Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?

Medzi predstavením prvej a druhej generácie modelu Honda HR-V ubehlo strašne veľa času. Dokonca aj medzi jednotlivými generáciami bola medzera. Kým prvá generácia skončila v roku 2006, druhá prišla v roku 2015 a ukázala, že menší crossover Honda dokáže vyrobiť bez problému. Táto generácia je považovaná za veľmi spoľahlivé a príjemné vozidlo.

JozefM v Testy
17.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Honda HR-V (RU): Aká je a...

Testy

My sa pozrieme na to, ako fungovala táto mašina z pohľadu dlhodobého využívania a aké chyby sa vyskytli v priebehu jej života. Už dopredu je jasné, že ty chýb nebude veľa.

Vyzerá menšia

Základné tvary Hondy HR-V tejto generácie sú veľmi jednoduché a auto malo za úlohu dostať sa do masového trhového segmentu. Automobilka preto použila veľmi jednoduché línie, z ktorých najväčším výstrelkom bude určite kľučka schovaná v ráme dverí. Myslíme tú zadnú, na zadných dverách, predné kľučky sú úplne normálne. Normálne však nie sú zadné dvere, ktoré po otvorení nechávajú malý trojuholník na karosérií, ktorý inak poskytuje priestor na vloženie ruky do kľučky. Bežne by ste na tomto mieste ešte očakávali okno, ale je tu len masívny Céčkový stĺpik karosérie. Céčkový znamená tretí pri rátaní od predného okna.

V prípade HR-V veľmi záleží na výbave vozidla. Základná alternatíva mala dokonca klasické halogénové svetlomety a rozdiely sú aj v stvárnení prednej masky chladiča. Najmä farebné, tvary sa až tak nemenia. Neskôr, ku koncu života generácie, pribudla aj možnosť zvoliť športový balík s lakovanými spodnými časťami karosérie. Takto auto pôsobilo skôr ako hatchback, nie ako crossover. Otázka teda je, kam by sme zaradili HR-V. Nie je to úplne striktne praktické auto, lebo zadná časť začína padať trochu skôr. Nie je to ani SUV kupé. Jedno je však jasné, je to konkurent Toyoty C-HR, ktorá bola na trhu v rovnakom čase.

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Zdroj: Autobazar.EU

Zadná časť však ukazuje obrovské veko batožinového priestoru, ktoré na sebe drží aj časti zadných svetlometov.  Takže s praktickosťou to predsa nebude zlé. Skôr vôbec nie je. Celkovo, aj s odstupom času, je dizajn tejto generácie Hondy HR-V stále celkom aktuálny a stále príjemný. Auto aj po 8 rokoch pôsobí moderne a prinesie tento pocit aj na ďalšie roky.

Priestor v najlepšom podaní

Japonská automobilka spravila som modelom HR-V naozaj veľký krok vpred oproti predchodcovi, aj keď ich delí takmer desaťročie. Táto, druhá, generácia prináša vynikajúci priestor a vizionárske dotykové ovládanie klimatizácie. Dotykové ovládanie klimatizácie je síce futuristické, ale vonkoncom taký nie je informačno-zábavný systém. Už pri predstavení vyzeral celkom zastaralo a jeho zrenie do ďalších rokov nedopadlo práve najlepšie. Nepodporuje dokonca ani bezdrôtové zrkadlenie telefónu a dokonca ani drôtové. Najmä sa to týka starších modelov, ale ani tie nové neboli z tohto pohľadu úplne stopercentné, zrkadlenie nepodporujú ani najnovšie kusy z roku 2020 a 2021. Stále však môžete volať a streamovať hudbu štandardne cez Bluetooth.

Všetko ostatné však vyšlo ako malo. Radiaca páka je pekne po ruke na vyvýšenom stredovom tuneli, v ktorom sú špeciálne padacie dvierka na vyššie poháre, či fľaše. Zadné dvere odhaľujú relatívne príjemný priestor, ale umiestnenie nádrže pod predné sedadlá umožnilo použiť vyklápanie sedákov a doplnenie možnosti transportovať väčšie veci, ktoré by inak vošli len ťažko. Dokonca aj batožinový priestor s objemom 470 litrov zostal na nadpriemernej úrovni.

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Zdroj: Autobazar.EU

Honda teda spravila interiérovo výborné auto s jediným výraznejší nedostatkom, ktorým je spomenutý displej a jeho ovládanie. Ten displej však nemali všetky verzie a slabšie vybavené alternatívy mali stále obyčajne rádio. Veď načo prinášať pokrok celoplošne, keď sa to dá rozdeliť? Niekoho možno budú ale trápiť aj predné sedadlá. Sú síce pekne spravené a trvácne, ale dlhšia trasa pre určité konfigurácie postáv môže byť menej príjemná.

