Euro NCAP: Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez testovania!

Testy Euro NCAP ukrivdili čoraz častejšie skloňovanému nádejnému bestselleru v segmente dostupných značiek áut. Len s 1 hviezdou skončila Dacia Jogger aj napriek tomu, že neabsolvovala nárazové testy!

rufus v Testy
24.04.2022
Diskusia:
Zdroj: euroncap.com

Video: Euro NCAP...

Testy

Rodinná Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez absolvovania testov nárazu! Euro NCAP ju vyhodnotilo aj bez posúdenia miery rozbitia v testoch!

Dacia Jogger - Ako si viedla v testoch Euro NCAP?Zdroj: dacia.ru

Je Dacia Jogger bezpečné auto?

V školskej terminológii by sme mohli povedať, že si testovací komisári na Daciu Jogger zasadli. Pri testoch pozerali len na dáta nazbierané pri testovaní Dacie Sandero Stepway. Daciu Jogger testovanie Euro NCAP ohodnotilo bez relevantných výsledkov zo spomínaných nárazových skúšok.

Hodnotenie aj bez vykonaných crash testov

Testovací tím zašiel tak ďaleko, že na 1 ilustračnej fotografii uvádza rozbité Sandero, nie Daciu Jogger. Majú na to dôvod. Jogger v teste nestál, neutrpel žiadne „zranenia,“ preto zapózovalo Sandero. V mnohých testovacích disciplínach použili výsledky Dacie Sandero Stepway. Na oficiálnom videu crash testu Dacie Jogger zbadáš Daciu Sandero Stepway. Je dôvodom šetrenie? To sa nedozvieme. Podozrenie tu však je.

Podobný model, rovnaké hodnotenie

Dacia Jogger je partnerským modelom Sandero Stepway. Disponujú veľmi podobnou, ak nie rovnakou konštrukciou. To viedlo spoločnosť, zameranú na hodnotenie bezpečnosti pri zrážke, k finálnemu verdiktu s „požičaním si“ známok príbuzného s rovnakým základom.

Je Dacia Jogger bezpečné auto? Ako dopadli testy Euro NCAP?Zdroj: euroncap.com

Ako sa hodnotilo?

Ako hodnotenie prebiehalo? Euro NCAP porovnalo vlastnosti oboch modelov. V daných testoch bolo teda hodnotené porovnanie modelov a nie samotné výsledky. Verdikt z testovania Sandera Stepway testujúci aplikovali na Daciu Jogger. Dodatočné testy vykonali len v prípade potreby, ak skutočne cítili, že by sa výsledky v danej disciplíne mohli značne líšiť. Záznam teda obsahuje zábery z testovania Dacie Sandero Stepway 2021 a testy Dacie Jogger 2022.

Výsledky

Poďme sa pozrieť na samotné hodnotenie. Slabé hodnotenie asistenčných systémov sa dalo čakať. Dacia však „prepadla“ vo viacerých oblastiach. Dacii Jogger sa nedarilo ani v ochrane zraniteľných účastníkov premávky. Rovnako dostala slabé hodnotenie v ochrane dospelých osôb. Slabá ochrana dospelého pri čelnom náraze, rovnako v prípade poranenia hrudníka 10-ročného pasažiera.

Sandero Stepway vs. Jogger

Potrebné body Jogger stráca kvôli chýbajúcemu senzoru zapnutia bezpečnostných pásov na zadných sedadlách. Jogger toto signalizovanie pri 3 rade sedadiel neponúka. Vo výsledku ho delí len pár bodov od dosiahnutia 2 hviezdičiek. Tie získal v hodnotení model Sandero Stepway a súboj v hodnotení 2 podobných modelov tak Sandero nad Joggerom o kúsok vyhráva z 2 hviezdičkami.

Rodinná Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez absolvovania testov nárazu! Euro NCAP ju vyhodnotilo aj bez posúdenia miery rozbitia v testoch!Zdroj: euroncap.com

Úvaha

Možno by Jogger vďaka predĺženému rázvoru osí kolies a robustnej zadnej časti v skutočnom testovaní dosiahol lepšie výsledky. Predsa len, konštrukcia je odlišná, aj keď využíva rovnakú podlahovú plošinu CMF-B. Toto je však možné zhodnotiť len pri skutočne vykonanom čelnom aj bočnom náraze. Kto z nás by nebol naň zvedavý? Jogger by si zaslúžil v testoch repete s úplným preskúšaním.

