť ventilácie komfortných sedadiel a samozrejme aj ich vyhrievania. Presun medzi základňou a miestom podujatia vôbec nie je utrpením. Toto platí za predpokladu, že netreba ísť naozaj rýchlo. Optimálna cestovná rýchlosť je však stále veľmi úctyhodných 120 km/h po diaľnici. Neberte to zle, zvládne aj viac, ale potom už logicky znižuje svoj dojazd a tiež sprostredkúva väčšiu citlivosť na okolité vplyvy počasia. Lenže toto auto asi nebude úplne o jazde. Kvôli trochu vyššej hmotnosti sa zbavilo vzduchového podvozku a miesto neho je tuhší nastaviteľný, čo možno znižuje komfort, ale lepšie sa vysporadúva so zadnou časťou plnou zábavy.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Keď je presun na miesto hotový, tak môže začať transformácia na ozvučovací špeciál. Skúsený človek dokáže vozidlo prestavať z toho, čo vyzerá ako dodávka sudcu Dredda z filmu na pódium s kompletným DJ-ským vybavením za menej ako 10 minút. Stačí pritom vysunúť striešku, vysunúť televízory, nahodiť zariadenia, zapojiť reproduktory a párty môže začať. Jasné, je vhodné nechať trošku dlhší čas na prípravu, ale v režime akútnej potreby zvukovej prezentácie je aj toto možnosť.

O ozvučenie sa starajú štyri masívne reproduktory JBL a vizuálna produkcia smeruje na dve obrovské televízne obrazovky. Tie sú výsuvné, rovnako ako strieška nad dídžejom, a sú zavesené na kĺbe, aby bolo možné prispôsobiť natočenie aktuálnej situácii.  Rovnako rýchle ako rozloženie je po skončení akcie aj zloženie späť do cestovného stavu.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Cestovanie vozidlom s názvom Red Bull Zubor je príjemné aj vďaka osemvalcovému motoru a dostatočnému výkonu. Presný údaj nie je relevantný, stačí vedieť, že aj takto veľké auto dokáže reálne zrýchľovať a môže byť aktívnou súčasťou premávky. Dokonca bude rýchlejšie ako niektoré Subaru súčasnosti. Len si treba dať pozor na samotné rozmery. Dĺžka presne 6 metrov a šírka 2,3 metra nie sú úplne zo sekcie osobných vozidiel. Majú až úžitkové charaktery a na jazdu treba asi trochu cviku. Najväčšou devízou pre vodiča však bude rešpekt na ceste. Zbadať toto monštrum v spätnom zrkadle, tak sa hneď praceme na kraj. Aj je jedno, či by sa vodič práve ponáhľal. Uskakovanie z cesty nie je aktívnou situáciou len kvôli preľaknutiu, je aj kvôli tomu, že každý chce Zubra vidieť. Takto výrazné vozidlo nie je úplne každodenným zjavom na ceste. Nie je pritom zložené zo žiadnej sériovej produkcie dielov, je to špeciálny showcar vytvorený čisto pre potreby firmy Red Bull a pre jednoduchšie zabezpečenie udalostí a rôznych podujatí. Preto má dvere, za ktoré by sa nehanbili ani vojenské špeciály, má kovové výstuže prednej časti, má masívne lomené línie, všetko preto, aby sa do vnútra zmestilo potrebné vybavenie a aby vozidlo pútalo ozajstnú a nefalšovanú pozornosť. Nie pozornosť so závisťou, ale pozornosť so záujmom. Z kabíny vidíte ako si ľudia na zastávkach ukazujú prstom, nie tým, ale ukazovákom a vodiči púšťajú mobilné telefóny a sledujú, čo to okolo nich prechádza a chvíľu trvá načítavanie súvislostí, už podľa výrazov.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Sme radi, že sme si mohli tento obrovský automobil pozrieť naživo, ale mohli sme ho aj počuť. Má totiž špeciálnu výfukov sústavu, ktorá má diaľkovo ovládané klapky v oboch rúrach. V prípade ich zatvorenia dokážete so Zubrom precestovať kľudne aj štyristo kilometrov, pričom možno na ne bude stačiť aj jedna plná nádrž a následne dokážete pútať pozornosť nielen zjavom, ale aj otvorenými klapkami výfuku. Tie mohutné podporujú zvuk motora a hlboké tóny, ktoré vypúšťajú sú príjemné na počúvanie. Nie, toto auto až tak nereve, len má trochu hlasnejší a masívnejší prejav stále s prijateľnou úrovňou intenzity.

Red Bull Zubor je teda fantastický činom, ktorý sa nestratí na akejkoľvek forme podujatia. Dokázal by dokonca spraviť aj menší hudobný festival. Ozvučenie na to má geniálne a za stageom by mohli byť aj displeje na video produkciu, pričom ovládať tieto funkcie nebude po zaškolení problém pre nikoho. Slovenské zastúpenie Red Bullu má teda auto, ktoré zaujme nielen na ceste, ale je stredobodom pozornosti aj na každom evente, na ktorom sa objaví. Tvorba takéhoto vozidla je síce odvážny krok, ale krok, ktorý prinesie pozornosť aj v budúcnosti. A prináša ju aj teraz, všade kde sa ukáže.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Red Bull Zubor je vozidlo ako žiadne iné. Je postavené z veľmi zaujímavého základu, teda zaujímavého v Európe, a prináša benefity, ktoré by neboli možné ani so žiadnou sériovou dodávkou. Veď už len samotné tvary podobné military grade špeciálom, ako napríklad Aligator, či HMMWV sú neprehliadnuteľné. Prehliadne ich iba ten, kto absolútne ignoruje dianie okolo seba. A má slúchadlá v ušiach, prípadne ignoruje naozaj celý svet. Zvuk výfukov je totiž tiež zo sekcie neprepočuteľných a rovnako ťahá pozornosť ako samotný zjav auta. Ako celok má teda Zubor dostatok appealu a vždy keď sa objaví v spätnom zrkadle na diaľnici, prípadne v mestskej premávke. Vodič však musí mať určité zručností, lebo celková veľkosť je nadpriemerná a väčšia ako v prípade ostatných osobných a úžitkových áut.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Red Bull Zubor je výborným ťahom a môžete ho vidieť aj vy na podujatiach, kde Red Bull participuje. Sú to podujatia začínajúce spoločenskými akciami a pokračujúce cez športové zápolenia. Ak ho zbadáte, určite si ho choďte pozrieť z bližšia, oplatí sa. Na to, že je custom built vozidlom je spravený naozaj výborne s citom pre detail. Akurát meniť v ňom prevádzkové kvapaliny musí byť zážitok. Na prístup k motoru treba prednú časť vyklopiť ako na trajekte. Aj vďaka tomu má neuveriteľný cool faktor, ktorý nedokáže nič len tak replikovať.

Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
02Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022
03Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022