Proti downsizingu

Honda pri tomto modeli stavila na opačný prístup ako väčšina konkurentov v tej dobe. Kým európski výrobcovia postupne prechádzali na menšie a oturbené motory, Honda stále trvala na svojej technológii i-VTEC, ktorú má osvedčenú a rokmi overenú v praxi. V tomto prípade je pod kapotou 1,5-litrový motor so 4 valcami a teda atmosférickým plnením. Má výkon 96 kW (130 k).

Motor spolupracuje s jednou z najlepších prevodoviek v tejto triede. Nie, nemyslíme CVT s automatickým menením prevodového pomeru variátorom, ale s manuálnu šesťstupňovú prevodovku. Má perfektné dráhy, perfektné docvaknutie, jednoducho je naozaj jedna z najlepších v tomto segmente doposiaľ. A aj keď sa zdá, že na šestke točí príliš veľa otáčok, tak spotreba je stále na rozumnej úrovni.

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Zdroj: Autobazar.EU

S HR-V sa dá bez problému jazdí okolo 6 až 7 litrov, ale nad priemer 6,5 litra sa dostanete iba v prípade, že budete auto výraznejšie naháňať. Ak budete z opačného súdka a budete sa snažiť o šetrnú jazdu, tak sa dostanete až nebezpečne blízko ku 5-litrovej hranici. Z hornej strany samozrejme. S menšími kolesami je dokonca táto snaha okorenená dostatočným komfortom. Vlastne ani tu netreba HR-V nič vyčítať, aj napriek jednoduchšej zadnej náprave. Snaha o dynamickú jazdu je tiež na programe dňa, ale nie je to doména tohto auta. Na to potrebujete minimálne preplňovanú verziu tohto motora a o palec väčšie zliatinové disky. A hlavne poriadne pneumatiky. Michelin Energy to naozaj nie sú.

Koľko stojí HR-V?

Najlacnejšie exempláre Hondy HR-V začínajú niekde nad 10 000 €, ale cena stúpa, v tejto generácii až niekde ku 20 000 €. Je to z dôvodu, že už samotná kúpna cena bola vysoká vo svojej dobe a aktuálne je teda aj menej exemplárov na trhu jazdených vozidiel. Tieto autá sú však spoľahlivé a chybu s nimi rozhodne nespravíte. Možno ale potrebujete viac výkonu.

Aké motory mal tento model?

Ponuka motorov Hondy HR-V bola celkom jednoduchá a celkom ľahko pochopiteľná. Reálne sa pod kapotou objavil buď 1,5-litrový benzínový štvorvalec s atmosférickým plnením, alebo s prepĺňaním. Motor na benzín mal alternatívu vo forme naftového 1,6-litrového štvorvalca. Ten však automobilka vypustila už v roku 2018, po troch rokoch, a nechala iba benzínovú možnosť.

Benzínové motory

Model

Druh/Objem/Prevodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Kombi spotreba

Produkcia

1,5 i-VTEC MT

R4/1498cm3/M6

96kW/130k@6600

155Nm@4600

10,2s

5,7l

08/2015-12/2019

1,5 i-VTEC CVT

R4/1498cm3/CVT

96kW/130k@6600

155Nm@4600

11,2s

5,3l

08/2015-12/2019

1,5 i-VTEC MT

R4/1498cm3/M6

96kW/130k@6600

155Nm@4600

10,2s

5,7l

01/2020-04/2021

1,5 i-VTEC CVT

R4/1498cm3/CVT

96kW/130k@6600

155Nm@4600

11,2s

5,3l

01/2020-04/2021

1,5 i-VTEC Turbo MT

R4/1498cm3/M6

134kW/182k@5500

240Nm@1900-5000

7,8s

5,9l

03/2019-04/2021

1,5 i-VTEC Turbo CVT

R4/1498cm3/CVT

134kW/182k@5500

220Nm@1700-5500

8,6s

6,0l

03/2019-04/2021

*v druhej fáze života podporoval motor 1,5 i-VTEC emisnú normu Euro 6d.

Naftový motor

Model

Druh/Objem/Preodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Kombi spotreba

Produkcia

1,6 i-DTEC

R4/1597cm3/M6

88kW/120k@4000

300Nm@2000

10,5s

4,0l

08/2015-08/2018

 

Spoľahlivosť, alebo na čo si dať pozor pri kúpe jazdenej Hondy HR-V (RU)?

Ak chcete naozaj spoľahlivé auto, tak práve Honda HR-V môže byť správnou voľbou. Z týchto vozidiel bolo fakt málo tých, čo sa kazili, prípadne mali zásadné problémy. Ale aj napriek tomu je niekoľko detailov, na ktoré sa treba zamerať.

Lak

Hondy vo všeobecnosti trpia horším lakom. Je výrazne mäkší a preto je náchylnejší na škriabance. Tu uvidíte ako predchádzajúci majiteľ, prípadne predchádzajúci majitelia, vozidlo udržiavali a držali v kondícii.

