Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre nás

Etapu kedy boli modely Hyundai konzervatívne máme už zjavne za sebou. Nové modely sú čím ďalej, tým viac futuristickejšie a avantgardné. Takým je napríklad aj nový Hyundai Sonata, ktorý sa predstavil len nedávno. Nie je úplne nový, je to modernizovaná verzia, ale je o to zaujímavejšia. Po modeloch Staria, či Elantra a Kona je to ďalší odvážny kúsok v ponuke automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.03.2023
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Hyundai Sonata: Po...

Auto-moto zaujímavosti

Už pôvodná verzia pred faceliftom bola veľmi zaujímavá a pekná, ale nová futuristická alternatíva prináša ešte extrémnejšiu vizáž. Auto vyzerá extrémne nahnevane, nám najmä ak je to verzia N line. To však neznamená, že základné verzie sú s úplne obyčajnými usadlými líniami. Predná časť prináša teda omnoho viac agresivity aj vďaka horizontálnemu LEDkovému pásu, ale zadná časť nezaostáva a ukazuje hypermoderné tvarovanie s možnosťou štvorice výfukov pre športovejšie ladené verzie. Áno Sonata môže mať aj športovo ladenú verziu s naozaj výkonným motorom. Do veka batožinového priestoru je tiež zakomponovaná jemná odtrhová hrana ktorá až môže evokovať ducktail zo starých a nových Porsche.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Radikálne tvarovanie prechádza aj do interiéru. Hyundai využil spojenú plochu podobne ako vo svojich elektromobiloch, ale tu je čierna a má dva displeje s uhlopriečkou 12,3 palca. Displeje sú pod spoločným zakriveným sklom natočeným k vodičovi a dopĺňa ich dvanásťvalcový head-up displej. Systém podporuje možnosť nielen bezdrôtového pripojenia a zrkadlenia mobilných telefónov, ale aj použitia mobilného telefónu ako digitálneho kľúča. Ďalšou novinkou môže byť možnosť aktualizácii bezdrôtovo. Aparatúru s 12 reproduktormi zase dodáva Bose a má vytvoriť výborný zážitok v interiéri.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Keď už sme načali ten digitálny kľúč, tak nová verzia Hyundaiu Sonata môže byť zaparkovaná diaľkovo práve použitím mobilného zariadenia. Takisto dokáže vyjsť a zájsť do parkovacieho miesta, ale na to už sme pri Hyundaioch zvyknutí, to už funguje dlhšie. O veciach ako elektricky ovládané veko batožinového priestoru, či varovanie pred zabudnutím pasažiera vzadu asi ani netreba hovoriť. Takisto netreba hovoriť ani o adaptívnom tempomate, či udržiavaní v jazdnom pruhu.

Pri Hyundai bude zaujímavý aj systém pohonu. Automobilka pre výbavu N line využíva preplňovaný štvorvalec objemom 2,5 litra, ktorý dosahuje výkon až 215 kW (290 k). Krútiaci moment je 420 Nm a poháňa cez osemstupňovou dvojspojkovú prevodovku predné kolesá. Na stovke je táto verzia za 5,6 sekundy a maximum je postavené až na hodnote 240 km/h. Pritom Sonata je stále veľké auto, ktoré na dĺžku meria 4,9 m a rázvor osi kolies má až 283 cm. To hovorí takmer o veľkosti Mercedesu triedy E, pričom štedrý rázvor ponúkne aj štedré miesta pre pasažierov v zadnej časti.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Do tohoto momentu všetko vyzerá optimálne a perfektne. Teraz prichádza problematická časť. Hyundai Sonatu na náš trh dovážať nebude, lebo by musel platiť veľké emisné pokuty. Automobilka bude vozidlo ponúkať v USA a vo východných krajinách, ale Európa naň musí zabudnúť. Vždy však existuje možnosť individuálneho dovozu, čo sa už niekomu podarilo aj pri pôvodnej verzii pred faceliftom. Veľký problém však nastáva v momente ako vozidlo a zažije nejaký karambol. Dostupnosť náhradných dielov určite nebude taká optimálna ako pre ostatné modely Hyundaiu bežne dostupné v európskych krajinách.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Pre koho je vlastne Kia Picanto s terénnymi detailami X-line?Ak si chcete kúpiť naozaj malé auto ako nové vozidlo, tak máte ešte trochu času, kým príde...21. Marec, 2023
02Hyundai obnovil krpca i10, zmeny sú nenápadnéHyundai stále drží v ponuke aj maličký model i10, ktorý prináša mestskú mobilitu bez...2. Marec, 2023
03Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalRenault Espace je mnohými považovaný za zakladateľa kategórie MPV nielen v Európe, ale aj...29. Marec, 2023