Revolučný kompozit: Zníženie hmotnosti karosérie o 50 %, cena 9 €/kg!

Karbónové vlákna sú drahé. Celú výrobnú linku treba pre potreby výroby prispôsobiť, čo sa spája s vysokými nákladmi. Novinka z Izraelu ponúka excelentné vlastnosti a extrémne nízku cenu. Pozeráš sa na revolúciu v automobilovej výrobe! Nový kompozitný materiál ponúka ako bonus 50 % úsporu hmotnosti karosérie. Cena materiálu? Len 9 €/kg!

rufus v Technika
16.11.2020
Diskusia:

Plasan - líder na poli...

Technika

Plasan je odborníkom na výrobu kompozitných materiálov. Výborné riešenia prináša najmä na poli balistickej ochrany pre pozemné vozidlá, palubné plošiny a osobnú ochranu. Spoločnosť patrí medzi lídrov na trhu, vyniká práve v oblasti balistickej ochrany. Dokáže zabezpečiť ľahkú a nákladovo efektívnu ochranu proti všetkým úrovniam balistických hrozieb až do úrovne STANAG 5 a 6.

Balistická ochrana

Spoločnosť ponúka špeciálne kompozitné pancierové plášte prispôsobené tak, aby vyhovovali konkrétnym požiadavkám zákazníkov s revolučnou  úrovňou ochrany pri zachovaní nízkej hmotnosti a nákladov. Odolný pancier z ľahkých kompozitných materiálov je výsledkom prenosu odborných znalosti spoločnosti Plasan v oblasti materiálov. Extrémne odolný plášť výrobca skladá z keramického kompozitu, roztokov na báze oceľových zliatin, odolných textílií a tvrdených plastov a z ďalších pokrokových materiálov. Inšpiráciu hľadal u populárnych karbónových vlákien vystužených plastov (CFRP).

Plasan z Izraela - Líder na trhu balistickej ochranyZdroj: plasan.com

Výnimočné terénne vlastnosti vďaka špeciálnemu materiálu

Špeciálne zložky v tele pancierového vozidla absorbujú náraz spojený s výbuchom a odlupovaním, čím zvyšujú stupeň prežitia posádky. Práve trieštivosť materiálu býva, čo sa týka balistickej ochrany, problémom. Keďže sa materiál, ktorý výrobca používa, skladá z mimoriadne ľahkých kompozitných materiálov, opláštenie Plasan zachováva vysokú manévrovateľnosť a funkčnosť vozidla v teréne. Ďalšou obrovskou výhodou je jednoduchá inštalácia. Dajú sa rýchlo a ľahko namontovať a vyzbrojiť tak automobil ideálnymi vlastnosťami aj priamo pred zásahom.

Zníženie hmotnosti vs. elektrický pohon

V časoch, keď takmer všetci pokladajú za prevratné riešenie modernej výroby, zavádzanie elektrického pohonu, je tu izraelský unikát, ktorý je dôkazom, že tomu tak nie je. V automobilovom svete je najväčším trendom znižovanie hmotnosti.

Plasan kompozit - extrémne nízka cena, zníženie hmotnosti o 50 %Zdroj: army-technology.com

Lacný kompozit

Skutočnou revolúciou v kombinácii so spomínanými vlastnosťami je cena. Pre zapojenie technológie do výrobného procesu nie je potrebný žiaden zložitý zásah do výroby. Technológia umožňuje využitie na súčasných, už existujúcich  výrobných linkách, ktoré pracujú s oceľovými samonosnými karosériami.

Revolúcia v automobilovom priemysle sériovej výroby

Šéf vývoja kompozitných materiálov, Ronen Berger, vyzdvihuje a chváli najmú široké možnosti použitia vo výrobe áut. Čerešničkou na torte je fakt, že sa nejedná o technológiu určenú výlučne pre pretekárske dráhy a drahé superšporty či pancierové vozidlá. Plasan počíta s uplatnením v bežnej sériovej výrobe aut. Túto technológiu hodlá presadiť vo výrobe modelov s produkciou viac ako 100 000 kusov.

R.I.P. drahý karbón

Najväčšia výhoda? Ide o najlacnejšie dostupné riešenie, ktoré porazí výhodami drahšie karbónové materiály. Izraelský Plasan parametrami doslova odstavil konkurenciu po zverejnení ceny. Tento prevratný materiál dosahuje porovnateľnú tvrdosť a odolnosť ako súčasné karbónové karosérie pri odľahčení  hmotnosti o polovicu!

Plasan kompozit - extrémne nízka cena, zníženie hmotnosti o 50 %Zdroj: plasan.com

Najlacnejšie riešenie na trhu, cena 9 eur/kg

Úspora hmotnosti vozidla o 50 % pri použití Plasan kompozitu je nič v porovnaní s nízkymi nákladmi. Toto riešenie dokáže výrobca vyrobiť za menej ako 10 amerických dolárov, v prepočte približne 9 eur na kilogram vyrobeného materiálu. Časy drahého karbónu sú preč. 

Odľahčenie vozidla o 100 kg

Pri odľahčení auta o 100 kg predstavuje využitie nového kompozitu investíciu v hodnote menej ako 1000 eur. Táto úprava bude stáť majiteľa okolo 900 eur. Existuje lacnejšie riešenie? Nová metóda prístupu k použitým materiálom umožňuje znížiť hmotnosť vozidla pri nečakane nízkych nákladoch. Cena je viac ako dostupná. Ako sa Plasan osvedčí na trhu, ukáže čas. Nechajme sa prekvapiť. Aký je tvoj názor na lacnejšiu náhradu karbónových vlákien? Podeľ sa s nami o svoje postrehy v komentároch.

Plasan kompozit - extrémne nízka cena, zníženie hmotnosti o 50 %Zdroj: plasan.com

Zdroj: plasancarbon.com

Plasan - Nový dostupný kompozit nahradí karbón

Plasan - líder na poli balistickej ochrany

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ako si Slováci vedia poradiť s nasadenou papučou?V Žiline zlodeji ukradli kolesá z auta s nasadenou papučou. Vodič  vozidla musel pritom za...6. November, 2020
02Dodávka pašerákov s prekvapením za 5,5 milióna eur! Polícia v nenápadnej bielej dodávke odhalila pašerácku skrýšu. Úlovok v hodnote viac ako...4. November, 2020
03Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020