Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinu

Automobilka Ford nedávno predstavila úžitkovú verziu svojho modelu E-Transit Courier a teraz prichádza s jeho osobnou alternatívou s názvom E-Tourneo Courier. Je presne tým, čo očakávate a aj tu sa môžeme tešiť na fakt, že postupne pribudnú aj spaľovacie agregáty a nebude to výlučne o elektrických motoroch.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ford

Ford E-Tourneo Courier:...

Auto-moto zaujímavosti

Podobne ako to je pri úžitkovej verzii, aj táto osobná bude stáť na základnom poličku ponuky úžitkových vozidiel odvodených od zaplechovaných. Nový E-Tourneo Courier prinesie, v prvom rade, elektrický pohon, ale v tom druhom rade prinesie možnosti dopravy osôb. Na obrázku vidno auto s balíkom výbavy Active a náramne pripomína jeden nový drahý model terénneho vozidla z britskej produkcie.

Ale poďme najskôr na tú pohonnú sústavu. Vozidlo bude so svojim zapelchovaným bratom zdieľať všetky pohonné sústavy. To znamená, že v základnej výbave elektrického modelu bude 100 kW (136 k) elektrický motor, ktorý poháňa prednú nápravu a prináša možnosť jazdy s použitím výlučne jedného pedálu.

Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuZdroj: Ford

Tak ako pri úžitkovom bratovi bude mať možnosť nabíjania striedavým prúdom až do výkonu 11 kW a jednosmerným s výkonom až 100 kW. Z 10 na 100 % sa nabije za 5 hodín a 45 minút pri striedavom prúde. Z 10 na 80 % to ale trvá použitím jednosmerného prúdu iba 35 minút. Automobilka hovorí, že za 10 minút nabíjania dokáže pribudnúť až 90 kilometrov dojazdu. Bavíme sa znova v intenciách dobíjania v tom najefektívnejšom spektre fungovania batérie a využití jednosmerného prúdu s výkonom spomenutých 100 kW.

Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuZdroj: Ford

Dizajn nového modelu, ktorý má potenciál nahradiť všetky modely MPV, ktoré postupne odišli do zabudnutia, je odvodený od úžitkovej verzie. Výbava Active je, zatiaľ, tou najlákavejšieou, ktorá zase prináša aj niektoré prvky podobné modelom SUV. Môže mať napríklad kontrastne lakovanou strechu, ale štandardne má aj plastové lemovanie spodnej časti a špeciálne čalúnenia v interiéri. Táto verzia tiež pridáva náznaky ochrany spodku vozidla.

Interiér prinesie znova rovnakú prístrojovú dosku, presne takú ako má aj E-Transit Courier, ktorá ale bude stále predvádzať digitalizáciu vo forme panela pred vodičom a až 12-palcového dotykového displeja zobrazujúceho systém Sync4. Integrovaný bude teda aj bezdrôtový princíp zrkadlenia mobilných telefónov cez Android Auto, ale aj Apple CarPlay. Keď sme už pri bezdrôtových veciach, tak tento model prinesie aj bezdrôtové nabíjanie a vylepšenia cez mobilnú sieť over the air.

Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuZdroj: Ford

Toto všetko je ale rovnaké s klasickým modelom so zaplechovanou zadnou účasťou. Novinkou je preto presklenie a trojsedadlo rozdelené v pomere 60:40. Tourneo Courier získa oproti predchodcovi o 44 % väčší batožinový priestor. Pasažieri si tiež budú užívať väčšiu šírku vozidla a viac miesta na hlavu a tiež viac možností kam schovať svoje veci. Môže to byť napríklad konfigurovateľná stredová konzola, alebo, pre elektrickú verziu aj 44-litrový predný batožinový priestor.

Aj keď automobilka ukázala najskôr elektrickú verziu, do výroby sa najskôr, v prípade tejto alternatívy, dostane spaľovacia možnosť. Do výroby sa rozbehne už pred koncom tohto roka, pričom presnejšie špecifikácie pribudnú neskôr. Elektrická alternatíva sa začne vyrábať v druhej polovici roku 2024, pričom dodávky pre zákazníkov budú v následnom čase. Ford bude vyrábať aj model E-Tourneo Courier vo svojej fabrike v rumunskom meste Craiova.

Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Ranger nie je len o Raptore, lákajú aj ostatné verzieFord Ranger Raptor sa naživo predstavil na Slovensku len nedávno, približne pred mesiacom a...23. Marec, 2023
02Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneFord Kuga je aktuálne na trhu vo svojej tretej generácii, ktorá síce onedlho očakáva...1. Máj, 2023
03Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023