Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčik

Hummer bol tým auto, ktoré nebolo pôvodne určené na cesty, ale firma AM General ho na naliehanie ľudí musela na cesty adaptovať. Pôvodne to bolo vojenské auto, ktoré stále funguje v niektorých armádach. Už sa však nejakú dobu nevyrába. Súčasný vlastník značky, GMC, predstavil s týmto menom nový elektromobil.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.10.2020
Diskusia:

Elektrický Hummer bude mať...

Auto-moto zaujímavosti

Nový GMC Hummer EV je elektromobil vo forme pick-upu, takže Tesla Cybertruck a Rivian R1T majú nového konkurenta. A nie hocijakého. Automobilka tiež hovorí o výkone 736 kW (1000 k) a aj o šialenom krútiacom momente 15 592 Nm z troch elektromotorov. Ale tu je jeden zásadný problém. Automobilka uvádza, podobne ako Tesla pri predsatavení Cybertrucku, krútiaci moment na kolesách. Takže veličinu, ktorá nie je reálne porovnateľná a je naozaj len na wau efekt. Reálny krútiaci moment je v oblasti 1200-1350 Nm. To stále nie je málo, najmä pri porovnaní s ostatnými pick-upmi so spaľovacím motorom. Takže dôvod na prezentáciu hodnoty z kolies je len chvíľkové šokovanie zástupov.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Aj keď je situácia taká, že GMC vlastne ešte nemá funkčnú verziu, tak hovorí, že nabíjanie vozidla bude možné až 350 kW nabíjačkou. To je tiež viac ako majú súčasné elektromobily. Nabitie na sto míľ, čiže 160 kilometrov má za 10 minút. Automobilka predstavila jedine parameter dojazdu, ktorý je viac ako 560 kilometrov. Pri veľmi hrubom odhade by to mohlo znamenať batériu s kapacitou približne 150 kWh.

Nový a moderný elektroHummer bude mať možnosť krabej chôdze. To znamená, že natáčanie zadnej nápravy vie spôsobiť, že auto vie ísť istým spôsobom bokom. Ale to len v naozaj nízkych rýchlostiach. Má tým zlepšiť manévrovateľnosť veľkého a ťažkého auta.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

V základnej výbave uvádzacej série pick-upu Hummer EV bude vzduchové pruženie, ktoré dokáže pracovať v rozmedzí viac ako 150 milimetrov. Toto v preklade znamená možnosť zlepšenia nájazdového a odjazdového uhla. Na elektromobil má toto monštrum tiež slušnú brodivosť viac ako 80 centimetrov. Avšak taký bežný Ford Ranger má tiež 80 centimetrov. Asi je jasné, že nikto nechce zaliať vodou takú veľkú batériu.

Úplne šialene však pôsobí hodnota zrýchlenia na stovku. Tú rýchlosť sa obrovském vozidlu podarí dosiahnuť za čas len niečo nad 3 sekundy. Je to len o pár desatín viac ako potrebuje Tesla Cybertruck. Hummer EV bude mať ešte systém Super Cruise, ktorý dokáže jazdiť bez potreby vodičových rúk na volante. Najnovšia verzia systému dokáže naviac zistiť kedy je optimálne zmeniť jazdný pruh a dokáže to spraviť samostatne s tým, že aj vyhodí smerovku.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Dizajn modelu sa inšpiroval u predchádzajúcich Hummerov. Predná časť má podobnú vizáž, ale má svetelnú rampu cez celú prednú časť. Svetlená rampa je rozdelená siedmimi zvislými rebrami. Prekvapením je celkom neaerodynamicky pôsobiace takmer kolmé predné sklo kabíny. Aj to je odkaz na predhádzajúce modely s týmto menom. Rozšírenia blatníkov tiež evokujú minulosť, najmä model H3. Pod nimi sú štandardne kolesá s celkovým priemerom 35 palcov, ktoré využívajú pneumatiky Goodyear Wrangler Territory. Hovorí sa, že do tých blatníkov vojdú aj kolesá s celkovým priemerom 37 palcov.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Do zadnej časti, tej pre náklad, sa dá dostať cez výklopnú časť, ktorú GMC volá MultiPro Tailgate. Dá sa, po otvorení, ešte čiasočne sklopiť, čím vytvorí schodík, prípadne skráti samotné veko, aby sa dalo lepšie nakladať vysokozdvižným vozíkom. Výrazným exteriérovým prvkom, aj keď ho nie je vidieť, je mohutný plech na ochranu podvozka. Nechráni totiž len podvozok samotný, ale aj batériu. Usporiadanie a samotná štruktúra Ultium dokáže poskytnúť dostatočnú tuhosť na to, aby mohol Hummer EV fungovať bez nutnosti strechy ako kabriolet. Riešenie je pritom veľmi podobné tomu, čo má Jeep Wrangler. Stačí dať dole jednotlivé panely. Jeden panel je nad prednými sedadlami a zadná časť je rozdelená na polovicu. Interiér trochu prevzdušní aj možnosť otvárania zadného okna kabíny.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Keď už sme spomenuli Wrangler, tak Hummer EV má lepšie hodnoty nájazdových a prejazdových uhlov. V režime Extract má predný nájazdový uhol až 49,7 stupňa (Wrangler Rubicon 44 stupňov), odjazdový uhol 38,4 stupňa (Wrangler 37 stupňov) a prejazdový uhol má veľký pick-up až 32,2 stupňa, pričom Wrangler Rubicon má 27,8 stupňa. Jasné, že do porovnania vstupuje päťdverová, väčšia verzia Jeepu.

Interiér tohto obra ponúka miesto pre piatich ľudí, pričom aj tí vzadu majú dostatok miesta, ale sedia trochu vzpriamenejšie. Na ovládanie informačno-zábavného systému prichádza 13,4-palcov dotykový displej a displej s uhlopriečkou 12,3 palca je pred vodičom miesto klasických ukazovateľov. Kamery UltraVision na nich sprostredkúvajú aj pohľad na to, čo je pod prednou a pod zadnou nápravou. Celkovo sa dá zvoliť jeden z osemnástich pohľadov cez vstavané kamery.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Displej pred vodičom dokáže informovať, okrem tradičných veličín, aj o aktuálnom krútiacom momente. Nie je jasné, či bude ukazovať ten porovnateľný, alebo kolesový krútiaci moment. Zobrazuje však tiež tlak v pneumatikách, náklony, či rozdeleni krútiaceho momentu medzi kolesá.

Základná cena tohto monštra má byť 79 995 amerických dolárov, bude však výrazne okresaná. Nebude mať ani krabie chodenie bokom a ani Super Cruise a vzduchový podvozok. A ešte k tomu sa pridáva nižší výkon. Reálne bola v ponuke uvádzacia séria Edition 1, ktorá má úplne všetko. Ale tá sa vypredala za menej ako hodinu. Benefitom takéhoto pick-upu celkovo je kufor v prednej časti, aspoň menší.

Elektrický Hummer bude mať 15 592 Nm, ale má to háčikZdroj: GMC

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020
02Môže Tesla jazdiť bez vodiča na sedadle? Dá sa z Tesly vystúpiť počas jazdy so zapnutým autopilotom? Množstvo búrlivých reakcií...4. Október, 2020
03Dacia ponúkne naozaj dostupný elektromobil, bude ním SpringElektromobilita má niekoľko úskalí. Napríklad teraz je tým veľkým problémom malého...20. Október, 2020