Nový svetový moto rekord: 367 koní, rýchlosť 408 km/h!

Súčasný rýchlostný rekord 329 km/h pokorený. Rýchlosť až 408 km/h na elektrickom motocykli! Nenechaj si ujsť šialenú jazdu jazdca Maxa Biaggiho s 367-koňovým delom na 2 kolesách!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.11.2020
Diskusia:

Video: Nový svetový moto...

Auto-moto zaujímavosti

Štvornásobný motocyklový majster sveta, Max Biaggi, si stanovil veľký cieľ. Pokoriť sa rozhodol hneď 11 svetových rekordov. Výzva je stanovená, kocky sú hodené. Splniť hneď 11 rekordov naraz, nie je v podmienkach skupinových pretekov za krátke časové obdobie možné. V jeho prípade realizácii stanoveného cieľu pomáha fakt, že v 7 disciplínach ide o samostatný šprint bez iných pretekárov.

Elektrický pohon vs. moto rekordy

V bežných motocyklových súbojoch sa limity posúvajú postupne. Čo sa týka elektrického pohonu, ten umožňuje extrémne rekordy rýchlosti. Táto špecifická kategória patrí medzi nové disciplíny. Je tak možné dotknúť sa výrazných rekordných rozdielov nečakane impozantným spôsobom.

Max Biaggi v spolupráci s Voxan Wattman - nový svetový moto rekordZdroj: bauersecure.com" data-src="/dist/_5-26-85/images/placeholders/transparent.600x400.png" data-was-processed="true" data-interchange="[https://mcn-images.bauersecure.com/PageFiles/674722/615x405/Max-Biaggi-non-streamline.jpg, small], [https://mcn-images.bauersecure.com/PageFiles/674722/999x666/Max-Biaggi-non-streamline.jpg, medium], [https://mcn-images.bauersecure.com/PageFiles/674722/822x548/Max-Biaggi-non-streamline.jpg, xlarge]" data-resize="1lmfof-interchange" data-t="xcub4j-t

Prísne pravidlá pokorenia svetového rekordu

Ak si však také pokorenie rekordu predstavuješ ako samostatnú jazdu s kamarátmi na trati, si na omyle. Rekordy podliehajú prísnym pravidlám. Podľa pravidiel motocyklovej federácie FIM treba uskutočniť 2 jazdy v opačnom smere v priebehu dvoch hodín. Meranie rekordu prebieha na 1,6 kilometrovom úseku.

Výzva pri hľadaní vhodnej trate

Táto vzdialenosť sa meria uprostred trate, pretože sa pri tomto type rekordov neštartuje z miesta. Zvyšok trate slúži na štart a brzdenie. S hľadaním ideálnej trate to nie je jednoduché. Max Biaggi je však profesionálny pretekár so skúseným tímom odborníkov a s prekonaním 11 rekordov to myslí skutočne vážne.

Miesto uskutočnenia rekordov

Firma, pôvodom z Monaka, si pre splnenie rekordu vybrala francúzskej letisko, ktoré traťou najlepšie vyhovuje potrebám rekordov. Letisko v Chateauroux poskytlo 3,5 kilometrov dlhú trať. Celá akcia trvala od piatku do nedele. Nebola núdza o adrenalín, vypäté momenty aj burácajúci potlesk.

Spolupráca so značkou Voxan

Biaggi sa pri splnení svojho sna spojil so značkou Voxan. Špeciálna divízia patrí pod značku Venturi a jazdcovi vie ponúknuť to, čo pre splnenie rekordu potrebuje. Extrémne výkonnú mašinu s elektrickým pohonom. Spoločnosť sa elektrickým vozidlám venuje už dlhšiu dobu. Na motocyklovú divíziu prišiel rad presne v správnej chvíli. Slovo dalo slovo a výkonný stroj z pera Voxan Venturi dostal profesionálneho jazdca.

11 pokusov o vytvorenie nového rekordu

Celkom sa jazdec pokúsil vytvoriť 12 nových rekordov. V jednom prípade snaha zlyhala. Zaujímajú ťa výsledky v ďalších 11 disciplínach? Biaggi po usadnutí na výkonom nadupaný stroj potvrdil svoj talent a skúsenosti. S 2-kolesovým Wattmanom, v 2 odlišných verziách s a bez kapotáže, dosiahol niečo, čo väčšina jeho kolegov považuje za nemožné.

Max Biaggi - súčasný držiteľ svetového moto rekordu na elektrickom motocykliZdroj: venturi.com

Výkon + nový rýchlostný moto rekord 408 km/h

Realizačný tím bol závislý na výkone a parametroch vozidla. Pre účely rekordnej rýchlosti perfektne vyhovoval Mercedes z Formule E naladený na 367 koní, ktorý Wattman delo poháňa. Najmä vďaka výkonu dokázal v meraní dosiahnuť rýchlosť 408 km/h a pokoriť existujúci rekord. Biaggi týmto odstavil predchádzajúceho držiteľa rekordu, Ryujiho Tsuruta, ktorému sa podarilo minulý rok pokoriť v Bonneville rýchlosť  „len“ 329 km/h.

Kategória rekordov elektrických motocyklov

Spomínaných 7 samostatných rekordov bolo možné dosiahnuť práve kvôli skutočnosti, že išlo o prvý podobný rekord v histórii. Nová kategória elektrických motocyklov celkom určite priláka čoskoro nových rekordérov.

Max Biaggi - súčasný držiteľ svetového moto rekordu na elektrickom motocykliZdroj: venturi.com

Nové rekordy už čoskoro

Populárne rýchlostné rekordy na jednu míľu s pevným štartom znamenali pre jazdca taktiež úspech. Podarilo sa mu na Wattmane dosiahnuť rýchlosť 225,01 a 222,82 km/h. Voxan sa už vyjadril, že kvôli relatívne bezproblémovému dosiahnutiu rekordov, čoskoro chystá s edíciou rekordov na dlhšiu vzdialenosť. Môžeme sa tešiť na ešte zaujímavejšie parametre a rýchlostné rekordy! Vieš si predstaviť jazdu na elektrickom motocykle pri rýchlosti 408 km/h? Vieš si predstaviť šialene adrenalínový zážitok na vlastnej koži? Akú rýchlosť sa ti podarilo na 2-kolesovom stroji dosiahnuť? Podeľ sa so svojimi odvážnymi moto pokusmi v komentároch.

Zdroj: venturi.comrideapart.commotorcyclenews.com

Max Biaggi - nový svetový moto rekord 367 koní, 408 km

Video: Nový svetový moto rekord - 367 koní, rýchlosť 408 km/km

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dodávka pašerákov s prekvapením za 5,5 milióna eur! Polícia v nenápadnej bielej dodávke odhalila pašerácku skrýšu. Úlovok v hodnote viac ako...4. November, 2020
02Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020
03Ako si Slováci vedia poradiť s nasadenou papučou?V Žiline zlodeji ukradli kolesá z auta s nasadenou papučou. Vodič  vozidla musel pritom za...6. November, 2020