Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre nás

Etapu kedy boli modely Hyundai konzervatívne máme už zjavne za sebou. Nové modely sú čím ďalej, tým viac futuristickejšie a avantgardné. Takým je napríklad aj nový Hyundai Sonata, ktorý sa predstavil len nedávno. Nie je úplne nový, je to modernizovaná verzia, ale je o to zaujímavejšia. Po modeloch Staria, či Elantra a Kona je to ďalší odvážny kúsok v ponuke automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Hyundai

Hyundai Sonata: Po...

Auto-moto zaujímavosti

Už pôvodná verzia pred faceliftom bola veľmi zaujímavá a pekná, ale nová futuristická alternatíva prináša ešte extrémnejšiu vizáž. Auto vyzerá extrémne nahnevane, nám najmä ak je to verzia N line. To však neznamená, že základné verzie sú s úplne obyčajnými usadlými líniami. Predná časť prináša teda omnoho viac agresivity aj vďaka horizontálnemu LEDkovému pásu, ale zadná časť nezaostáva a ukazuje hypermoderné tvarovanie s možnosťou štvorice výfukov pre športovejšie ladené verzie. Áno Sonata môže mať aj športovo ladenú verziu s naozaj výkonným motorom. Do veka batožinového priestoru je tiež zakomponovaná jemná odtrhová hrana ktorá až môže evokovať ducktail zo starých a nových Porsche.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Radikálne tvarovanie prechádza aj do interiéru. Hyundai využil spojenú plochu podobne ako vo svojich elektromobiloch, ale tu je čierna a má dva displeje s uhlopriečkou 12,3 palca. Displeje sú pod spoločným zakriveným sklom natočeným k vodičovi a dopĺňa ich dvanásťvalcový head-up displej. Systém podporuje možnosť nielen bezdrôtového pripojenia a zrkadlenia mobilných telefónov, ale aj použitia mobilného telefónu ako digitálneho kľúča. Ďalšou novinkou môže byť možnosť aktualizácii bezdrôtovo. Aparatúru s 12 reproduktormi zase dodáva Bose a má vytvoriť výborný zážitok v interiéri.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Keď už sme načali ten digitálny kľúč, tak nová verzia Hyundaiu Sonata môže byť zaparkovaná diaľkovo práve použitím mobilného zariadenia. Takisto dokáže vyjsť a zájsť do parkovacieho miesta, ale na to už sme pri Hyundaioch zvyknutí, to už funguje dlhšie. O veciach ako elektricky ovládané veko batožinového priestoru, či varovanie pred zabudnutím pasažiera vzadu asi ani netreba hovoriť. Takisto netreba hovoriť ani o adaptívnom tempomate, či udržiavaní v jazdnom pruhu.

Pri Hyundai bude zaujímavý aj systém pohonu. Automobilka pre výbavu N line využíva preplňovaný štvorvalec objemom 2,5 litra, ktorý dosahuje výkon až 215 kW (290 k). Krútiaci moment je 420 Nm a poháňa cez osemstupňovou dvojspojkovú prevodovku predné kolesá. Na stovke je táto verzia za 5,6 sekundy a maximum je postavené až na hodnote 240 km/h. Pritom Sonata je stále veľké auto, ktoré na dĺžku meria 4,9 m a rázvor osi kolies má až 283 cm. To hovorí takmer o veľkosti Mercedesu triedy E, pričom štedrý rázvor ponúkne aj štedré miesta pre pasažierov v zadnej časti.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Do tohoto momentu všetko vyzerá optimálne a perfektne. Teraz prichádza problematická časť. Hyundai Sonatu na náš trh dovážať nebude, lebo by musel platiť veľké emisné pokuty. Automobilka bude vozidlo ponúkať v USA a vo východných krajinách, ale Európa naň musí zabudnúť. Vždy však existuje možnosť individuálneho dovozu, čo sa už niekomu podarilo aj pri pôvodnej verzii pred faceliftom. Veľký problém však nastáva v momente ako vozidlo a zažije nejaký karambol. Dostupnosť náhradných dielov určite nebude taká optimálna ako pre ostatné modely Hyundaiu bežne dostupné v európskych krajinách.

Hyundai Sonata: Po facelifte viac futuristická, ale nie pre násZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Hyundai obnovil krpca i10, zmeny sú nenápadnéHyundai stále drží v ponuke aj maličký model i10, ktorý prináša mestskú mobilitu bez...2. Marec, 2023
02Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovHyundai predstavil model Kona už dávnejšie, ale vtedy ešte nebolo jasné aké parametre bude...8. Marec, 2023
03Toto je najzložitejšia práca Rolls-Royce Bespoke: Phantom SyntopiaAutomobilka Rolls-Royce dokáže naozaj extrémne kúsky. Hovorí o tom najmä sekcia Bespoke,...9. Marec, 2023