Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sile

Francúzska automobilka Citroën nadviazala na svoju tradíciu veľkých sedanov, ktoré šokovali svet. XM a C6 sú síce minulosťou, ale aktuálne prichádza s modelom C5 X, ktorý je akýmsi crossoverom medzi štandardným sedanom, liftbackom, ale aj športovo-úžitkovým vozidlom SUV.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën C5 X PureTech 180:...

Auto-moto zaujímavosti

Toto je presne kombinácia, s ktorou prichádza aj budúca generácia Fordu Mondeo, aj keď nie na náš trh, zatiaľ je v Ázii. A z Ázie pochádza aj Citroën C5 X. Kompletne ako ho vidíte sa vyrába v Číne, čo absolútne nie je problémom z hľadiska kvality. Všetko má dostatočne kvalitné materiály a zároveň je všetko spracované takmer dokonale.

V prvom rade treba skonštatovať, že toto vozidlo je aktuálne najdlhším Citroënom v ponuke. Teda ak nerátame úžitkovú sekciu ponuky. Z osobných tróni naozaj na kráľovskom poste s dĺžkou viac ako 4,8 metra. To už pomaly atakuje zaradenie do vyššej strednej triedy, podobne ako to má aj jeden z konkurentov, Škoda Superb. Podobne je to aj so šírkou, tiež je väčšia, až 1 865 milimetrov. Rozdielom oproti obyčajnej konkurencii je pri C5 X výrazné oplastovanie a svojské tvary modelu s francúzskymi koreňmi.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Veľkým prekvapením veľkého Citroënu je interiér. O veľkosti kufra s objemom 545 litrov asi netreba hovoriť, dôležitejšie je, že na zadných sedadlách je naozaj extrémne veľa priestoru. Samotné sedadlá sú skôr kreslami a aj napriek šírke auta favorizujú tvarom dvojicu pasažierov. Tí majú na nohy naozaj veľa priestoru a na hlavu ho tiež nechýba.

O pohodlnosti predných sedadiel nemôže byť žiadna diskusia. Tie sú znova rovnakého rázu ako zadné a automobilka sa znova vracia na vlnu extrémneho komfortu, ktorú opustila, aspoň čiastočne, s koncom hydropneumatických podvozkov. Niečo s podvozkom predvádza ale aj na nových vozidlách. Miesto zložitého hydropneumatického systému s kombináciou plynu a kvapaliny má aspoň aktívne hydraulické dorazy.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Predná časť je úplne adekvátna tomu, čo automobilka presadzuje v ostatnej dobe. Auto má klasické radenie prepínačom schovaným v malej štrbinke a displej na vrchu prístrojovej dosky sa dá ovládať veľmi jednoducho, pričom dostal nový informačno-zábavný systém. Pozitívnou správou je, že automobilka počúva svojich zákazníkov a necháva klimatizáciu na samostatnom paneli v spodnej časti prístrojovej dosky. Na prepínanie jednotlivých režimov vozidla teda netreba hľadať príslušné softvérové tlačidla ako tomu bolo napríklad pri modeloch C4 Spacetourer.

Volant má zrezanú vrchnú aj spodnú časť a využíva klasické tlačidlá a posuvné prepínače. Tu našťastie nezasiahla éra dotykových prvkov a všetko je možné ovládať s klasickou tlačidlovou odozvou, ktorá uľahčuje orientáciu v noci pri zhoršených podmienkach. Samostatné tlačidlá má aj prepínanie režimov za radiacou pákou. Interiér ako celok pôsobí veľmi vyvážene a naozaj kvalitne. K tomu sa určite pridáva aj podarená imitácia dreva, či naozaj výborné sedadlá. Ku komfortnému autu však patrí aj komfortný motor.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Pod kapotou pracuje motor s objemom 1,6 litra a prepĺňaním turbom. Tento agregát je v koncerne už známy a je vo svojej najlepšej forme. Má výkon 133 kW (181 k), ktoré cez osemstupňovú automatickú prevodovku Aisin odovzdáva výlučne na predné kolesá. Dynamická jazda teda nie je Citroënu C5 X cudzia, ale podvozok hovorí, že prím stále hrá komfortná a nenútená jazda pre všetkých pasažierov.

Z nuly na 100 zrýchli tento komfortný koráb za 8,1 sekundy a vôbec sa pritom nezapotí. Jedine treba brať do úvahy, že prevodovka v niektorých režimoch rozmýšľa trochu zvláštne a občas autom trhne, najmä v zápchach. Ak sa s ňou naučíte žiť, tak to bude bezproblémové súžitie a zistíte aký režim jazdy treba zvoliť. Možno ale stačí uviesť prevodovku do pôvodné stavu, aby si zvykla na vašu jazdu a nie na jazdu novinárov pred vami.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavou veličinou je aj spotreba. Pri využívaní diaľnic a všetkého ostatného dokáže C5 X, s týmto motorom, jazdiť s prehľadom do 7 litrov benzínu na 100 km. Vzhľadom na veľkosť auta je to úplne výborná správa a rozhodnutie automobilky nevyužívať naftové motory je celkom oprávnené. Je oprávnené aj z hľadiska využitia verzii s plug-in hybridným ústrojenstvom, ktoré má dojazd viac ako 50 km na nabitie. V ponuke motorov však figuruje aj dobre známy trojvalcový agregát objem 1,2 litra, ktorý ma výkon 96 kW (131 k). Už aj s ním auto dokáže vyšprintovať na stovku za 10,4 sekundy, čo vôbec nie je zlé hodnota a spotreba je pri ňom ešte nižšia ako pri väčšom štvorvalci.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Ďalšou zaujímavou vecou je pohľad do cenníka. Základná cena C5 X s 1,6-litrovým turbomotorom je až s výbavou Shine a to 37 490 €, pričom je to nárast o 1 500 € oproti slabšiemu trojvalcu. Sumu 1 500 €, ktoré sú naozaj rozumne minuté, oceníte ich pri väčšom zaťažení vozidla. Hybrid s nabíjaním a ešte vyšším výkonom stojí od 43 990 € s rovnakou výbavou. Za takéto sumy vyzerá s danou veľkosťou model C5 X ako naozaj výhodná ponuka rodinného, či reprezentačného pracovného automobilu. Najväčší problém bude mať s absenciou naftových agregátov, na ktoré je slovenský trh zvyknutý, a s avantgardným tvarovaním nielen prednej časti, ale aj zadnej. Pri pohľade na zovňajšok a potom do interiéru sa dá povedať, že interiér je ešte oproti exteriéru výrazne konzervatívny. V prípade, že hľadáte nízke auto s pohodlným podvozkom a veľkým vnútorným priestorom, tak model C5 X spĺňa všetky požiadavky.

Citroën C5 X PureTech 180: Pohodlie sa vracia v plnej sileZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
02Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
03Citroën ë-C4 stále ukazuje svetlú stránku elektromobilityAký je základný stavebný prvok elektromobility na Slovensku? Dalo by sa povedať, že to je...19. Júl, 2022