Euro NCAP vykonáva sériu nárazových a bezpečnostných testov modelov áut:

  • test čelného nárazu, pričom 50 % šírky auta narazí na blížiacu sa deformovateľnú bariéru, ktorá sa tiež pohybuje rýchlosťou 50 km/h,
  • test čelného nárazu, auto narazí do pevnej bariéry po celej šírke,
  • test bočného nárazu, mobilná deformovateľná bariéra narazí na dvere vodiča,
  • test nárazu na tyč, testované auto narazí bokom do pevnej tyče.

Ďalšie testy

Uskutočňuje sa séria testov na chodcoch s rôznymi nárazovými hlavicami, s maketou hlavy dospelého a dieťaťa,  ako aj testy stretu s chodcom a cyklistom. Aktívna bezpečnosť sa testuje na základe výbavy vozidla. Vyhodnocujú sa prípady núdzového brzdenia medzi vozidlami. Monitoruje sa stav pasažierov (vrátane upozornení na nezapnutie bezpečnostných pásov), podpora jazdných pruhov a technológie rýchlostnej asistencie a ďalšie.

Rozdiel v bodovaní

Komisári organizácie, ktorí sú zodpovední za testovanie, rozhodli, že štruktúra a skelet Joggera je natoľko podobný Sanderu a Loganu, že v prípade nárazu a ochrany dospelej posádky a detí budú výsledky totožné alebo veľmi podobné. Prevzali tak výsledky Sandera Stepway. Sandero dostalo za ochranu detí  70 %, Jogger 69 %. V ochrane chodcov dostalo viac bodov Sandero. 3 % Jogger stráca za absenciu hlásenia nezapnutých bezpečnostných pásov v 3. rade sedadiel.

1 * aj bez testovania „proti stene“

Rumunská Dacia je predajným hitom vďaka jednoduchej technike, výbornej miere využiteľnosti a relatívne dobrých skúseností majiteľov. Automobilka vie prinášať dostupné modely za priaznivú cenu. S vývojom výrobných procesov rastie aj výbava. Dnes dostane zákazník u Dacie aj výbavu a prvky, ktoré sú dostupné u drahších rivalov.

Dacia Jogger testovanie Euro NCAP bez testovania - použili výsledky Dacie Sandero Stepway.Zdroj: euroncap.com

Dacia nepotrebuje 5 hviezdičiek

Dacia nie je posadnutá naháňaním dobrých výsledkov v testoch bezpečnosti. Dá sa povedať, že výrobca rozhodne nebojuje o 5 hviezdičiek. Napriek tomu je udelená 1 hviezda málo. Môže byť sklamaním pre výrobcu aj samotných fanúšikov testov Euro NCAP. Viacerí kritici hodnotenie označili za nedotiahnuté a odfláknuté. Milý Euro NCAP, bez vykonania potrebných testov to ani pri typovo podobných modeloch nepôjde!

Ako dopadli testy Euro NCAP?

Na záver možno povedať, že Dacia Jogger prešla hodnotením Euro NCAP. Testami však neprešla. Crash testy sú dôležitým posúdením súboru parametrov, ktoré s Daciou Sandero Stepway nie sú identické. Aký je tvoj názor? Možno považovať tieto výsledky za relevantné a hodné pozornosti? Podeľ sa s nami o tvoj pohľad v komentároch pod článkom.

Zdroj: euroncap.com

Dacia Jogger Euro NCAP testy

Video: Euro NCAP hodnotenie Dacie Jogger bez crash testu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahší Duster má 170 koní: Renault Duster Oroch za 21 000 €!Najdrahšia Dacia - Duster Oroch za 21 000 eur! Čo dokáže táto novinka postavená na základe...14. Apríl, 2022
02Superb combi ako nový za 19 489 €: Nájazd len 24 250 km! Škoda Superb - Nájsť spoľahlivé combi s dobrou výbavou ako nové a takmer nejazdené?...16. Apríl, 2022
03Šialená čínska SUV barakuda útočí vzhľadom a cenou!GAC Trumpchi GS beštia - čoraz viac sa hovorí o provokatívnom dizajne SUV mašiny z Činy,...10. Apríl, 2022