Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Lamborghini potunilo Urus, predstavilo Performante

Lamborghini svojim modelom Urus pretavilo celkovú ponuku športových modelov do terajšieho a terénnejšieho šatu. Tento krok vychádza bez výhrad, lebo aktuálne automobilka predáva viac práve SUV-čiek ako športiakov. Preto sa nie je čomu čudovať, keď Lamborghini predvádza novú verziu s označením Urus Performante.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Lamborghini

Lamborghini potunilo Urus,...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka bude, podľa skúsenosti s ostatnými modelmi, stáť aktuálne na vrchole ponuky Urusu a príde nielen so zvýšeným výkonom, ale aj s inak nastaveným podvozkom a zníženou hmotnosťou. Tento tradičný recept je pre Performante overený a dokáže stále zaujať a vytiahnuť viac peňazí z vreciek zákazníkov.

V prvom rade má teda Urus Performante zvýšený výkon. Zo štandardných  478 kW (650 k) automobilka posunula výkon len veľmi jemne o 12 kW (16 k) na presne 490 kW (666 k). Na takúto zmenu nebolo treba žiadne zásadnejšie mechanické úpravy. Najzaujímavejšie zo všetkého, čo sa menilo a nevidno to na prvý pohľad, je použitie výfuku Akrapović už v štandardnej výbave. Urus Performante tak ponúkne aj veľmi zaujímavú zvukovú kulisu.

Lamborghini potunilo Urus, predstavilo PerformanteZdroj: Lamborghini

Dôležitá zmena sa týka odľahčenia vozidla. Ubudlo až 47 kg, ktoré zlepšia jazdné vlastnosti, lebo sú aj vo vyšších pozíciách karosérie. Už tieto dva základné body úprav zvládajú posunúť zrýchlenie vozidla na lepšiu úroveň. Urus Performante dosiahne stovku za 3,3 sekundy, čo je o 0,3 sekundy menej ako potrebuje základný model. Maximálna rýchlosť je stále tesne nad 300 km/h. Najväčším konkurentom tejto verzie bude, bez pochýb, Aston Martin DBX 707, ktorý má ešte viac výkonu.

Lamborghini sa pustilo aj do úprav podvozku. Ten teraz sedí o 20 mm nižšie a rozchod kolies sa zväčšil o 19 mm. Z pohľadu veľkosti diskov je v ponuke buď kovaná 22-palcová sada, alebo sada s priemerom 23 palcov. Nové zliatinové disky držia na svojom mieste pomocou titánových skrutiek a obúvajú pneumatiky Pirelli Trofeo R.

Lamborghini potunilo Urus, predstavilo PerformanteZdroj: Lamborghini

Zaujímavosťou modelu je určite aj jeho väčšia dĺžka. Vďaka novým nárazníkom narástla o 25 milimetrov. Vizuálne sa auto líši najmä karbónovou kapotou, ale aj vylepšeným zadným spojlerom, ktorý má pripomínať ten na Lamborghini Aventador SVJ. Vďaka nemu je zadný prítlak väčší o 38% a celkový až o 8% oproti štandardnému Urusu. Vizuálnu stránku vozidla určite zmení aj iný zadný difúzor, v ktorom sú umiestnené práve koncovky výfukového systému od slovinskej firmy Akrapović. To, čo znova nie je vidieť, je aj nový diferenciál pre lepšiu distribúciu krútiaceho momentu a tiež prekalibrované riadenie predných kolies.

Lamborghini potunilo Urus, predstavilo PerformanteZdroj: Lamborghini

Jedna zmena, ktorá prichádza pre rok 2023 je aj použitie nového režimu Rally. To je však univerzálne a dostane sa nielen do modelu Performante, ale aj do štandardných Urusov. Má pomôcť modelu lepšie jazdiť na nespevnených cestách. Stabilizátory a tlmiče sa prispôsobia, aby zvládali aj horšie povrchy a zlepšili celkovú použiteľnosť vozidla. Ale naspäť k Urusu Performante.

Interiér veľa zmien neprináša, jedinou výraznejšou je použitie šesťuholníkového prešívania na sedadlách už v štandardnej výbave. Taktiež prichádza balík tmavých doplnkov, čiže celý interiér môže pôsobiť temno. Na displeji informačno-zábavného systému sa zmenilo usporiadanie niektorých elementov a mal by byť ešte intuitívnejší. Aj v tomto prípade bude na výber hneď niekoľko rôznych vylepšení podľa priania zákazníka v rámci fabrického individualizačného programu Ad Personam.

Lamborghini potunilo Urus, predstavilo PerformanteZdroj: Lamborghini

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforPorsche 911, generácie 992, postupne prichádza s novými a novými verziami, ktoré sú na...19. August, 2022
02Drsná prestavba Toyoty MR2 Spyder na Lamborghini VenenoLamborghini Veneno vyrobené z Toyoty MR2 Spyder? Realita! Toto delo nie je novinka, napriek...12. Jún, 2022
03Meyer Manx 2.0 Electric: Legendárna bugina sa vracia ako elektromobilKaždý určite videl v nejakom filme buginu s charakteristickými tvarmi, ktorá mala kedysi...16. August, 2022