Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý Avenger

Jeep získal pripojením FIATu ku koncernu Stellantis prístup k technológiám, ktoré doteraz vyvíjal Peugeot, Opel a Citroën. To znamená, že si môže vyberať z repertoáru tých najmodernejších možností pohonu, ktoré koncern má. Môže teda využiť platformu nového elektrického Peugeotu e-308 a vytvoriť na nej vlastné vozidlo. To sa aj stalo a v Paríži automobilka predstavila svoj prvý elektromobil Avenger.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Jeep

Elektrický Jeep prichádza,...

Auto-moto zaujímavosti

Nový najmenší model sa dostáva svojou veľkosťou ešte pod model Renegade, od ktorého je o 16 cm kratší. Má dĺžku iba 4,08 m a radí sa tak do segmentu B. Aj napriek tomu ma však rozumnú svetlú výšku 20 cm a nájazdové uhly vpredu 20 a vzadu 32°. DNA Jeepu je viditeľná už na prvý pohľad a predných 7 otvorov v maske nahradilo 7 dizajnových elementov lebo elektromotor nepotrebuje reálne prieduchy.

Tak ako na ostatných Jeepoch, aj Avenger má viditeľné rozšírenia blatníkov a dizajnéri skryli zadnú kľučku to rámu okna. Zadná časť modelu je znova štandardná pre automobilku s tvarmi, ktoré okamžite pripomínajú väčšie modely.

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerZdroj: Jeep

Interiér malého elektrického Jeepu využíva výrazne horizontálne línie prístrojovej dosky a široký displej v strede. Pozitívom je, že niektoré funkcie si nechali samostatné tlačidlá a je ľahšie ich nájsť. Niektoré prepínače sú však úplne z dielne Stellantisu. Za všetko hovorí napríklad prepínač jazdného režimu. To čo je naozaj odlišné je použitie tlačidiel na zvolenie režimu prevodovky. Je to veľký rozdiel oproti prepínaču v štrbine, ktorý využíva kompletne celý Peugeot a Citroën.

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerZdroj: Jeep

Na malom priestore nie je úplne možné spraviť extrémne veľa miesta v interiéri, ale malý Jeep Avenger bude mať stále objem batožinového priestoru slušných 380 litrov. Je to zruba toľko, čo má aj podobne dlhý spaľovací model Škoda Fabia.

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerZdroj: Jeep

Pohon modelu bude primárne zabezpečovať elektrický motor s výkonom 115 kW (156 k), áno, presne ten, ktorý materský koncern Stellantis používa aj pre model e-308. Rovnako tak prinesie aj relatívne veľkú batériu s kapacitou 54 kWh. Tá má zabezpečiť mestský dojazd, podľa WLTP, až na úrovni 550 km a bežne má vozidlo, v zmiešanom cykle dať 400 km. O tom, či je aj tu obmedzenie využiteľnej kapacity je ešte skoro hovoriť. Batéria má stále možnosť nabíjania výkonom až 100 kW a za 3 minúty by mohlo pribudnúť až 30 km dojazdu.

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerZdroj: Jeep

Jeep Avenger sa začne vyrábať už onedlho v poľskej fabrike v meste Tychy a bude sa predávať v Európe, Japonsku a Južnej Kórei. To však nie je všetko, čo automobilka ukázala. Ukázala aj koncept Avenger s pohonom všetkých 4 kolies, ktorý prináša pár dizajnových zmien. Hlavne ale použitím dvoch motorov získava maximálny výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 500 Nm. Predokolka má iba 260 Nm. Tento koncept však zatiaľ ostáva iba víziou toho, čo je možné a do sériovej produkcie mieri iba alternatíva s pohonom výlučne prednej nápravy. Na trhu sa bude musieť postaviť štandardným vozidlám aj z pôvodného materského koncernu. Veľkým konkurentom malého predokolkového SUV bude malé predokolkové SUV s logom Peugeotu, či logom DS Automobiles. Svoje bude chcieť v tejto bitke povedať aj ďalší koncernový brat, Opel, ktorý má zástupcu aj v tejto triede.

Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerZdroj: Jeep

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Skúsili sme Red Bull Zubor: Stredobodom pozornosti je všade!V akom najšialenejšom vozidle ste sa viezli? Nám sa podarilo sadnúť do eventového špeciálu...19. Október, 2022
02Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileFrancúzska automobilka Citroën nadviazala na svoju tradíciu veľkých sedanov, ktoré šokovali...11. Október, 2022
03Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVMercedes sa rozbieha na poli elektrických vozidiel naozaj vo veľkom. Začiatky novodobej éry...18. Október, 2022