Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motor

Ford Focus je v nižšej strednej triede, alebo teraz segmente C stále výrazným zástupcom. Na trhu je jeho štvrtá generácia, avšak práve teraz nastal polčas životného cyklu a to znamená jediné, treba vymyslieť inováciu vzhľadu a techniky. Obnovený Focus prichádza.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Ford

Ford Focus dostal...

Auto-moto zaujímavosti

Na prvý pohľad je azda najviditeľnejšou zmenou výmena tváre auta. Nové svetlá sú trochu užšie a vyzerajú ako keby sa tie pôvodné prižmúrili. A maska je trochu masívnejšia. Pri ST sú naviac výrazné zmeny aj v prípade spodnej časti nárazníka. Kde sú hmlovky? Tie sú zabudované do hlavných svetiel. V prípatkovej výbave sú dokonca pixelové LEDky, ktoré dokážu osvetliť aj vnútro zákruty, v závislosti od toho, čo vidí vstavaná kamera.

Niekoľko zmien sa prejavilo aj na zadných svetlách, ktoré majú tmavšie kryty. Aj tu bude možnosť zvoliť niečo iné. V ponuke budú úplne iné svetlá s rozdielnym svetelným podpisom. Samozrejme, zmeny nebudú vyhradené pre jednu karosériu, ale dostane ich ako hatchback, tak kombi. A tiež to isté platí pre všetky verzie výbav. Vonkajšou zmenou bude aj pridanie novej farby do ponuky vrcholného modelu ST. Bude to zelená Mean Green, ktorá už svoj debut zažila na Fieste ST a Pume ST.

Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motorZdroj: Ford

Vonku je teda zmien celkom dosť, ale interiér má jednu naozaj zásadnú. Miesto malého displeja zobrazujúceho systém SYNC3 je teraz omnoho väčší displej s uhlopriečkou až 13,2 palca, zobrazujúci nový systém SYNC4. Ten podporuje aj bezdrôtové zrkadlenie Apple CarPlay a Android Auto. V rámci displeja budú zakomponované aj tlačidlá, ktoré mala pôvodne klimatizácia. Interiér tak pôsobí menej preplnene, ale zároveň nie vždy integrácia do displeja dopadne dobre. Až reálne používanie odhalí ako to bude v tomto prípade.

Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motorZdroj: Ford

Veľké zmeny sú medzi pohonnými jednotkami. Základným kameňom ponuky bude litrový trojvalec EcoBoost. Ten ponúkne buď 74 kW (100 k), 92 kW (125 k), alebo 114 kW (155 k).  Oba motory budú mať štandardne kombináciu so šesťstupňovým manuálom, ale za príplatok je možnosť vymeniť ho za dvojspojkový sedemstupňový automat. V ponuke však bude aj 48-voltový mild-hybrid, ale ten má kombináciu výhradne s manuálnou prevodovkou a dvoma výkonnejšími verziami motora.

Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motorZdroj: Ford

Ak by ste chceli väčší objem motora, tak prichádza 1,5-ka. Avšak nie ako benzínový trojvalec, ten sa z cenníka vytratil. Ale príde ako naftový štvorvalec. Motor môže mať buď 70 kW (95 k), alebo 88 kW (120 k). Tu je ako alternatíva ku manuálnej prevodovke osemstupňový automat, ale len pre výkonnejšiu verziu agregátu.

Jedna veľká zmena príde aj v prípade športovo ladeného Focusu ST. Je jansé, že bude mať motor so štyrmi valcami, objemom 2,3 litra a samosvorným diferenciálom na prednej náprave. A tiež je fakt aj to, že bude mať výkon 206 kW (280 k). Tu by mal byť dostupný, okrem vynikajúceho šesťstupňového manuálu s možnosťou automatických medziplynov, aj automat so siedmimi stupňami.

Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motorZdroj: Ford

Všetky vylepšenia budú teda aj pre kombi, ST nevynímajúc. Tieto vylepšenia však znamenajú, že medzi najvýkonnejšou štandardnou verziou a modelom ST bude priepastný rozdiel až 92 kW (125 k). To však nič nemení na tom, že bez ohľadu na verziu bude Focus jazdiť veľmi dobre vďaka nastaveniu podvozku.

Ford Focus dostal facelift, stratil 1,5-litrový benzínový motorZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prichádza nový Ford Tourneo Connect, delí sa o základy s VolkswagenomFord Tourneo Connect sme v predĺženej verzii skúšali len pár mesiacov dozadu a teraz...13. Október, 2021
02Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomTrieda MPV pomaly umiera. Zákazníci totiž nedoceňujú priestorové pomery v týchto...29. September, 2021
03Ako si vybrať nový Ford Kuga? Je lepšia nafta, či hybrid?Ktoré auto má najviac možností pohonných sústav? Jedným z nich je určite Ford Kuga. Má...10. August, 2021