Video: Ruský test odolnosti - Čo sa stane s kolesom pri 1 332 km/h?

Je možné roztočiť koleso s pneumatikou na rýchlosť zvuku? Vydrží nápor otáčok? Limit rýchlosti zvuku je vďaka netradičnému testu prelomený. Čo sa stane s kolesom pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h?

rufus v Testy
22.06.2021
Diskusia:
Zdroj: youtube.com!Garage 54

Video: Je možné roztočiť...

Testy

Aká otázka zaujíma Rusov a fanatikov rýchlosti už nejaký čas? Najprv Rusi skúsili roztočiť koleso na 3-krát vyššiu ako odporúčanú rýchlosť, čo je približne 620 km/h. Testovanie hraničných limitov si pýtalo viac. Rusom prvotné 3-násobné prekročenie rýchlostného limitu nestačilo.

Prelomený limit rýchlosti zvuku - Čo sa stane s kolesom pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h? Sleduj video a presvedči sa na vlastné oči!Zdroj: youtube.com/Garage 54

Kolesá vs. extrémna rýchlosť 1332 km/h!

Tu prichádza na rad pokus ruských nadšencov, ktorí sú na YouTube známi vďaka ich populárnemu kanálu s názvom Garage54. Ruskí nadšenci sa rozhodli, že zhotovia nový testovací stôl a pokúsia sa dostať kolesá výrazne nad rýchlosť zvuku. Kolesá podrobili testovaniu pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h! Áno, väčšina z nás správne predpokladá, že bežne skonštruovaná pneumatika taký nápor neprežije. Alebo áno?

Test výdrže kolies v extrémnych podmienkach  

Pôvodný experiment spočíval v testovaní meranej pneumatiky upevnenej na vstupnom hriadeli diferenciálu na inej náprave. Rýchlosť točiacej sa pneumatiky bola rovnaká ako rýchlosť otáčania kardanovej hriadele. Pri novom testovaní sa Rusi rozhodli pneumatiku upevniť na výstupný hriadeľ prevodovky. Výsledkom je iná rýchlosť kolies ako kardanovej hriadele.

Prelomený limit rýchlosti zvuku - Čo sa stane s kolesom pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h? Sleduj video a presvedči sa na vlastné oči!Zdroj: skoda-storyboard.com

Nedostatočný výkon motora - explózia pri 5480 otáčkach

Vďaka tomu, že koleso ostalo na vstupnej hriadeli diferenciálu, prevodový pomer neznižoval rýchlosť otáčania hriadeľov, ale rovnakým pomerom rýchlosť zvyšoval. Bez kolesa namerali otáčky 13 800 za minútu. V minulom teste by to znamenalo ekvivalent rýchlosti jazdy asi 1530 km/h. Pri 17-palcových pneumatikách sa otáčky dostali len na hodnotu 4 800 otáčok. Pri použití menších, 13-palcových kolies sa už podarilo dosiahnuť 5480 otáčok. Krátko na to však pneumatika vybuchla. Pri výbuchu zničila aj testovací stôl. Pre predstavu, o akej rýchlosti hovoríme, vedz, že kus železa odletel pri explózii až 100 metrov ďaleko! Tieto zábery vidieť na videu pod článkom.

Do tretice všetko dobré

Samotný výbuch nebol problém. Skôr bola chyba v nedostatočnom výkone motora na testovanom vozidle, starej Lade. Rusi sa nenechali odradiť a rozhodli sa pre 3. pokus. Nový, pevnejší a odolnejší testovací stôl bol pri tomto experimente nutnosťou. Ďalším predpokladom bolo využitie silnejšieho motora. Testujúci sa rozhodli pre motor z Toyoty, ktorý disponuje s automatickou prevodovkou, a diferenciálom rovnakého výrobcu.

Prelomený limit rýchlosti zvuku - Čo sa stane s kolesom pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h? Sleduj video a presvedči sa na vlastné oči!Zdroj: youtube.com/Garage 54

Finálne testovanie s nečakaným výsledkom

Tento motor mal byť vyrobený s ohľadom na kvalitu. Opäť však pri prvom pokuse test dopadol fiaskom. Vzduchom teraz letela manžeta poloosi. Výsledkom bola rozhádzaná garáž, ktorá dostala dávku rozmetanej vazelíny „po tvári“ a vyzdobila steny testovacieho miesta. Pre ďalšie skúšky sa už testovanie presunulo na prijateľnejšie miesto, na strelnicu. Pre bezpečné ovládanie a vykonanie pokusu zostrojili autori nápadu diaľkového ovládanie plynu. Nebolo tak nutné stáť v blízkosti nebezpečnej akcie. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti bola použitá automatická prevodovka.

Až 10 437 otáčok za minútu!

Prvý pokus dostal koleso na 5200 otáčok za minútu, pneumatika letela vzduchom, na vysokú rýchlosť doplatila poloos. Ďalší pokus? Zaručený efekt „oči von“ s nečakanými nameranými hodnotami. Pneumatika sa dostala až na neuveriteľných 10 437 otáčok za minútu! Pri konkrétnom rozmere kolesa ide o dosiahnutú rýchlosť vyššiu ako rýchlosť zvuku, neskutočných 1332 km/h!

Viac ako pozemný svetový rekord

Súčasný pozemný rýchlostný rekord drží Thrust SSC s dvoma prúdovými motormi a dokáže dosiahnuť rýchlosť 1227,986 km/h, čo je menej ako rýchlosť nameraná v testovaní. Rýchlostný index danej pneumatiky bol stanovený na 240 km/h. Pochopiteľne, viac ako 5-krát viac od kolesa s pneumatikou nikto nečakal! Dôvod tohto drsného testovania je čistá zvedavosť. Bežné automobily sa k takej rýchlosti ani nepribližujú, to však neznamená, že to, nás motoristov, nezaujíma. Ruský kanál Garage54 trafil opäť klinec po hlavičke a odstránil ďalšiu nezodpovedanú otázku zo sveta rýchlosti. Zaujímať by ťa určite mali samotné pohyblivé zábery, ktoré rozhodne stoja za tvoj čas a pozornosť. Sleduj video a presvedči sa na vlastné oči!

Zdroj: youtube kanál Garage 54

Rusi rotočili kolesá s pneumatikami na rýchlosť zvuku - Čo sa stalo?

Video: Prelomený limit rýchlosti zvuku - Čo sa stane s kolesom pri extrémnej rýchlosti 1332 km/h?

Video: Je možné roztočiť koleso na rýchlosť zvuku?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Formula 1 pod Tatrami: Netradičný roadtrip z ČR do SR!Krátky film s monopostrom F1 tímu Red Bull Racing Honda – RB7 doslova berie dych. Nič...20. Jún, 2021
02Supra Paula Walkera: Trhák z Rýchlo a zbesilo na predaj za koľko?Kto videl Rýchlo a zbesilo a nevšimol si krásnu oranžovú Supru, ktorá doslova kraľuje kráse...18. Jún, 2021
03Miliónový nájazd, cena 14 900 €: Kráľ výdrže s 909 611 km! Kráľ výdrže, o ktorom sa často nehovorí, predviedol nečakane dlhú životnosť. Toyota Land...16. Jún, 2021