Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z Maranella

Ktovie ako by sa cítil Enzo Ferrari, keby vie, že automobilka sa pod novým vedením dostala do bodu, kedy prichádza s vozidlom, ktoré má akési teréne ambície. Ferrari hovorí, že nové Purosangue nie je SUV, ale spĺňa predsa všetky predpoklady, ktoré by SUV spĺňať malo. Je to logické, ani Rolls-Royce sa nepriznáva, že vyrába niečo také.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.09.2022
Diskusia:
Zdroj: Ferrari

Ferrari Purosangue: Prvé...

Auto-moto zaujímavosti

Štýl modelu reflektuje súčasnú ponuku áut a radi sa ku ostatným modelom naozaj veľmi adekvátne. Vidno však vyššiu stavbu karosérie, pričom celková výška je stále veľmi nízkych 1589 mm. To znamená, že aj napriek svojmu terénnejšiemu prevedeniu je Purosangue stále relatívne nízkym autom. Najvyšším Ferrari bude určite, ale medzi modelmi SUV, ktorým vlastne nemá byť, je stále relatívne pri zemi.

Rovnako ako predná časť evokuje napríklad GTC4Lusso, zadok sa tiež dá automaticky priradiť ku automobilke so skáčucim koňom v znaku. Môžu za to rozdelené elementy svetiel, tentoraz vo forme pásikov, a najmä masívny difúzor, ktorý vytvára priestor pre štyri koncovky výfuku. Zaujímavý je ale najmä prístup do interiéru. Ferrari siahlo po rovnakom princípe ako má Rolls-Royce pre svoje nie SUV Cullinan. To znamená, že predné dvere sa otvárajú štandardne, ale zadné sa otvárajú smerom dozadu. Neprekvapí, že sú bez rámové. Práve takéto otváranie dverí ponúka lepší prístup na zadné sedadlá. Hlavne keď sa otvárajú do uhla 79 stupňov.

Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z MaranellaZdroj: Ferrari

V interiéri Purosangue je téma znova veľmi podobná ostatným modelom a v zadnej časti nebude možné umiestniť 3 sedadlá, ale iba dve. Takto reálne Purosangue znova odkazuje na modely FF a spomenuté GTC4Lusso, ktoré je ešte stále v ponuke. Predná časť interiéru, vrátane prístrojovej dosky je znova veľmi príbuzná aktuálnej modelovej línii vozidiel z Maranella. Zaujímavý je údaj aj o batožinovom priestore. Vozidlo, ktoré reálne pripomína zdvihnuté kupé ponúkne objem kufra naozaj solídnych 472 litrov. O nejakom sklápaní a variabilite tu asi nebude treba nič hovoriť. Sedadlá budú do určitej miery nastaviteľné, ale hovoríme skôr o elektrickom nastavení pre lepšie pohodlie a nie posúvaní kvôli variabilite batožinového priestoru.

Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z Maranella

Ferrari hovorí, že tento model vytvára kategóriu sám pre seba. Toto tvrdenie je veľmi odvážne, najmä keď existuje Lamborghini Urus Performante, Aston Martin DBX707, či Porsche Cayenne Turbo GT. Avšak Ferrari prichádza s hmotnosťou iba tesne nad dve tony, čo je naozaj jednou z najlepších v triede. Veľmi zvláštne pôsobí aj rázvor osi kolies viac ako 3 metre.

Ferrari Purosangue je však určite bezkonkurenčné použitým motorom. Aj napriek aktuálnej dobe automobilka pod prednú kapotu natlačila atmosférický plnený motor V 12, ktorý má zdvihový objem 6,5 litra. Taktiež má najvyšší výkon zo všetkých GT, ktoré kedy automobilka vyrobila. Dosahuje až 533 kW (725 k) a krútiaci moment vrcholí nemenej zaujímavou hodnotou 716 Nm. Maximálne otáčky sú až na hodnote 8250, ale krútiaci moment prichádza s 80 percentami hodnoty už pri 2100 otáčkach motora za minútu.

Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z MaranellaZdroj: Ferrrari

Motor V12 je spojený s dvojspojkovou automatickou prevodovkou s ôsmimi stupňami. Tento nový model má zvládnuť zrýchlenie na stovku za 3,3 sekundy a maximum je viac ako 320 km/h. Podobne ako GTC4Lusso má aj Purosangue pohon všetkých štyroch kolies, ktorý vypína pohon prednej nápravy pri rýchlostiach nad dvesto kilometrov za hodinu, alebo pri zaradení štvrtého a vyššieho prevodového stupňa. Pri splnení týchto podmienok sa z terénneho Ferrari stáva zadokolka.

Aj napriek tomu ako auto vyzerá a tomu, že to je Ferrari, ponuka stále rozumný kompromis nastavenia podvozku. Aktívny systém využíva vyrovnávanie v zákrutách a používa ovládanie tlmičov so 48V aktuátormi. Toto nastavenie nepotrebuje stabilizačné tyče, lebo vyrovnávacie prvky zabezpečujú aj túto funkciu. Svetlá výška modelu môže, vďaka adaptívnemu podvozku, klesnúť o 10 mm, v prípade prejazdu zákrut.

Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z MaranellaZdroj: Ferrari

Automobilka teda predstavila svoje prvé terénnejšie auto a Purosangue vyzerá adekvátne svojmu určeniu a hlavne súčasnému dizajnovému jazyku automobilky. Otázka je, koľko bude reálne stáť. Ferrari stanovilo základnú cenu na 390 000 €, ale, ako je zvykom, v ponuke bude nepreberné množstvo príplatkových prvkov, najmä z pohľadu individualizácie a prispôsobenia nielen farebného, ale aj materiálového v interiéri. Pol milióna bude teda rýchlo dosiahnuteľná méta.

Ferrari Purosangue: Prvé terénnejšie auto z MaranellaZdroj: Ferrari

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Dokáže BMW driftovať ako Mercedes AMG?To, čo dokáže "áemgéčko" je vysoká škola driftu. Ako sa s touto výzvou vysporiada menší...10. September, 2022
02Lamborghini potunilo Urus, predstavilo PerformanteLamborghini svojim modelom Urus pretavilo celkovú ponuku športových modelov do terajšieho...22. August, 2022
03Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaPeugeot 308 je jedným z tých áut, ktoré zaujmú úplne na prvý pohľad. Máme teraz na mysli...13. September, 2022