Drnčanie

Na niektorých modeloch sa môže objaviť problém s drnčaním interiérových častí. Tie sa dajú vyriešiť premazaním špeciálnou syntetickou lubrikačnou vazelínou, ale znova to nie je nič zásadné, čo by postihovalo modely všeobecne. Len občas môžete naraziť na horší kus.

Disky

Najväčšie zliatinové disky sú náročné na opravu a preto si tiež dajte pozor, či nie sú posekané od obrubníkov. Špeciálne to platí pre disky, ktoré sú kombinovanou formou spojenia čiernych lakovaných plôch a strieborných brúsených povrchov. Tie sa naozaj zle opravujú a nové zliatinové disky od Hondy sú relatívne drahé.

Monitorovanie tlaku v pneu

Meranie tlaku v pneumatikách je ďalšou vecou, ktorá môže robiť problémy. Nie je to z dôvodu, že by sa časom tento systém kazil, on bol zlý už od začiatku. V podstate ide o to, že niekedy zobrazuje čísla, ktoré nie sú úplne zhodné s realitou. Preto je, pri týchto autách, nanajvýš vhodné nosiť špeciálny tlakomer na zistenie reality. Senzory totiž môžu mať falošné upozornenia.

Tesnenia okien

Relatívne zvláštnym problémom tohoto modelu je vykývanie a potenciálne vypadnutie tesnenia okolo okien. Ak sa to stane, tak začne do interiéru zatekať a preto je nutné si stav tesnení skontrolovať už priamo pri kúpe, ale aj v priebehu vlastníctva modelu.

Naftový motor

Naftový motor sám o sebe je zdrojom rôznych problémov. Môžeme preto čakať štandardné problémy s filtrom pevných častíc, či so vstrekovačmi, ale to najmä v prípade tankovania nekvalitnej nafty. Ak nájdete naftové auto zo Slovenska, ktoré by malo majiteľom potvrdené tankovanie na normálnych čerpacích staniciach, tak problém s veľkou pravdepodobnosťou nebude.

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Zdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Honda HR-V sa dostala do veľmi preplneného segmentu trhu. Každý jeden výrobca má ku modelu konkurenta. A dokonca mal aj v minulosti. Či už spomenieme napríklad Mazdu CX-3, alebo Toyotu C-HR, nemusíme sa dostávať ani do Európy a trieda bude naozaj široko zastúpená. Výhodou HR-V je, z tohto pohľadu, najmä využitie priestoru na malom pôdoryse vozidla a spoľahlivé motory.

Plusy a mínusy

+veľa miesta
+spoľahlivý motor 1,5 i-VTEC
+stále svieži dizajn

-menšia ponuka na trhu jazdených za vyššie ceny
-tragický informačno-zábavný systém

Odporúčaná verzia

Ak by ste si mali vybrať z jednotlivých verzií Hondy HR-V, tak určite siahnite po benzínovom agregáte. Na dlhé trasy nebude mať príliš vysokú spotrebu a na tej krátkej zase ponúkne výbornú spoľahlivosť. Je to azda najlepší motor a to aj ak zoberieme do úvahy jeho preplnenú verziu. Honda HR-V s ním dokáže občas aj dynamické prejazdy. Z pohľadu výbav je to len na vás. Základné výbavy však nemali parkovacie senzory a ani parkovaciu kameru, čo môže predstavovať problém. Lepšie je teda siahnuť po lepšie vybavených kusoch aj za cenu horšieho displeja.

Honda HR-V (RU): Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Zdroj: Autobazar.EU

Aktuálna ponuka tejto Hondy HR-V na Autobazar.EU

Celková ponuka
Benzínové Hondy HR-V
Prepĺňaná verzia

Detailné technické údaje skúšaného kusu

Honda HR-V 1,5 i-VTEC MT Elegance

Motor

Benzín /R4

Objem

1498 cm3

Výkon

96 kW (130 k) pri 6600 ot/min

Krútiaci moment

260 Nm pri 4600 ot/min

Prevodovka

Manuálna 6-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

192 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,2 s

Spotreba (NEDC)

5,6 l

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4294 mm

Šírka

1772 mm

Výška

1605 mm

Rázvor osí kolies

2610 mm

Objem batožinového priestoru

470/1533 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1312/478 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Octavia z Číny prichádza na európsky trh!Changan UNI-V štartuje predaj v Európe! Ako zapôsobí najvýraznejší rival bestselleru našich...16. Marec, 2023
02Renault Grand Scenic (od 2016): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?V roku 2016 ukázal Renault svoju štvrtú generáciu modelu Scenic a vlastne aj tretiu...10. Február, 2023
03Volkswagen Multivan T6: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?Volkswagen má už naozaj dlhoročnú tradíciu s výrobou vozidiel typu van. Veď začínal v...20. Január, 2023