Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový Renault Espace už nie je tým, čo býval

Renault Espace je mnohými považovaný za zakladateľa kategórie MPV nielen v Európe, ale aj celosvetovo. Veď začínal už v roku 1984 a ponúkol to, čomu teraz hovoríme veľkopriestorové vozidlo. Reálne však skončil tento štýl štvrtou generáciu, lebo piata generácia, ktorá prišla v roku 2015, priniesla už isté crossoverové štylistické prvky. Nová generácia vozidla s týmto menom však zachádza ešte ďalej a stáva sa z neho výlučne crossover, či skôr kompletné SUV.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Renault

Nový Renault Espace už nie...

Auto-moto zaujímavosti

Ak vám vzhľad vozidla niečo evokuje, tak je to určite to, čo by mohol byť zväčšený Renault Austral. Štylistické prvky sú navlas rovnaké a automobilka sa spolieha na to, že predĺžená platforma bude fungovať v tomto prípade ako náhrada samostatného modelu. Treba však uznať, že najmä bočné proporcie sú omnoho vyváženejšie ako v prípade Australu, keďže Espace má dlhší zadný previs. Dokonca by sa dalo uvažovať aj o tom, že nahradí nielen Espace, ale aj Koleos.

Oproti predchodcovi je teda nový Espace o 14 cm kratší, ale je aj užší. Už do neho tak ľahko nevopcháte trojicu detských sedačiek vedľa seba, či reálne 3 ľudí ako do predchodcu. Zmenšenie rozmerov sa podpísalo pod výrazné zníženie hmotnosti. Dostala sa na hodnoty nižšie až o 215 kg. Pri usporiadaní interiéru bude výber z viacerých možností. Môžete zvoliť buď päťmiestne usporiadanie, alebo aj 7-miestnu verziu.

Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalZdroj: Renault

Ak bude mať Espace plných 7 sedadiel, tak interiér ponúkne stále batožinový priestor s objemom 159 litrov. Pre výlučne päťmiestne verzie je batožinového priestoru až 777 litrov. V jednom aj druhom prípade bude ďalších 39 litrov odkladacích priečinkov v interiéri na menšie predmety.

Keďže je vozidlo menšie a má aj menšiu šírku, tak treba dohnať priestrannosť aspoň vizuálne. Na to má slúžiť presklená strecha, ktorá má plochu až 1,33 x 0,84 m. Táto určite zaujme a presvetlí interiér. Renault oznámil, že aj najlacnejšia verzia modelu bude mať digitálny panel pred vodičom s uhlopriečkou 12,3 palca a druhý 12-palcový dotykový displej na ovládanie informačno-zábavného systému. Za príplatok bude teda len 9,3-palcový head-up displej. Ďalšou novinkou aj oproti Australu bude možnosť rôznorodého nabíjania telefónov. K dispozícii bude nielen bezdrôtové nabíjanie vpredu, ale aj 12-voltové zásuvky, ale aj dva USB-C porty pre každý jeden rad sedadiel.

Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalZdroj: Renault

Vozidlo, ktoré bude stáť na diskoch s priemerom 19 alebo 20 palcov bude mať v ponuke podobné motory ako práve Austral. Najvýznamnejší teda bude full hybrid, ktorý bude pozostávať z trojvalcového motora s výkonom 96 kW (130 k) a krútiacim momentom 205 Nm, ktorý bude dopĺňať elektrický motor s výkonom 50 kW (68 k) a krútiacim momentom ďalších 205 Nm. Tretím motorom bude štartér-generátor, ktorý bude mať 19 kW (25 k) a 50 Nm. V kombinovanom sčítaní automobilka hovorí o 147 kW (200 k). S týmto kombinovaným systémom má nový Espace jazdiť s kombinovanou spotrebou 4,7 litra a kombinovanými emisiami 105 g CO2 na kilometer. Na stovku sa vozidlo dostane za 8,8 sekundy a maximum bude 175 km/h. Je to úplne logické, lebo automobilky sa už dávnejšie dohodli, že nebudú vyrábať vozidlá jazdiace nad 180 km/h. Samozrejme nie všetky sa pod túto výzvu podpísali.

Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalZdroj: Renault

Tak ako menšie modely automobilky, aj Espace dostane natáčanie zadnej nápravy, ktoré dokáže zmenšiť polomer otáčania z 11,6 m na 10,4 m. V rýchlosti až do 50 km/h totiž natáča zadné kolesá opačným smerom ako predné. Nad týmito rýchlosťami zase natáča zadné kolesá rovnakým smerom, čím zvyšuje stabilitu v zákrutách. Renault Espace bude jedným z vozidiel, ktoré stále budú využívať spaľovacie agregáty. Hovorí sa aj o používaní mená Scenic, ale v jeho prípade už môžeme určite zabudnúť na benzínové aj naftové motory. Má mať výhradne elektrický pohon podobne ako najnovšia generácia modelu Megane.

Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalZdroj: Renault

Espace sa na našom trhu objaví ešte tento rok a rátame, že bude za vyššiu cenu ako má aktuálne Austral. Smelo si k cene Australu môžete pripočítať 2 000 až 3 000 €. Renault Espace však nebude konkurovať len svojmu menšiemu bratovi, ale aj rôznym ďalším relatívne veľkým SUV. Medzi ne treba určite zarátať Peugeot 5008, ale aj ďalších adeptov, ktorí môžu mať usporiadanie so 7 miestami. Nie ich až tak veľa, ale rozhodne na trhu sú.

Nový Renault Espace už nie je tým, čo bývalZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Peugeot mení ponuku motorov 3008 a 5008Peugeot 5008 a 3008 nedávno prešli faceliftom. Nedávno znamená skoro rok a pol dozadu....22. Február, 2023
02Renault Grand Scenic (od 2016): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?V roku 2016 ukázal Renault svoju štvrtú generáciu modelu Scenic a vlastne aj tretiu...10. Február, 2023
03Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZ Francúzska prichádza čerstvá novinka, ktorá sa volá Renault Austral. Je nástupcom vozidla...27. Január, 2023