FOTO: tento tunel pod Atlantikom má aj kruháč!

Slovensko a stavba tunelov. To sú dva pojmy, ktoré k sebe jednoducho nepasujú. Už len postaviť diaľnicu je v našej krajine úlohou na desaťročia. Sú však krajiny, kde niečo podobné nie je problém. A otvorený bol dokonca tunel pod Atlantickým oceánom s kruhovým objazdom!

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
23.01.2021
Diskusia:

FOTO: tento tunel pod...

Auto-moto zaujímavosti

Výlet na sever

Kde sa takéto spektakulárne dielo nachádza? Budete sa musieť vydať na sever. Možno by ste povedali, že sa čosi podobné bude nachádzať v Nórsku. Tesne vedľa, túto zaujímavosť nájdete na Faerských ostrovoch, ktoré patria Dánsku. O dokončení tunela informoval portál intrestingengineering.com. Tunel spája dva najväčšie lokálne ostrovy. Tunel sa začal stavať pred 4 rokmi a teraz je hotový! Neskutočné. Hlavne ak si uvedomíte, že Faerské ostrovy majú necelých 50 000 obyvateľov! Iste, patria pod Dánsko, no vo veľkej miere vystupujú nezávisle od neho.

Poďme k samotnému tunelu. Ten meria 12 km, na jeho výstavbu bolo použitých 7 500 ton injektáže na spevnenie podkladu morského dna. Presne tak, tunel vedie popod Atlantik! Jeho najhlbší bod je taktiež ohurujúci, ide o neskutočných 187 metrov pod morskou hladinou! Cestu skráti o približne 40 km a takmer 50 minút, takže pre miestnych pôjde o vítanú pomoc. Unikátnejší je o to viac, že sa v ňom nachádza kruhový objazd! Nuž, máme tu aspoň dôkaz, že aj mimoriadne komplikovaný tunel sa postaviť dá, ak sa chce.

FOTO: tento tunel pod Atlantikom má aj kruháč!Zdroj: intrestingengineering.com

FOTO: tento tunel pod Atlantikom má aj kruháč!Zdroj: intrestingengineering.com

FOTO: tento tunel pod Atlantikom má aj kruháč!Zdroj: intrestingengineering.com

Zdroj: intrestingengineering.com

Zdroj foto: intrestingengineering.com

Späť na magazín

Diskusia k článku