Exkluzívny sedan DS9 je na Slovensku, vieme koľko stojí

Automobilka DS predviedla už pred nejakým časom model DS9, ktorý je exkluzívnym sedanom. Má tvary vyčnievajúce nad všetkým ostatným vo vyššej strednej triede. Je to najväčší sedan na platforme dostupný v Európe. A už je dostupný aj na Slovensku.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.09.2021
Diskusia:

Exkluzívny sedan DS9 je na...

Auto-moto zaujímavosti

Auto, ktoré bude tým najluxusnejším a najpokrokovejším v ponuke novej prémiovej automobilky bude mať dĺžku 4,93 metra, šírku 1,93 metra a výšku 1,46 metra. Reálne má rázvor osí kolies 2,9 metra a platforma EMP2 využíva svoju najnovšiu verziu V2.3.

Tvary samotné sedia do modelového radu automobilky a interiér pôsobí honosne. Ale teraz prichádzajú deatilnejšie technické špecifikácie modelu spolu s cenovými reláciami, čo je tiež zaujímavý materiál. A tiež zaujímavý je systém podvozku.

DS Active Scan Suspension má kameru snímajúcu cestu pred autom, snímače svetlej výšky, akcelerometre a detektory na nápravách. Tie prinášajú údaje do počítača, ktorý mení tlmenie a odpruženie s ohľadom na meniace sa podmienky. Tento systém má priniesť extrémny komfort jazdy. Je jasné, že tých podporných systémov bude naozaj veľa a reálne ich zhodnotíme pri samotnom teste.

Exkluzívny sedan DS9 je na Slovensku, vieme koľko stojíZdroj: DS Automobiles

Poďme sa teda pozrieť na to, čo bude DS9 poháňať. Základným kameňom ponuky je benzínový motor s objemom 1,6 litra. Ponúka výkon 165 kW (225 k) a už v SUV DS7 Crossback Louvre funguje veľmi dobre, tak s nižším a ľahším autom bude dosahovať naozaj príjemné hodnoty dynamiky aj spotrieb. Na stovke je za 8,1 sekundy.

Nad ním bude plug-in hybrid s rovnakým základom, ktorý bude mať aj rovnaký výkon. Na jedno nabitie má, podľa WLTP, prejsť 56-59 kilometrov. Stovku zvládne za 8,3 sekundy, čo je dané pridanou hmotnosťou kvôli balíku batérií. Prírastok je takmer 300 kilogramov.

Najvýkonnejšou alternatívou bude tiež plug-in hybrid, ale s dvomi elektromotormi a pohonom všetkých kolies. Ten má výkon až 264 kW (360 k) a krútiaci moment 520 Nm. O dynamike zatiaľ automobilka neinformuje. Ale dá sa predpokladať, že čas potrebný na zrýchlenie na stovku bude niekde okolo 6 sekúnd. Nárast hmotnosti oproti predokolkovému plug-in hybridu je len o 70 kilogramov. A objem batožinového priestoru je pre všetky verzie rovnakých 510 litrov. Rovnaký je aj počet prevodových stupňov. Každá motorizácia má osem.

Exkluzívny sedan DS9 je na Slovensku, vieme koľko stojíZdroj: DS Automobiles

Základná cena s čisto benzínovým motorom je 45 990 eur s výbavou Performance Line. Avšak ku DS9 akosi viac sedí výbava Rivoli, ktorá stojí 49 990 eur. Za základný plug-in hybrid je príplatok 7 000 eur a vrcholný hybrid so štvorkolkou stojí 62 990 eur ako Performance Line a 65 990 eur ako Rivoli. Pritom reálne už ani netreba veľmi veľa vecí priplácať, výbava je naozaj obsiahla. Aktívny podvozok je však výsadou verzie Rivoli, čo je tiež aj dôvodom vyššej ceny oproti Performance Line.

Medzi najzásadnejšie príplatky určite treba zaradiť DS Night Vision. Tá obraz z nočnej kamery premieta na displej pred vodičom a systém dokáže varovať pred prekážkami. Pre Performance Line stojí 1 600 eur a pre Rivoli iba 1 200 eur. To je veľmi príjemná suma za to, že v noci vidno srnky lepšie ako len pomocou svetiel. Zaujímavým príplatkovým prvkom je aj zvukový systém Focal Electra so 14-timi reproduktormi a celkovým výkonom 515 W. Ten stojí pre obe výbavy 1 200 eur.

Exkluzívny sedan DS9 je na Slovensku, vieme koľko stojíZdroj: DS Automobiles

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Špeciálna séria Rolls-Royce Landspeed Collection pripomína hrdinu soľných plání BonnevilluNiekedy je za špeciálnymi edíciami väčší príbeh ako len snaha o marketingový úspech...2. Júl, 2021
02Lexus už na Slovensku odprezentoval nový NX, bude mať aj plug-in hybridAni sa to nezdá, ale prvá generácia menšieho SUV od Lexusu je s nami už 7 rokov, čo je...5. August, 2021
03Lamborghini predstavilo nový Countach, je brutálnyModelový rad Lamborghini je trochu nevyrovnaný. Kým Urus a Huracan sú celkom nové modely,...17. August, 2021