Explózia motora: Pokus o zvýšenie výkonu dízla na 3 000 koní

Šialené stádo koní pod kapotou. Nebezpečný sen moderných tunerov. Nie vždy idú veci podľa plánu. Dostať výkon motora nad hranicu 3 000 koní. To je nebezpečná hra, ktorá môže poriadne prekvapiť. Podarilo sa úpravcom dostať motor na nebezpečnú hranicu za cenu zranenia tunerov? Pôsobivé zábery doslova berú dych!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.11.2020
Diskusia:

Video: Explózia motora -...

Auto-moto zaujímavosti

Stroj je postavený spoločnosťou Industrial Injection so špecializáciou na technológie Cummins, Duramax a Power Stroke. Dízlová modifikácia Cummins motora s objemom 6,7 litra dostala trio turbodúchadiel, ktoré dostali výkon na 2 700 koní. Keď nikdy nemáš dosť, neuspokojí ťa v motorovej „ stajni“ ani 2 700 až 2 920 koní. Tuningová firma Industrial Injection túžila šialenom výkone dízla. 3 000 koní nakoniec zažilo iba obhorené auto.

V sekunde z neho ostala len veľká ohnivá guľa. Pri šialenom teste nepoužili amatérski úpravcovia žiadny ventilátor, ktorý by chladil motor. Neprikladali pozornosť tomu, že by to v extrémnom pokuse o zvýšenie výkonu malo význam. Pri podobných snahách sú nutné minimálne hasičské obleky. Tie nemusia vždy stačiť. Riziko vznietenia je vysoké, tak ako nebezpečenstvo pochybných pokusov.

Explózia motora: Pokus o zvýšenie výkonu dízla na 3 000 koníZdroj: autoevolution.com

Hneď ako motor exploduje, je počuť silný zvuk a piskot motora pri nevydarenom spaľovaní nafty. Blok motora aj turba vyletel v sekunde vysoko nad vozidlo. Ako zázrakom sa pri tom nezranil nikto z divákov! Vodič aj spolujazdec utrpeli popáleniny a škrabance. Našťastie, sa im nestalo nič vážnejšie a nezaplatili inú krutú daň.

Podarilo sa úpravcom zvýšiť výkon nad nebezpečnú hranicu 3 000 koní?Zdroj: autoevolution.com

Tento nákladný automobil je označený príznačným názvom „Master Shredder II.“  Namiesto vydareného pokusu, má na konte vďaka autorom modifikácie, katastrofickú poruchu motora. Ekológia z nich nemá radosť. Nákladné vozidlá vo väčšine štátov sveta neberú do úvahy potrebné normy platné pre osobné automobily. V tomto prípade je dopad znečisťovania životného prostredia absolútne zanedbanou otázkou.

Pokus z Oregonu v USA je smutným mementom toho, prečo sa netreba púšťať do podobných „prerábok“ bez potrebnej odbornej prípravy a vybavenia. Paradoxne sa ich snaha, aj napriek neúspešnému pokusu, dočkala extrémnej pozornosti publika. Môže za to práve samotný výbuch. Kto by však týmto „nadšencom“ zveril do rúk vlastný automobil?

Podarilo sa úpravcom zvýšiť výkon nad nebezpečnú hranicu 3 000 koní?Zdroj: autoevolution.com

Akýkoľvek pokus o zvýšenie výkonu môže skončiť fiaskom. Niekedy ide doslova o život. Presvedčia ťa o tom nasledujúce zábery. Explózia motora otvára ústa aj skúseným tunerom. Všetky fotografie a snímky naznačujú dramatickú poruchu motora. Nikdy nepodceňuj možné komplikácie, aj najmenší detail môže byť poriadne nebezpečný. Posúď sám. Sleduj video.

Zdroj: autoevolution.com, YouTube kanál Its Loud Just Cause 

Video: Explózia motora - pokus o zvýšenie výkonu dízla na 3 000 koní

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový svetový moto rekord: 367 koní, rýchlosť 408 km/h!Súčasný rýchlostný rekord 329 km/h pokorený. Rýchlosť až 408 km/h na elektrickom motocykli!...10. November, 2020
02Potvrdené: Slovensko bude vyrábať bestsellery - Nový Superb a VW Passat!Málokto vie, že bratislavský VW je jediný závod, ktorý vyrába celkom 5 značiek áut. Pôvodne...14. November, 2020
03Revolučný kompozit: Zníženie hmotnosti karosérie o 50 %, cena 9 €/kg! Karbónové vlákna sú drahé. Celú výrobnú linku treba pre potreby výroby prispôsobiť, čo sa...16. November, 2020