Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën Berlingo

Trend v súčasnej ponuke automobiliek je celkom jasný. SUV a crossovery postupne vytláčajú ešte nedávno obľúbené MPV a kombi. A nie je tomu inak ani v prípade Citroënu. Model C4 Spacetourer má už oklieštenú ponuku v prospech C5 Aircross, ale niekto stále uprednostňuje viac praktickosti pred imidžom. Pre takých je určený model Berlingo, ktorý je vlastne napojený na úžitkovú ponuku.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Ideálnym rodinným autom...

Auto-moto zaujímavosti

Práve Berlingo bolo zakladateľom tejto triedy vozidiel. V polke deväťdesiatych rokov prišlo s ponukou, ktorá skĺbila prácu, zábavu a rodinu do jedného univerzálneho vozidla. Zábavu myslíme skôr prevoz za zábavou vrátane potrebného náradia. Pozreli sme sa na Berlingo a zaujalo nás hneď niekoľko vecí.

Berlingo je naozaj veľké

Aj keď to tak nevyzerá, tak vnútorný priestor Berlinga je obrovský. Aj keď má päť sedadiel, tak ostáva naozaj veľký baotžinový priestor, dokonca aj pod krytom. K tomu sa pridávajú tri samostatné sedadlá v druhom rade, ktoré sa dajú samostatne sklápať. Je ich možné aj posúvať a vytvárajú tak poriadnu dávku variability.

Po úplnom sklopení má ešte viac priestoru a dá sa použiť aj na pacovné účely. Reálne v reči meraní metodikou VDA to je 597 litrov štandardne a 2126 litrov po sklopení. O veľkosti priestoru hovorí aj fakt, že vodič má nad hlavou toľko miesta ako v máloktorom inom osobnom aute. A ak by to bolo náhodou málo, tak je v ponuke aj predĺžená verzia označená XL.

Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën BerlingoZdroj: Autobazar.EU

Berlingo má príjemný naftový motor

V ponuke toho, čo automobilka stále považuje za zástupcu série ludspace, čiže minivanov, je hneď niekoľko motorov. Niekoľko znamená dva. A každý má dve verzie s rôznym výkonom. Okrem benzínového trojvalca PureTech s objemom 1,2 litra má aj naftový agregát s objemom 1,5 litra.

Naftová jedna-päťka má buď 74 kW (100 k), alebo výkonnejší dosahujúci 96 kW (130 k). A práve ten je pre Berlingo ideálny, ak ho budete používať ako rodinno-pracovné auto. S týmto motorom sa darí jazdiť s prehľadom do 6 litrov na sto kilometrov. Nezľakne sa ani veľkých nájazdov a jediné negatívum je aktuálna absencia osemstupňovej automatickej prevodovky. Veríme, že sa do ponuky vráti a vytvorí tak ideálnu verziu vozidla. Aktuálne je v ponuke len pre trojvalec na benzín.

Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën BerlingoZdroj: Autobazar.EU

Berlingo dokáže naozaj zastúpiť viacero áut

Máte iba jedno parkovacie miesto a potrebujete naň vopchať aj pracovné aj súkromné auto? Jasné, niekomu na to stačí sedan, alebo kombi, ale niekto potrebuje väčšie vozidlo. A práve tu je Berlingo celkom slušným kompromisom. Má päť sedadiel a veľa miesta, to sme už konštatovali. Ale má tiež normálny pôdorys bežného hatchbacku nižšej strednej triedy.

Na dĺžku meria 4403 milimetrov a šírka 1921 milimetrov so sklopenými zrkadlami je tiež adekvátna na to, aby sa s týmto autom dalo zaparkovať hocikde. Nezľakne sa dokonca ani podzemných garáží a iných nástrah veľkomesta. Manévrovanie naviac uľahčuje aj naozaj dobrý výhľad von vďaka poriadnemu preskleniu vrchnej časti.

Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën BerlingoZdroj: Autobazar.EU

Berlingo vyzerá moderne

Najväčšou devízou exteriéru Berlinga je vizuálny rozdiel medzi úžitkovou, či základnou verziou osobnej alternatívy a lepšie vybavenými kusmi. Nie je to len o farbe a lakovaní nárazníkov, celý predok je iný a preto Berlingo pôsobí zaujímavo. Predné svetlá ho jasne radia do rovnakej dizajnovej rodiny ako sú ostatné osobné vozidlá automobilky.

Vzadu je to síce skôr štandardný biznis, ale nič mu nechýba. Výklopné dvere sú v prípade dažďa použiteľné aj ako strieška na rybačke. Modernosť podčiarkujú aj brúsené zliatinové disky. Celkovo Berlingo v takejto výbave nepôsobí ako úžitkové auto, ale môže sa hrdo hlásiť medzi osobné MPV.

Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën BerlingoZdroj: Autobazar.EU

Berlingo má priaznivú cenu

V súčasnosti patrí práve Berlingo medzi cenovo najpriaznivejšie autá, ktoré môžu mať až 7 sedadiel. Základná cena modelu je 15 490 eur. Avšak to je za najobyčajnejšiu verziu Live Pack so vzhľadom úžitkového auta.

Za takto vybavený kus, ako je na fotkách, treba zaplatiť 24-tisíc eur. Stále je to priaznivá cena na to, čo auto ponúka. Príplatok za dlhšiu verziu XL je 1200 eur. A v prípade použitia siedmich miest je možné zbaliť batožinu ešte do kufra s objemom 322 litrov. To vôbec nie je zlý výsledok. Naviac zadné sedadlá sú celkom použiteľne veľké.

Ideálnym rodinným autom môže byť aj Citroën BerlingoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kam zaradiť úplne nový Citroën C5X? Je to auto budúcnosti?Francúzska automobilka predstavila nový model s názvom C5X. A je naozaj ťažké ho zaradiť....13. Apríl, 2021
02Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Citroën sa podujal na návrat ku komfortným technológiám a jedným zo zástupcov tohto trendu...30. Marec, 2021